Три враження Євгена Глібовицького: Донбас, Нідерланди і Берлін
Три враження за три тижні: Донбас, Нідерланди і Берлін - про які не доходили руки написати.
Донбас. Здається, тектонічні зміни в свідомості, про які так багато говорилося, відбуваються. Це ще не масовий процес, рух не цілісний, є опозиція до цього руху. Але, на мою думку, "процесс пошел" (с) і він сталіший, ніж коли-небудь раніше, бо на цей раз власниками змін є не молодь (яка може виїхати), не бізнес (те саме) і не чиновники (яких переведуть "на інше місце роботи" у будь-яку мить, а хтось взагалі перефарбується), ну і не громадянське суспільство, бо там його [в київському розумінні] нема. Власники змін на Донбасі, яких мені довелось бачити - це місцеві чоловіки і жінки віком 30-55, з управлінським досвідом (але принаймні зараз незалежні від олігархічних чи політичних посад), плоть від плоті місцевих громад, які першими зрозуміли суть змін в країні: начальства, яке все дасть, якщо бути до нього лояльним, більше не буде. Скорше за все ніколи. Буде складна боротьба за побудову нових правил гри з горизонтальними конкуренціями замість вертикалей влади. Роботи є років на 50.
Нідерланди. Вражає як можна бути таким просунутим і маніпульованим одночасно. Невідоме пересічному українцю відчуття того, що всі інститути працюють, тому можна не перейматися; помножене на майже безмежне відчуття безпеки (яка є, ну бо куди вона дінеться, а найгірше з актуального - це підняття рівня моря) - творить з суспільством дива.
В Берліні був на конференції лівих (вони ж основні любителі Путіна в сучасній Німеччині) і хоч назагал дискурс був притомніший, ніж я очікував, часами мав відчуття, що мені бракує лексики. Перед відповіддю на питання: "ви ж бачите, що з вами зробив капіталізм?" я порахував до десяти і глибоко вдихнув повітря.
Ми дуже активно боремося з викликами нашій безпеці. Ми прагнемо безпеки, хочемо звільнитись від страху і загроз. Але, дивовижним чином, наші здобутки останнього часу - від усвідомлення цих загроз і правильного адресування відповідей на них. А побудова стратегічних поразок наших сусідів в ЄС - якраз навпаки - від сприйняття безпеки як забезпеченої, гарантованої даності.
Много харашо тоже плохо))
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки