MENU

Найгостріший конфлікт за півстоліття: що відбувається між Індією та Китаєм

1511 0

Найгостріший конфлікт за півстоліття: що відбувається між Індією та Китаєм

Індія заявила про військове зіткнення з Китаєм на кордоні у Гімалаях і двадцятьох загиблих військових зі свого боку. Конфлікт між країнами вже називають найгострішим з 1970-х років.

У розташованій в Гімалаях між областями Тібет та Ладакх солдати двох армій атакували один одного з палицями та бітами, при цьому вогнепальну зброю не застосовували.  У Індії стверджують, що при цьому жертви були з обох сторін, хоча в Китаї про це мовчать. Але обидві країни вже обмінялися обопільними звинуваченнями.  Речник індйського МЗС Анураг Срівастава наголосив, що конфлікт почався зі "спроби китайського сторони в односторонньому порядку змінити статус кво" на кордоні.  Натомість у Китаї зазначають, що це індійці незаконно перетнули кордон з Китаєм. 

Тим часом у індійському місті Джамму люди вийшли на протести проти дій Китаю. 

Зазначимо, що хоча сутичка і справді стала найсерйознішою за останні десятиліття, події такого роду траплялися і раніше – прикордонні патрулі двох країн час від часу конфліктували один з одним.

Певна турбулентність на кордоні спостерігається останні два місяці. Так, Індія заявляла, що китайці кидали каміння у бік індійських військових, а Китай стверджував, що індійці здійснюють незаконні вилазки на чужу територію. У двох сутичках – 5 та 9 травня – постраждали близько 100 бійців з обох армій. 

Зазначимо, що з 1996-го і індійці, і китайці дотримуються угоди, за якою жодна зі сторін не має право відкривати вогонь. Тому б'ються представники двох армій на каменях та палицях. 

Depo.ua пише про передумови та суть конфлікту між двома ядерними державами. 

З чого все почалося

Протистояння зародилося ще у XIX столітті, коли Індія була колонією Британії. Саме британці позначили індійські кордони, з якими не погодилися у Китаї. 

Після здобуття Індією незалежності у 1947-му молода країна наголосила, що функціонуватиме у попередньо окреслених колонізаторами межах. Китайці на гострий конфлікт не пішли, як, втім, на компроміс. Зокрема, через десять років побудували дорогу, що частково проходила через територію, яку індійці вважали своєю. 

Читайте також: Республиканцы могут не поддержать Трампа на выборах – The New York Times

За кілька років на кордоні почали відбуватися регулярні сутички. У 1962-му китайська армія перейшла окреслений кордон – між країнами розпочалося збройне протистояння, що тривало 32 дні. Завдяки перевазі у військовій силі Китаю вдалося посунути кордон на 12 миль. Зрештою, країни нібито підписали мирну угоду, але нібито погоджена межа залишалася здебільшого демаркованою. Територіальну суперечку так і не було вирішено, що призвело до серії подальших зіткнень та конфліктів.

Наприклад, у 2014-му китайці вирішили будувати дорогу у регіоні, індійці ж оголосили про проникнення сусідів на їхню територію. Зрештою китайців посунули назад, а дорогу зруйнували. Ідентична ситуація трапилася і у 2017-му, але вже на іншій ділянці лінії розмежування. 

Сторони не облишили гімалайських амбіцій, і суперечки постійно поновлюються, зокрема, через все нові і нові будівельні проєкти.  Так, зокрема, індійці планують до 2022 побудувати 66 доріг вздовж кордону. Знаково, що одна з них поєднуватиме територію з найближчою військовою базою. 

Чи справді проблема лише у кордоні

Обидві сторони поводяться відносно стримано, явно намагаючись уникнути ескалації конфлікту. Адже і Індія, і Китай протистоять коронавірусу, і розв'язувати гаряче протистояння їм ні до чого. Хоча наразі відомо, що індійський прем'єр Нарендра Моді у п'ятницю збирає усі політичні сили країни для обговорення ситуації. 

Читайте також: Америка-Китай-Россия: кто кого?

Поки що ж загострення конфлікту скидається на таку собі декларацію про наміри. Країни акцентують, що здавати інтереси не збираються і навпаки, готові рішуче стояти за власні амбіції та кілометри. При цьому з боку Китаю сутичка може бути елементом політики з демонстрації поки що м'якої сили на фоні погіршення відносин із США. Американці симпатизують Індії і не зрадіють, якщо китайці радикалізують дії у регіоні. Крім того, якщо протистояння наростатиме, Пекін не втратить можливості кинути дипломатичний камінь у бік Вашингтона. Поки що ж для цього готують інформаційне підгрунтя у державній пресі. 

"Нью-Делі має розуміти, що американці не витрачатимуть гроші на реалізацію інтересів Індії. Все, що вони можуть зробити – знайти точки опори, аби налаштувати Індію проти Китаю і посприяти тому, щоб вона служила інтересам Вашингтона", — зокрема, пише китайське видання Хуанцю Шибао. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини