Дипломат: Високий ризик того, що вся миротворчість завершиться на фазі "нуль"
З величезним задоволенням ознайомився сьогодні із дослідженням "UN Blue Helmets in Donbas" Роберта Серрі, колишнього посла Нідерландів в Україні і колишнього спецпредставника Генерального секретаря ООН в Україні (була така посада декілька місяців на початку 2014 року), яке було підготовлене ним в рамках проекту, що впроваджувався центром UPEACE з Нідерландів та профінансоване українським Міжнародним фондом "Відродження".
Автор, у цілому, приходить до таках же висновків, як і низка досліджень Міжнародного Центру Перспективних Досліджень – МЦПД протягом декількох минулих років (також, до речі, профінансованих щодо Міжнародним фондом Відродження), щодо варіантів мирного врегулювання конфлікту на Донбасі та впровадження Мінських домовленостей.
Що й не дивно – будь-хто, хто витратить певний обсяг часу на вивчення сучасного міжнародного досвіду врегулювання конфліктів і підготує об'єктивну оцінку ситуації на Донбасі, прийде до висновків подібних тим, до яких ми прийшли декілька років тому і Серрі у своєму дослідженні зараз. Скільки не мудруй, але 2+2=4, і ніякий томос не змінить цієї арифметики.
Читайте також: Росіяни готуються повернути Донбас: чому лінія партії стрімко розвернулась
Разом з тим, між нашими дослідженнями і текстом шановного нідерландського дипломата є певні відмінності.
Насамперед, Роберт Серрі пропонує запровадити "фазу ноль" перед розміщенням Міжнародної тимчасової адмінстрації (МТА) на території Донбасу. Протягом цієї фази малочисельна група миротворців – біля півтори тисячі військових – будуть виконувати функцію, про яку говорили колись українські власті, а зараз – росіяни: охорона спостерігачів ОБСЄ, які слідкуватимуть за розведенням сил сторін.
Причина, чому запроваджується така фаза, зрозуміла. І це не лише і не стільки бажання задовільнити позицію росіян, скільки брак довіри до обох сторін протистояння в зоні конфлікту. Адже класичний принцип миротворчості – згода сторін конфлікту, тому протягом цієї фази і пропонується подивитись за тим, наскільки обидві сторони будуть насправді готові піти на розведення і мирне врегулювання.
Проблема цієї фази якраз у тому, що довіри і комунікації сторін бракує, спойлерів мирного процесу багато, тому і високий ризик того, що вся миротворчість і завершиться на фазі ноль.
На нашу думку, такі "оглядини" і "тестування" позицій сторін зайві. Якщо немає політичної волі до врегулювання конфлікту, то ніякі "фази ноль" не допоможуть, якщо ж така воля є – то час для врегулювання бажано максимально обмежити і починати одразу з розміщення у ключових містах ОРДЛО.
Задоволення від розтягування у часі цієї операції таке ж, як від операції по видаленню зуба. Чим швидше буде наведено порядок – тим краще.
Концепція МТА Серрі повторяє нашу, але є менш амбіційною і значно більше сфокусованою на впровадженні мінських домовленосте та проведенні виборів, а не на відновленні миру і горизонтальних звязків, як це було у нас.
Читайте також: Гордіїв вузол міфів і реальності Донбасу
Що також зрозуміло. Для зовнішніх гравців формальність більш важлива – прийшли, провели вибори, пішли. Для нас ж головне – як міжнародна присутність дозволить нормалізувати життя в регіоні і відновити горизонтальні – політичні, економічні, соціальні зв'язки регіону з усією країною. Тут вибори важливі: але вони ж лише одним з багатьох елементів реінтеграції.
І – головне. Дослідження Серрі гарно описує бачення досвідченим дипломатом того, що треба робити. Однак, він оминає інше питання – чому...
Що і чому має змінитися у позиціях сторін, які вчора спілкувалися з допомогою калашнікових і градів, щоб сьогодні вони дружно займалися розведенням військ і миробудівництвом?
Серрі знає відповідь на це питання, як і ціну, яку в нинішній токсичній атмосфері треба заплатити за те, щоб дати чесну відповідь і на це запитання. Саме тому на завершення дослідження він дуже дипломатично зауважує, що всі наші ідеї так і залишуться теорієї якщо не буде "... досягнуто російсько-українського порозуміння щодо цієї місії та мінімального рівня довіри до намірів іншої сторони".
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки