MENU

Про особливості мусульманського шлюбу

6798 0

Про мусульманський шлюб. 

Навколо мусульманських шлюбних традицій існує велика кількість міфів. Вам цікаво дізнатись що ж там насправді відбувається?

В Ісламі укладання шлюбу не є таїнством. У нас взагалі немає феномена таїнств. Мусульманський шлюб має назву "нікях", і це скоріше поєднання релігійного обряду, та укладення шлюбного договору.

Читайте також: Брак – это договор, или Иногда развод лучше, чем совместное, но кошмарное проживание

Як ви вже знаєте, іслам - релігія дуже практична, і він не залишає поза увагою релігійних канонів, практичні аспекти майбутнього подружнього життя. Тому окрім читання Священного Корану, проповіді, молитви, та духовних настанов, під час обряду нікях, сторони домовляються і про доволі практичні аспекти, що іноді дивує сторонніх спостерігачів, що стали свідками цього дійства. У різних народів, шлюбні традиції дуже відрізняються. Тому прикладів того, як може відбуватись і нікях, і весілля - доволі багато. Я був присутнім на арабських, афганських, пакістанських, татарських, турецьких, кримськотатарських, дагестанських весільних заходах, і хочу зазначити - вони унікальні по своєму національному колориту. Проте є дещо обов'язкове для всіх, а саме - релігійна частина шлюбних церемоній. Для здійснення нікяху є сім умов, якими не можна знехтувати.

Перша. В шлюб не можуть вступати близкі родичі; також чоловіки, що вичерпали ліміт на дружин (тобто вже мають чотири дружини); а також жінки у стані трауру після смерті чоловіка (4 місяці й 10 днів), та у стані після розлучення (3 місяці). Термін очікування для жінок даний для того, щоб з'ясувати, чи не вагітна вона від попереднього чоловіка.

Друга. Шлюб може бути тільки постійний. У всіх мусульман-сунітів тимчасовий шлюб є забороненим. Наречені повинні мати намір, що вони одружуються назавжди. Не можна одружуватись на годину, день, тиждень і так далі. В хадисі сказано: "Пророк підкреслив забороненість тимчасовго шлюбу під час прощальної проповіді". Проте в Ірані, деяких шиїтських суспільствах, та маргінальних сектах, накшталт хабашитів, практикуються тимчасові шлюби, що є неприпустим, та фактично є видом проституції.

Третя. Присутність двох свідків - чоловіків-мусульман під час нікяху. Пророк Мухаммад (Мир йому!) сказав: "Не може бути укладений шлюб, інакше ніж у присутності опікуна (нареченої) та двох свідків".

Четверта. Добровільне бажання нареченої та нареченого вступити у шлюб. Примус до шлюбу - заборонений, і якщо будь яка з сторін не бажає одружуватись, то імам обов'язково повинен відмовити в проведенні нікяху. Традиції в деяких народів, коли дівчину викрадали, та примушували вступити до шлюбу, повністю не відповідають ісламським нормам, та є доісламськими пережитками.

П'ята. Шлюб мусить бути публічним. Таємні шлюби заборонені. Батькі, родичі, друзі, та навіть сусіди мусять знати, що хлопець та дівчина стали подружжям. Пророк Мухаммад (Мир йому!) сказав: "Межою між дозволеним і забороненим у шлюбі, є публічне сповіщення про нього". Думаєте чому в деяких мусульманських країнах, після нікяху стреляють у повітря? Таким чином сповіщають про те, що в цьому будинку відбувся нікях, і утворилось нове подружжя, а всі, кому цікаво, можуть дізнатись, хто став чоловіком та дружиною.

Шоста. Нареченій мусить бути подарений магр - весільний подарунок від нареченого. Магр є власністю дружини, і ніхто не має права його забрати, ані батьки, ані чоловік. Магр дарується на випадок, якщо з чоловіком щость трапиться: зникне без вісті, загине, буде ув'язнений, або розлучиться. Магр потрібен для того, щоб жінка мала власні кошти, щоб або повернутись до батьків, або годувати дітей, або, навіть, шукати чоловіка. Тому магр мусить бути не символічним, а мати реальну грошову цінність. В одних країнах у якості магра дарять гроші, іноді дуже великі суми. В інших країнах це коштовності, або майно (будинок, автівка, квартира). Передається у хадисі, що "Пророк Мухаммад дарував своїм дружинам магр у кількості 500 дірхамів сріблом", це зараз еквівалентно 1500 Долларам. Зараз в Україні пішла така тенденція, що чоловіки пропонують сімволічний магр своїм нареченим, щось накшталт обручки. Я вважаю, що це неповага до жінки. А дівчатам би порадив добре поміркувати, чи потрібен їм такий чоловік.

Читайте також: 11 иллюстраций о том, что такое по-настоящему счастливый брак

Сьома. Присутність опікуна (батька, або іншого чоловіка - близького родича) нареченої. Пророк Мухаммад сказав: "Немає шлюбу, окрім як з опікуном!" А дружина пророка Айша сказала: "Якщо дівчина виходить заміж без опікуна, то її шлюб недійсний!" Зараз якась епідемія: в Україні половина наречених приходять одружуватись без батьків, або опікунів нареченої. На мої питання: Чому ви прийшли без батьків? - є дві поширені відповіді: 1. Вони в іншому місті; 2. Вони не мусульмани. По першій відповіді я питаю "Ви що, кожного дня одружуєтесь, що батьки не змогли приїхати на нікях доньки? Вони що, не змогли найти час, щоб бути присутніми на шлюбі своєї дитини?!" Частіше за все виявляється, що молодята навіть їм і не казали. По другій відповіді, я кажу, що батьки мають беззаперечне право бути запрошеними, і повинні бути присутніми. Те, що вони сповідують іншу релігію, жодним чином не позбавляє їх права на любов, повагу, та родинні зв'язки. У випадку, якщо батьки дівчини не мусульмани, потрібен ще додатковий опекун від мусульманської громади, що разом із батьками буде представляти інтереси дівчини при укладанні шлюбу. Це потрібно для того, щоб була людина, що знається на аспектах шаріату, допомогала дівчині порадами.

У деяких країнах є додаткові умови, як наприклад, відсутність смертельних хвороб, венерічних захворювань, ВІЛ, або інших тяжких хвороб. Проте йти до шлюбу після медичного обстеження практикується не у всіх мусульман. 

Саід ІСМАГІЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини