MENU

За десять місяців поточного року купівельна спроможність знизилась на 22 продукти – експерт

2500 2

Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко заявив, що реальна середня заробітна плата в Україні зросла на 15%, тобто значно випереджає інфляцію. Чи справді українці краще стали жити цього року? Парадокс інфляції в Україні полягає в сильному розшаруванню доходів.

Виводячи середнє між мільйонером та людиною, якій вистачає лише на їжу, картина предстає досить доброю. Але людина з високим рівнем життя відчуває інфляцію 2018 року на рівні 2-3%, тобто трохи вищу за рівень девальвації гривні, а з низьким – 15-20%, тому що на продукти витрачається 40-50% родинного бюджету.

Читайте також: Як зросла середня зарплата в Україні. ІНФОГРАФІКА

Експерти Української Асоціації постачальників торговельних мереж порахували, як змінилася купівельна спроможність із початку року на продукти, які підлягають державному моніторингу. Ми взяли середню заробітну плату в країні з грудня 2017 року – 8777 грн по вересень 2018 року – 9042 грн і ціни на січень і жовтень 2018 року. Зарплату ми отримуємо та витрачаємо в наступному місяці, тобто груднева зарплата витрачається в січні, а вереснева – у жовтні. Тобто зростання середньої зарплати становило 3%. Якщо ж брати січневу заробітну плату, то середній показник зростання за 9 місяців – 17%.

За десять місяців поточного року купівельна спроможність знизилась на 22 продукти із 31.

Динаміка споживання продуктів виглядає так:

1. М'ясо, м’ясні вироби та риба. У жовтні цього року на середню заробітну плату в середньому по країні можна купити філе курятини на 9 кг, або на 9%, менше, ніж у січні. Падіння споживання інших продуктів таке: ковбаси варені на 7 кг, або 7%; риба морожена і курячі тушки на 6 кг, або відповідно на 5% і 4%; яловичина та свинина на 4 кг, або 5%. Купівельна спроможність на сало не змінилась. 

2. Молочні вироби. Зменшилась купівельна спроможність і по всіх молочних продуктах, за винятком вершкового масла. Масла українці собі можуть дозволити стільки ж, скільки і в січні. У жовтні на середню зарплату в середньому по країні можна було купити сметани на 6 кг менше, ніж у січні. Зменшення становить 4%. По молоку падіння становить 3 літри, або 1%, а по кисломолочному сиру – 1 кг, або 1%.

3. Хліб. Зменшення доступності торкнулося всіх видів хліба: батон -84 кг, або -10%, пшеничний хліб із борошна першого ґатунку -62 кг, або -10%, житній хліб -52 кг, або -9%, пшеничний хліб із борошна вищого ґатунку -43 кг, або -9%.

4. Овочі й фрукти. Цифри падіння купівельної спроможності українця в овочах взагалі жахливі. Виняток – картопля, на яку динаміка позитивна +22 кг, або 2%. У жовтні на середню заробітну плату в середньому в країні можна купити цибулі на 670 кг менше, ніж у січні. Зменшення становить 44%. Зменшення в капусті складає 513 кг, або 29%, у моркві 474 кг, або 39%, у буряку 57 кг, або 5%. 

Абсолютний рекордсмен зміни купівельної спроможності – яблука, яких на середню зарплату можна купити на 383 кг більше, ніж на початку року. Тобто збільшення становить 77%.

Читайте також: ТОП-5 продуктів, які найбільше зросли в ціні

5. Бакалія. По більшості круп і сипучих продуктів картина також сумна. У жовтні 2018 року на середню заробітну плату в середньому в Україні можна купити пшона на 147 кг менше, ніж у січні. А це мінус 27%. Падіння спостерігалося в пшеничному борошні на 105кг, або 11%, в ячній крупі на 89 кг, або 10%, у крупі манній на 72 кг, або 10%, у макаронних виробах на 44 кг, або на 8%.

Тільки гречки, цукру, яєць та соняшникової олії ми можемо придбати в жовтні більше, ніж у січні на середньостатистичну зарплату. Збільшення становить: гречки на 126 кг, або 30%, цукру на 62 кг, або 11%, яєць на 49 десятків, або 15%, олії соняшникової на 3 л, або 1%.

У грудні нас чекає висока інфляція – до 1,5%, але й середня зарплата може становити більше 10 тис грн. У січні країна відпочиває і розмір середньої зарплати різко падає та на рівень грудня вона вийде лише в жовтні-листопаді наступного року.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олексій ДОРОШЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини