Чи можливе примирення українців і росіян
Директор Фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна
Дані соціологів переконливо показують різку зміну в ставленні українців до Росії після трагічних подій останніх років. Так, згідно з опитуванням соціологічної групи Рейтинг, проведеним у листопаді минулого року, негативно сприймають РФ близько 60% опитаних українців, позитивно - близько 15%, нейтрально - кожен п'ятий. Це притому, що до анексії Криму і війни в Донбасі позитивно до Росії ставилися близько 80% українців. Про це у своєму блозі на сайті "Новое Время" пише український соціолог, директор Фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна.
Подібний зсув у громадських думках недивний. Як ще можна ставитися до агресора? Інше питання, чи можливе між українцями і росіянами примирення після такого болючого конфлікту?
В історії є чимало прикладів налагодження відносин після тривалих і кривавих воєн: німці і поляки, французи й інші нації, окуповані фашистською Німеччиною під час Другої світової війни, британці та французи після численних англо-французьких воєн, у тому числі Столітньої війни. Жорстокі історичні розборки між Польщею та Україною, а сьогодні, згідно з опитуваннями, поляки - наші перші друзі.
З Росією примирення теж можливе, але з умовами. По-перше, росіяни мають припинити вести проти нас війну. По-друге, звільнити окуповані території. По-третє, покаятися за скоєне, усвідомити, що їхня країна спровокувала нинішній кривавий конфлікт на сході України. Крім того, існує такий механізм відшкодування заподіяної шкоди як компенсації.
У 80-ті мені довелося бувати в Польщі у колишньому концтаборі Освенцим. Там працювали молоді студенти з Німеччини, притому Західної, так звані «спокутувачі». Молоді люди щороку приїжджали сюди безоплатно працювати: прибирати територію, щось ремонтувати, оскільки вважали за необхідне спокутувати історичну провину своєї нації, хоча самі, природно, ні в чому не винні.
Спірно, наскільки нинішня Росія може відповідати за історичні злочини попередньої російської влади проти українського народу, наприклад, Голодомор. Але, як мінімум, вони повинні дати належну оцінку цієї події - що це дійсно був цілеспрямований геноцид українського селянства, а не просто «несприятливі для врожаю погодні умови».
Але до того часу, поки Росія окупує Крим, постачає зброєю бойовиків на Донбасі, які вбивають громадян України, та бере безпосередню участь у війні на боці сепаратистів, ні про яке примирення не може бути мови.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки