MENU

Рейдерство в АПК загрожує продовольчій безпеці України

1130 0

Поява поняття «аграрна самооборона» в Україні має стати для влади важливим знаком, точкою відліку нової реальності. Самооборона виникає тоді, коли люди втрачають надію на правосуддя. Саме так сталося у нинішній ситуації, коли необдумана підготовка ринку землі активізувала масові рейдерські атаки на аграріїв, а суди та правоохоронці подекуди просто грають на стороні злочинців.

Сьогодні, 16 травня, у місті Кропивницькому відбувається акція протесту проти рейдерства в Україні. Участь беруть близько тисячі аграріїв. Серед них - фермери, що об'єдналися в громадську спілку «Аграрна Самооборона України» Бобринецького, Компаніївського, Долинського, Кіровоградського районів області. До таких дій їх спонукало, зокрема, зухвале захоплення підприємств ТОВ «Нива-2010» та ПСП «Гайдук», яке стало черговим свідченням зухвалості та свавілля рейдерів, бездіяльності правоохоронців, безпорадності чиновників. Але це - проблема не лише Кіровоградщини. Подібне трапляється по всій України!

У минулому році, коли можновладці лише почали говорити про наміри відкрити ринок земель сільськогосподарського призначення, на сільськогосподарських виробників і фермерів було вчинено 6800 рейдерських атак. В результаті близько 2000 фермерських господарств, в яких працювало 40 тисяч працівників, були знищені.

Злочинні угруповання з «досвідом» 1990-х розраховують зірвати новий куш - захопити якомога більше земельних площ і згодом, після відкриття ринку землі, коли її вартість в Україні вийде на належний світовий рівень - 10-20 тисяч євро за гектар, продати її з великою вигодою. Вони прекрасно знають, що Україна зараз не є правовою державою, що в країні не панує закон, що судді корумповані і весь цей «арсенал» може бути використаним для справжньої «гібридної війни» проти аграріїв, у якій маніпуляції з документами і юридичними схемами буде поєднано з банальним бандитизмом.

Найгостріше проблема незаконного привласнення земель та господарств стоїть у регіонах, де вирощують хліб. Особливо це стосується Черкащини, Кіровоградщини, Полтавщини та інших областей. Лише за останній місяць по допомогу до Аграрної партії звернулися 32 фермерських та сільськогосподарських підприємства з різних регіонів країни, що постраждали від рейдерів. Люди не просто констатують бездіяльність поліції, вони бачать, що рейдери працюють спільно з корумпованими поліціянтами та представниками суддівського корпусу.

Поширеною схемою рейдерства є різке підняття ціни оренди землі, яку фермер не може сплатити. Також через судові махінації викуповують корпоративні права на фермерські господарства. Рейдери застосовують схеми внутрішньокорпоративних спорів та конфліктів. Повсюдно відбуваються маніпуляції із землевпорядними документами за участі нечистих на руку чиновників Держгеокадастру, коли за підробленими документами на господарство накладається арешт, і поки фермер бере участь у судовій тяганині, його майно розкрадається.

Читайте также: Рейдерство "в законі" по-новому

Найгірше, що практикується і силове захоплення землі та зібраного врожаю, що загрожує життю тисяч людей. Форми, які використовують бандити для тиску на аграріїв, стають дедалі більш радикальними. Нещодавно в будинок фермера з Чаплинського району Херсонської області рейдери кинули бойову гранату.

Підкреслю, що головним об'єктом захоплень є саме земля, що невдовзі може стати надкоштовним товаром. Рейдери нападають і на селянські земельні ділянки. Так, у Комісію з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України було подано 151 скаргу від звичайних селян-власників земельних ділянок. Попри позитивне для селян рішення Комісії, далі справа за правоохоронними органами, які нерідко блокують такі справи.

Вдумайтесь, державна правоохоронна система не працює, коли йдеться про злочини проти тих, хто годує Україну! Якщо рейдерство ростиме такими темпами, до кінця року буде паралізовано роботу значної частини аграрної галузі. Українські аграрії, що підтримують армію, яка боронить державу від зовнішнього агресора, змушені самотужки відбиватися від агресора внутрішнього. Що буде з продовольчою безпекою країни?

Окремі політики роблять піар на темі рейдерства, організовуючи «антирейдерські штаби», але далі гучних заяв справа не йде - люди залишаються на самоті зі своїми проблемами.

Отож, не отримавши елементарної підтримки від влади і правоохоронців, фермери змушені формувати загони самооборони, щоб захистити себе від рейдерських нападів. Діють вони в межах закону - для самозахисту використовують офіційно зареєстровану мисливську зброю.

Але без участі держави з рейдерством важко покінчити. По суті, воно укорінилося в різних системах, оскільки в одній зв'язці з бандитами «працюють» корумповані судді, правоохоронці, нотаріуси, державні виконавці та реєстратори.

Маховик беззаконня мусить бути зупинений!

Перше. Слід нарешті реформувати судову й правоохоронну системи та посилити відповідальність за рейдерські дії щодо захоплення чужої землі, майна та підприємств.

Читайте также: Тимошенко: "На чолі аграрної мафії стоїть Порошенко"

Друге. Влада має відмовитись від поспішного впровадження ринку землі. Лише розмови про це вже починають дестабілізувати Україну зсередини.

Третє. Щоб надалі мінімізувати ризики махінацій із землею, треба якісно завершити земельну реформу, яка має відбутися в інтересах селян, фермерів і всього народу.

Віталій СКОЦИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини