MENU

"Конституційний Суд не може зупинити вибори. Він оцінює указ" – голова ЦВК

4055 0

Центральна виборча комісія у надшвидкі строки готується до дострокових парламентських виборів. Тим часом Конституційний суд розглядає справу про законність рішення Володимира Зеленського про розпуск Ради.

BBC News Україна поговорила з головою ЦВК Тетяною Сліпачук про те, чи готові виборчі комісії до голосування і що буде, якщо КС визнає указ президента неконституційним.

"З боку ЦВК все зроблено"

ВВС: ЦВК готова до виборів? Чи вдалося здійснити всі необхідні процедури закупівель?

Тетяна Сліпачук: Ми маємо бути готові, адже наша структура була створена для такого типу урядової роботи. Вся комісія і секретаріат достатньо кваліфіковані, щоб зробити всі необхідні кроки.

З боку ЦВК все, що треба було зробити, зроблено. Ми запустили процедури закупівель, виконали підготовчу роботу, розпочали необхідну комунікацію з підприємствами та відповідними органами.

Ми також знаємо, хто буде для нас готувати необхідні матеріали, наприклад, бюлетені, тому що це дуже специфічний документ, який треба надрукувати. І треба мати відповідні потужності.

ВВС: Чи є проблеми з формуванням місцевих комісій, як це було під час президентської кампанії?

Тетяна Сліпачук: Вони мають бути створені за два тижні. Ми розуміємо, що можемо зіштовхнутися з проблемами. Все відбувається влітку під час відпусток. Ми маємо зрозуміти, чи зможуть окружні комісії знайти необхідну кількість членів.

Важливо також, чи зможуть кандидати подати необхідну кількість своїх представників, щоб в окружних комісіях було достатньо людей.

Якщо цього не відбудеться, то потрібні важкі й невідкладні заходи, які ми вживали під час президентських виборів. Ви знаєте, що ми навіть оголошували відкриту подачу кандидатур, зверталися до всіх виборців, закликаючи: будь ласка, приєднайтесь до нас у цьому процесі, займіть активну громадянську позицію, допоможіть ЦВК в забезпеченні виборів.

Читайте також: У Києві з'явився перший технічний кандидат на виборах до Верховної Ради

В порівнянні з системою, наприклад, у Британії в нас немає професійних установ, які адмініструють вибори, а їм за цю роботу платять. Нам в цій ситуації просто потрібно обирати людей і залучати їх до процесу.

З цієї точки зору найважливіше - це внести заздалегідь всі зміни до виборчого законодавства. В іншому випадку – питання не до нас.

ЦВК професійна структура, але питання у тому, чи будуть готові учасники комісій прийняти нові правила, які ми підготуємо до проведення виборів у повній відповідності до законодавства.

"Депутати просто ходили на засідання"

ВВС: Що необхідно, щоб краще організувати роботу виборчих комісій?

Тетяна Сліпачук: Ми передали пропозиції робочим групам, що працювали над чорновим варіантом виборчого кодексу. На жаль, за деякий час ми мінімізували, а згодом і зовсім завершили нашу участь після того, як рівень дискусії значно знизився.

Це означає, що і депутати, і їхні помічники просто приходили на засідання робочих груп, а ніякі рішення не ухвалювалися.

Тобто групи думали, обговорювали, але остаточного результату не досягли.

Читайте також: У Верховну Раду за списком "Слуги народу" йде громадянин РФ

Велике питання, як тепер парламент пройде через друге читання цього надзвичайно важливого документу. Проект складається з понад 4 000 сторінок та має величезну кількість поправок.

ВВС: Тобто, думаєте, вони не затвердять цей документ?

Тетяна Сліпачук: Я думаю, що не таким має бути шлях для ухвалення настільки важливих документів. Сьогодні питання не в тому, вчасний він чи ні. Адже ми говоримо про надзвичайно важливий документ для політичної системи, для легітимності парламенту, уряду і президента.

З моєї точки зору, важливо не те, щоб зробити це якомога швидше, важливо прийняти ефективний і надійний документ.

"КС визначить конституційність, нічого більше"

ВВС: Уявімо, що Конституційний суд визнає президентський указ про розпуск Ради неконституційним. Якою буде ціна такого рішення для ЦВК?

Тетяна Сліпачук: Для нас це один із викликів кампанії. Конституційний суд - єдиний орган, який може вирішувати, був цей президентський указ конституційним чи ні.

Для нас виникне питання: проаналізувати це рішення, подумати, що ми маємо зробити та як ми маємо поводитися.

Тому що КС не може зупинити вибори своїм рішенням, він просто може визначити конституційність указу, нічого більше.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Георгій ЕРМАН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини