Попри критику мовного закону Венеційська комісія підтримала ідею захисту української
Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" не витримує балансу між захистом української мови та гарантуванням прав мов меншин. Такий висновок сьогодні, 6 грудня, ухвалила Європейська комісія "За демократію через право", більше відома як Венеційська. Про це повідомляє "Європейська правда".
Офіційно рішення Венеційської комісії оприлюднять у понеділок, 9 грудня – після доопрацювання. Воно містить значний перелік рекомендацій для зміни закону та наголошує на окремих положеннях, які, на думку Комісії, суперечать міжнародним зобов’язанням України.
Читайте також: Боротьба тільки починається: кому й чому так заважає українська мова
Венеційська комісія вважає, що Україна має втілити ці зміни, "щоби уникнути міжетнічної напруженості через мовне питання". Чинний закон, на переконання Комісії, не досягає цієї мети.
Слід наголосити, що Венеційська комісія окремо підтримала мету закону щодо надання переваги українській мові перед російською та наголосила, що Україна має підстави для рішень у цьому напрямку.
"З огляду на особливу роль в Україні російської мови (яка є найбільш вживаною мовою меншин, а також головною мовою для спілкування для багатьох представників меншин, відмінних від російської), а також з огляду на утиски української мови у минулому, Венеціанська комісія повністю розуміє потребу у заходах із підтримки української як державної мови", – йдеться, зокрема, у документі.
Читайте також: Війна Росії проти України: російським окупантам кісткою в горлі стоять українці, які пам'ятають про те, хто вони
Захищаючи та підтримуючи окремі положення чинного закону, Венеційська комісія водночас бачить проблему а інших його положеннях. Зокрема, вона рекомендує переглянути норми, які запроваджують відмінність у правах трьох груп мов, відмінних від української – мов корінних народів, офіційних мов ЄС та інших мов. У цій критиці по суті Комісія стала на захист російської мови, яка за законодавством буцімто отримує найменше прав.
Також Венеційська комісія рекомендує прибрати норми, які встановлюють відповідальність за порушення даного закону – наприклад, щодо "викривлення державної мови у офіційних документах, та розшири використання мов меншин у окремих держаних функціях – приміром, у роботі екстрених служб.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки