Аtlantic Сouncil: Безумовно, в Україні все ще безлад, але боротьба триває
Нещодавно видання Bloomberg опублікувало розлогу статтю під назвою "Через чотири роки після революції в Україні все ще безлад". Не можу сперечатися з цим твердженням, але винесення його в заголовок означає ігнорування фактів про безліч зусиль великої кількості людей, які все ще ведуть боротьбу за те, щоб виправити реальність України.
Троє з людей, що беруть участь в цій битві, провели більшу частину липня у Вашингтоні, стажуючись за програмою Трансатлантичного Товариства Джеймса Дентона при Центрі аналізу європейської політики (CEPA), набираючись досвіду, освоюючи навички і налагоджуючи контакти, які допоможуть їм просувати реформи в Україні в подальшому.
"Ніхто це не зробить, якщо я цього не зроблю", – сказав Михайло Жернаков, директор Фонду DEJURE, учасник програми Дентона. Жернаков – один з найвідоміших українських експертів в галузі судової реформи. Він – колишній суддя, який пішов з системи, коли вибухнула революція Євромайдану, тому він знає, що говорить.
"Я бачив, що можу зробити більше для встановлення верховенства законуяк експерт, а не просто сидіти на лаві запасних, – сказав Жернаков.
Читайте також: Дацюк: За три періоди по п'ять років Україна має пройти через три різні конституції
Будучи членом правління Ради Реанімаційного Пакета Реформ, коаліції, яка об'єднує понад вісімдесят неурядових організацій, Жернаков допоміг сформувати лідируючу ланка у боротьбі за переутворення українських судів.
Однак результатами він незадоволений. Президент Петро Порошенко урочисто обіцяв провести масштабну реформу судової системи країни, але вагомих плодів досі немає. "Дуже багато шуму", – сказав Жернаков.
Окрім Жернакова у програмі Трансатлантичного Товариства Джеймса Дентона брали участь ще двоє українців – журналіст Олена Трибушна і заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов, були там також представники Чеської Республіки та Угорщини.
Тридцятидвохрічний Жернаков подякував Спільноту за надану йому можливість зустрітися зі спеціальним представником США по Україні Куртом Волкером, а також з вищими директорами Агентства США з міжнародного розвитку та політиками. Жернаков, який відвідував Вашингтон в діловому режимі і раніше, сказав, що ця програма дозволила заглибитися в спілкування і провести тривалі зустрічі.
Жернаков турбується про результати виборів, які пройдуть в 2019 році. У березні Україна обирає нового президента, а восени буде обраний новий парламент. Експерт пророкує наступ "льодовикового періоду" в разі, якщо в наступному році українці оберуть президента-популіста. За його словами, велика частина прогресу, досягнутого за останні чотири роки, буде знівельована, а громадянське суспільство втратить ефективність.
Тридцяти дев'ятирічна Олена Трибушна також турбується з приводу виборів. На її думку, 2019-й буде роком популізму без серйозних проривів в реформах. "Люди втомилися чекати якихось проривів, але, як показує історія, українці можуть чекати, чекати, чекати, але потім вибухають", – сказала вона.
Незважаючи на похмурий прогноз, Трибушна нагадала мені про те, що журналістам-розслідувачам вдається збирати інформацію про корумпованих чиновників і направляти її в Національне антикорупційне бюро України.
Трибушна любить приймати виклик і рухатися далі. Вона була репортером видання Корреспондент протягом семи років; коли президент Віктор Янукович в 2013 році купив журнал, вона пішла разом з головним редактором Віталієм Сичем і більшою частиною команди.
Журналістика в Україні – непроста професія. Требушна до сих пір не піддавалася переслідуванням, але сьогодні журналістам в країні працювати складно. Вона вказує на випадок журналіста Дениса Бігуса – автора програми "Наші гроші", який стверджує, що за його репортерами стежить СБУ.
Третім учасником вашингтонського проекту був Сергій Пєтухов, заступник міністра юстиції України. Тридцятитрирічний юрист із Донецька працював над двосторонньою угодою, яка дозволила Нідерландам отримати юрисдикційні повноваження в їх повному обсязі у справі про катастрофу рейсу MH17 – тоді сепаратисти, підтримувані Росією, збили над територією України цивільний авіалайнер.
Читайте також: Atlantic Council: Чому Україна залишається такою бідною?
Хоча Пєтухов неодноразово виступав у Вашингтоні, він подякував Спільноту Дентона за можливість контактувати з представниками аналітичних інститутів, співробітники яких підтримують ділові зв'язки, але "як правило, спілкуються в більш відкритому стилі", ніж політики.
Всі троє повертаються до Києва, наповнені ідеями і новою енергією. Наприклад, Жернаков сформулював нову ідею про те, як знизити вплив горезвісних українських олігархів за допомогою нових законодавчих ініціатив, крім цього він хоче якомога щільніше притягнути вашигтонських експертів до процесу просування реформ в Україні.
Боротьба за зміни в Україні, можливо, стихла і перейшла в стан повільного кипіння, але ці три українця і тисячі інших, не дивлячись на довгий шлях, не збираються здаватися.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Оригінал – Мелінда Харінг, Atlantic Council
Переклад – Андрій САБАДИР, спеціально для UAINFO
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки