Ілюзія успіху, або Чому ми не можемо одночасно виконувати дві задачі
Ті, хто вважає себе мультитаскерами, роблять більше помилок, запам’ятовують менше деталей і витрачають в загальному результаті більше часу, ніж колеги.
Вважаєте себе мультитаскером? Ось чому це лише ілюзія.
Якщо вам здається, що ви здатні виконувати кілька задач одночасно – це вам тільки здається. Мозок обробляє інформацію по черзі. Подобається нам це чи ні.
В умовах гонитви за ефективністю і продуктивністю нейробіологи давно вивчають здатність мозку виконувати одночасно кілька задач.
Читайте також: Быть собой: почему советы по саморазвитию не работают
Результати досліджень виявились схожими на ультиматум: навіть коли нам здається, що ми одночасно виконуємо кілька задач, мозок обробляє їх по черзі. А наше прагнення робити кілька речей одночасно лише знижує його ефективність в кілька разів.
Одночасно мозок виконувати дві задачі тільки якщо:
1. Одна з задач настільки природня для нас, що не потребує ніякого напруження мозку: наприклад, ми можемо одночасно іти і жувати гумку.
2. У виконанні двох завдань задіяні різні процеси мозкової діяльності. Наприклад, коли ми читаємо книгу, ми можемо одночасно слухати класичну музику. Але якщо під час читання книги слухати музику з текстами, то обсяг інформації, яку ми засвоюємо, сильно знизиться. Тому що читання і прослуховування пісень з текстом активує мовний центр мозку.
3. Мозок не може обробляти два типи інформації з будь-яких різних категорій одночасно.
Це означає, що навіть коли ми щиро віримо у власну мультизадачність, це не більше ніж ілюзія і спроба осягнути неосяжне. По факту, беручись одночасно за кілька задач, ми змушуємо власний мозок постійно переключатись з однієї задачі на іншу.
Навіть коли ми віримо в те, що можемо одночасно говорити по телефону, читати пошту і перевіряти стрічку у Facebook, це буквально неможливо.
Ось що відбувається насправді: ми постійно запускаємо і зупиняємо кожну задачу по кілька разів. В нейронауці цей процес називається "послідовна задача", а не багатозадачність.
Згідно даним досліджень, коли ми переключаємось з однієї задачі на іншу, таке переключання не є плавним, оскільки потребує додаткового часу для того, щоб мозок переключив увагу з однієї деталі на іншу. Нам здається, що це відбувається миттєво, але дослідження доводять: багатозадачність займає на 40% відсотків більше часу, ніж зосередження на одній задачі в один проміжок часу.
Дослідження мого улюбленого Стенфорду доводять: ті з нас, хто щиро вважає себе ефективними мультитаскерами, роблять більше помилок, запам’ятовують менше деталей, проявляють значно менше емпатії і витрачають в загальному результаті більше часу, ніж колеги, які визнають, що не можуть одночасно виконувати кілька задач.
Чому ж ми так любимо робити багато справ одночасно?
Все просто: коли ми завершуємо будь-яке завдання, мозок винагороджує нас викидом невеликої порції дофаміну. Коли задач багато, викид відбувається частіше, ми звикаємо до нього і потребуємо ще і ще. Щоразу ми стаємо все більш залежними від цих емоцій. Ми не здатні обманути мозок і будемо чим далі тим частіше братися за виконання дрібних і неважливих справ заради отримання своєї "дози".
Тобто ми це робимо навіть не для інших, а для власного задоволення, хоч як би дивно це не виглядало.
Takeaway
1. Багатозадачності не існує. В кожну секунду часу – окрема справа. Чим більше переключень між справами – тим менша ефективність.
Читайте також: Исследование: как найти призвание в жизни (и надо ли?)
2. Постійне переключення між задачами – сильний стрес для мозку. Він виснажується і перестає нормально функціонувати.
3. Дві задачі одночасно можливі, якщо вони потребують роботи різних центрів мозку (зоровий, слуховий, мовний і т.д).
Слово priority закріпилося в англійській мові в XV столітті, і в той час у нього не було множини. Воно означало єдину найважливішу або першу річ. Протягом ще п'ятисот років воно використовувалося тільки в однині, і лише в XX столітті люди заговорили про "пріоритети". Нам чомусь здається, що, помінявши одне слово, ми можемо змінити і реальність. Але це лише здається.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки