MENU

Солоний присмак з Сен-Мало: навіщо французи викидають вино в море? ФОТО

2452 0

Французьке місто Сен-Мало в Бретані наскрізь просочене морем. "Солоний присмак", як кажуть мешканці, присутній в його культурі, місцевій кухні і навіть у вині.

Узбережжя Сен-Мало відоме найвищими припливами в усій Європі. Морські хвилі підкрадаються до середньовічних гранітних валів і, лякаючи туристів, заливають просочену сіллю бруківку.

Місцеві жителі, навпаки, зустрічають бурхливий потік зі шляхетним спокоєм.

Історія Сен-Мало була завжди пов'язана з припливами і відпливами моря. Місто заснували на північному узбережжі Бретані галли у I cтолітті до н.е.

Читайте також: Філософія харчування: від їжі потрібно отримувати насолоду, а не печію та здуття

Сен-Мало лежить у місці, де гирло річки Ранс зустрічається з Ла-Маншем. Оскільки вода тече в обидва боки до затоки і з неї, припливи в цих місцях стали легендарними.

За теплими бризами і бретонською ввічливістю влітку сюди приїжджають натовпи туристів, але Сен-Мало та його припливи належать лише його мешканцям, які вдихають сповнене солоних бризок повітря зі радісною вдячністю.

"У Сен-Мало навіть якщо я не бачу моря, я його відчуваю", – каже Янник Хойде, місцевий сомельє та продавець вина.

Він – власник місцевого винного магазину Cave de l'Abbaye St-Jean та партнер у місцевій кулінарній школі L'École du Goût. Тому його робочий час порівну ділиться між містом і бухтою.

Море просочує місцеву культуру "солоним присмаком", каже він, який відчувається як у місцевих стравах, так і в усій ментальності жителів Сен-Мало.

"У нашій оригінальній кухні поєднуються la terre et la mer (земля і море). Вона проста, смачна і наповнює енергією", – додає він.

Під час морської прогулянки з друзями 15 років тому Хойде спала на думку ідея.

"Серед моїх друзів на човні були рибалка, моряк, ресторатор і я – сомельє, – розповідає він. – Одна дівчина, яка чекала дитину, заявила, що хотіли б на честь народження сина опустити пляшку вина на дно моря, і допоміг їй здійснити це".

Хоча витримка вина на дні моря на честь народження дитини є доволі поширеною практикою серед енофілів (шанувальників вина), Хойде ця ідея дуже вразила.

Однак те, що почалося як жартівлива витівка друзів, які опустили на дно в гавані Сен-Мало 12 пляшок вина Fiefs Vendéens із долини Луари, перетворилося на щорічне свято і навіть національну традицію, відому під назвою Занурення.

Для міста, яке так пишається своєю морською історією, є безперечна романтика в тому, щоби піднімати витримане вино з дна моря.

Сен-Мало стало одним з перших портів заходу, куди прибували французькі судна зі спеціями.

Моряки із Сен-Мало допливали аж до Квебеку – подорожі мешканця міста Жака Картьє стали однією з причин територіальних претензій Франції на Канаду. Вони досягли Фолклендських островів, що спочатку мали назву Мальвінських на честь перших поселенців із Сен-Мало.

У 1590 році комуна Сент-Мало оголосила незалежність від Франції, прагнучи таким чином захистити свою морську економіку від Релігійних воєн. Гаслом мешканців стало: "Не французи, не бретонці, а жителі Сен-Мало".

Хоча автономна республіка Сен-Мало протривала лише три роки, ментальність місцевих мешканців зберегла незалежний бунтарський дух, що нерозривно пов'язаний з морем.

Хойде почав щороку опускати вино на дно моря і разом з друзями куштувати морський улов із зануреної попереднього року партії.

Окрім того, що ідея витримувати вино в морі вразила всіх своєю романтичністю, вона має й наукове підґрунтя, яке Хойде та його колеги усвідомили інтуїтивно.

Біля узбережжя Бретані температура на дні океану опускається до 9-10 градусів, тобто такої самої як і у глибокому винному льоху. З іншого боку, вода захищає вино від руйнівних сонячних променів.

Крім того, найбільші в Європі припливи і відпливи, що відбуваються двічі на день, імітують класичну техніку ремюаж, яку застосовують у виробництві ігристих вин.

Через повільне погойдування вина у пляшці осад у ній не осідає на стінках і дні пляшки, що дозволяє вину зберігати візуальну прозорість.

Смакові нюанси, які надає вину витримка в морі, помітно відрізняються в залежності від сорту, купажу і партії вина. Це саме по собі робить процес надзвичайно захопливим.

За словами Хойде, вино, яке було лише злегка відфільтроване, зазнає найбільш чудових перетворень під водою. Коли приплив збовтує природний осад у пляшці, ароматичні нотки вина поглиблюються.

Згодом занурення вина в море перетворилося на видовище. Подія щороку збирає сотню гурманів та сомельє з усієї Франції, які купують квитки, щоби взяти в ній участь.

День починається власне з занурення. Туристи із цікавістю спостерігають, як Хойде та його команда завантажують риболовецьке судно майже 700-ми пляшками вина.

Дійство відбувається на тлі мальовничої Вежі Солідор XIV століття, зведеної первісно для спостереження за гирлом в річки Ранс.

Винні пляшки складають до палет від морепродуктів, що зв'язує місцеві винні і гастрономічні традиції ще тісніше.

Додаткові отвори у кожній коробці забезпечують вільне потрапляння води і водоростей до пляшок.

Коли судно виходить у гавань, палети за допомогою трала опускають у воду на глибину 15 метрів. Дайвери закріплюють ящики на дні, достатньо вільно, щоби вони могли рухатися разом із припливами.

Читайте також: 10 популярных мифов о еде, которые мы зря лайкаем в интернете

Потім відбувається довгоочікуване піднімання тогорічної партії. Хойде та його колеги демонструють ящики глядачам. Вкриті молюсками і морською капустою пляшки промовисто оповідають історію про те, як вино провело цей рік під водою.

І нарешті – дегустація гастрономічних скарбів регіону. Ароматний хліб на заквасці, устриці з Канкаль і трипа (страва із телячого шлунку) із сусідньої Нормандії.

Під радісні аплодисменти сомельє відкорковують пляшки і порівнюють витримане в морі вино з аналогічними сортами з льохів.

Занурення – це набагато більше, ніж дегустація вина, пояснює Хойде. Це свято нерозривного зв'язку Сен-мало з морем.

"Воно заколисувало нас у дитинстві, і зрештою воно є неодмінною частиною нашого життя, – каже він. – Воно – в наших кулінарних традиціях, в дегустації вин, у креветках, у гребінцях, у рибі, яку ми ловимо, у весняних овочах і у молодій картоплі. Море – в усіх нас. Це справді так".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Елізабет ВЕЛЛІНГТОН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини