Бульбашки, фантастика та шлагбауми на шляху грошей в Україну
Час згадати фантастів та їхню теорію маху крила метелика: повернення в минуле для України здатне створити такий безлад у сьогоденні, що інвесторів і пряниками не заманиш до країни, пише у своєму блозі на "Новому часі" інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Настрій ринків цього тижня не змінився. Позитив продовжує правити світом. Іноді він помірний (відносно помірний), як на ринку акцій: коли сил рости вже немає, але треба, та індекси утримуються на історичних максимумах в очікуванні нових драйверів. А є ще шалене зростання, як у біткойну, який напередодні перевалив за $ 7000 за віртуальну штуку.
Цю бульбашку почали надувати з подвійною інтенсивністю, ніби кудись поспішаючи. Що ж, що більше в нього накачають віртуального повітря і реальних грошей, то голосніше вона лусне, і тим веселіше буде спостерігати за криками "врятуйте, допоможіть, покарайте". Додає інтриги той факт, що ніхто й ніколи не може передбачити момент, коли бульбашка лусне. І, залишаючись у партері, дуже цікаво спостерігати, як буде розвиватися ця драма. Шкода тільки, що всі ті люди, які активно розповідають про нову світову валюту, потім, як завжди, зроблять розумне обличчя й виберуть собі іншу тему.
На ринку акцій індекс S&P500 закрився в четвер на позначці в 2579 пунктів. Інвесторів цього тижня розважали новинами з Білого дому та його галявини. Спочатку заарештовували людей, потім публікували податкову реформу. І якщо для українців цікавішим є досвід арешту різних Манафортів, то для ринків – податкова реформа. Зрештою, на неї чекали майже цілий рік. І саме вона була однією з основ для ралі імені Трампа.
Читайте також: Виклики Угоди про асоціацію з ЄС для України
Поки що на ринки це не справило враження. У принципі, всім імперіалістам і буржуям реформа подобається, а кому не сподобається різке зниження податкового навантаження, але є сумніви, що в такому вигляді документ не пройде Сенат. До того ж, Трамп залишив сенаторам право придумати, як власне компенсувати більшу частину послаблень. Хто точно не радий, так це Ілон Маск, у якого і без того рекордні збитки в Теслі (гарна ідея не завжди працює як бізнес, ринок часто рухається по кістках піонерів, що відкрили його), до всього, Трамп хоче позбавити підтримки. Що логічно: в світогляді Трампа і його виборців (а також спонсорів), є нафта і газ, а ось ці ваші іграшки в зелену енергетику від лукавого. Тому Маску час вигадувати ще одну гарну історію та шукати на Марсі нафту і газ. І не біда, що для цього знадобиться кілька сотень мільйонів років активного життя на Марсі. Для справжнього візіонера немає нічого неможливого. Тим більше, фантасти вже майже всю роботу за нього виконали. І під такий проект Трамп точно погодиться виділити пільги, інвестори активно почнуть купувати акції нового стартапу, дозволивши закрити очі на Теслу.
І трохи про Європу. Там усе спокійно. Німці перебувають на історичному максимумі, британці – в історичній безвиході, продовжуючи не розуміти, як вибратися з історії з Брекзитом. Каталонська історія, яка налякала ринки минулої п'ятниці (зовсім трохи, лише іспанський ринок акцій переживав, а євро майже не смикався), здулася без шуму і пилу. Демон Путчу в особі Пучдемона сидить у Брюсселі і віщає звідти, що він легітимний, хоча для таких фраз більше підходить Ростов. А в Каталонії готуються до нових виборів за іспанськими законами.
На ринках, що розвиваються теж все спокійно. Крім Венесуели. Де оголосили про намір провести реструктуризацію. І якщо раніше ринки чекали на український варіант, а саме реструктуризацію під контролем МВФ, після того, як ідіотів Мадуро і Ко виженуть втришиї, то тепер країна, де перемогла революція дурості, буде робити це з нинішнім режимом, перебуваючи під санкціями. Що робить саму реструктуризацію неймовірно проблематичною, відкриваючи перед інвесторами дива невизначеності. В українському сегменті все залишається спокійним. Суверенна крива зросла в ціні, додавши в середньому півтора пункту до вартості. Ніяких позитивних новин з боку України не прийшло, зростати допомагав виключно світовий оптимізм. Прибутковість українських державних паперів залишаеться в діапазоні 5% -7%.
Читайте також: Падіння курсу гривні спричинене сезонним фактором – економіст
Внутрішній ринок переварював п'ятничне рішення НБУ про підвищення облікової ставки. Зросли ставки на грошовому ринку, а також прибутковість розміщення ОВДП на первинному ринку. Цього тижня Мінфін розміщував лінійку від року до трьох років і всюди спостерігалося помірне зростання в межах 30-50 п.п. Ставки стали ще більш привабливими, особливо для іноземців. Біда тільки в тому, що для цих самих іноземців потрібно пройти дев'ять кіл українського бюрократичного пекла тільки для того, щоб придбати папери. Є надія, що вирішити проблему допоможе закон, підготовлений центральним депозитарієм, «про номінального утримувача». Ухвалення цього закону здатне запустити у країну мільярди доларів. Втім, там дуже багато розумних слів, що може ускладнити проходження його через парламент. Занадто багато корисних речей так і залишилися неприйнятними депутатами. Тест буде наступного тижня, коли збуджені рюкзаками депутати повинні будуть проголосувати цілу пачку корисних речей, починаючи від приватизації, продовжуючи плюшками для Prozorro, продажу й антимонопольного законодавства, і завершуючи енергоефективністю.
Гривня продовжує вкрай повільно втрачати в ціні, впавши у традиційну для себе осінню депресію. Щоравда, цього року немає суїцидальних нахилів, курс поки лише впритул наблизився до позначки у 27 гривень за долар. Того рівня, з якого й починався 2017 рік. Український ринок акцій продовжує повзти вгору. Сил бігти у нього немає, але теплий вітер загального світового оптимізму підштовхує котирування вгору. Добре, що сам «повзун» так схуд за останні роки, що підштовхувати його вгору може й легкий бриз. Індекс УБ відкриє п'ятницю на позначці в 1248 пунктів, лише трохи скоректувавшись після останнього ривка. На даний момент активно виходить фінансова звітність українських емітентів, та іноді, о диво, ринок навіть реагує на цифри, як, наприклад, було у випадку з "Райффайзен Банк Аваль", що продовжує показувати прекрасну звітність. І, звісно, не можна забувати, що ринок іноді радують новинами з полів приватизації. Але замість дати приватизації, наприклад, Центренерго, приходять вісті з полів реприватизації. І якщо з Укртелекомом все було зрозуміло, держава вирішила, що вона може не тільки допомагати певним бізнесменам отримувати актив, а й позбуватися від непотрібного активу, то з "Мотор Січ" розгортається детективна історія разом зі шпигунами, блек-джеком і не тільки. Прокуратура хоче реприватизувати завод, повернувшись назад, у 90-ті. Ще трохи й у минуле відправлять Термінатора, щоб не допустити всю приватизацію 90-х. У цьому плані корисно знову згадати фантастів та їхню теорію маху крила метелика, і повернення так далеко в минуле здатне створити такий безлат в сьогоденні, що інвесторів і пряниками не заманиш до країни.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки