MENU

Які перші плани президента Трампа

3143 0

Ідеї, з якими Дональд Трамп переміг на виборах, включають в себе перегляд раніше задекларованих Америкою планів щодо регіональної інтеграції, зазначає в своєму блозі на "Новому часі" політолог-міжнародник Олександр Сушко. Передусім це стосується Транстихоокеанського партнерства, але також торкнеться і зони вільної торгівлі Північної Америки (НАФТА), і намір Трампа відмовитися від ініціативи ТТП не дивує.

Потрібно зазначити, що вихід США з ініціативи зробить її загалом не дуже перспективною. Америка – ключова країна для тих, хто має намір створити зону вільної торгівлі в басейні Тихого океану, тому дуже ймовірно, що проект відкладуть.

Читайте також: Чому не варто бойкотувати президента Трампа

Як це відіб'ється на економіках всіх замішаних держав? Це вічна суперечка між прихильниками і противниками вільної торгівлі, яка зараз активізувалася на користь скепсису. Тому, ймовірно, в регіональних процесах інтеграції, де ключову роль відіграють США, буде взято паузу. Наскільки вдасться зупинити вже запущені процеси, наприклад такі, як НАФТА – північноамериканська зона вільної торгівлі – невідомо, але ті ініціативи, в яких було лише оголошено про наміри, найближчим часом не реалізуються.

Загалом же це означатиме, що США вперше у своїй історії відкинули вільну торгівлю як наріжний камінь зовнішньоекономічної стратегії. Принаймні, за Трампа вони більше не вірять у те, що вільна торгівля приносить вигоду Америці. І це серйозна зміна, яка допоки немає прецедентів.

Зрозуміло, це ще має стати предметом партійної дискусії серед республіканців. Ми не знаємо, наскільки інші представники республіканського істеблішменту, в тому числі лідери більшості в Конгресі, дотримуються тих само принципів. Поки що це ініціатива самого майбутнього президента.

Будь-які рішення, пов'язані зі зміною режиму торгівлі, зрозуміло, завжди будуть прийматися дуже важко. І це справедливо не тільки щодо Трампа. Зараз у світі відбувається перегляд деяких підходів до того, що вигідно, а що ні. Америка в цьому не самотня: ми бачимо кризу, яка привела до загальмування процесу створення зони вільної торгівлі між США і Європейським союзом. І це відбулося без Трампа.

Читайте також: Що є та чого немає в угоді про вільну торгівлю з Канадою

Криза моделей вільної торгівлі – одна з характеристик сьогоднішнього світу, і Трамп є просто одним з його символів. Стосовно ж Транстихоокеанського партнерства, то тут є великі ризики. Це не одновимірний процес. Можливо, США спробують грати в ізоляціонізм: адже головна ідея Трампа полягає в тому, що така політика поверне робочі місця у Сполучені Штати. Але мені здається, сподівання на те, що в такому разі американські корпорації повернуть свої виробничі потужності з Китаю або інших країн – велика ілюзія. Вони перенесли туди виробництва без будь-яких зон вільної торгівлі.

Тож цей пункт програми Трампа я вважаю популізмом. Він не розв'яже проблем, які обіцяє розв'яхати, за рахунок згортання принципів вільної торгівлі.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини