MENU

ЛуАЗ: історія заводу, який випускав радянські позашляховики. ФОТО

2165 2

ЛуАЗ: історія заводу, який випускав радянські позашляховики. ФОТО

Луцький автомобільний завод є одним з найвідоміших автомобільних підприємств, створених в Україні за радянських часів. У заводу велика і дуже насичена історія. А як йдуть справи на ЛуАЗ сьогодні, що випускає підприємство зараз?

Як пише портал Novate, історія Луцького автомобільного заводу почалася в лютому 1951 року. Саме тоді радянське керівництво прийняло рішення організувати в Луцьку новий завод. На той момент в місті вже існували авторемонтні майстерні, які займалися обслуговуванням тягачів і тракторів, інформує UAINFO.org.

У 1955 році був готовий автомобільний цех, де зайнялися ремонтом вантажівок ГАЗ-51 і ГАЗ-93, а також випуском комплектуючих для машин даних моделей. У 1959 році Луцький авторемонтний завод був перейменований в Луцький машинобудівний завод: на підприємстві була випущена перша власна машина — причіп-лавка ЛуМЗ-825.

Читайте також: Тільки джакузі не вистачало: як за часів СРСР у Львові створювали автобуси з особливим комфортом. ФОТО

Асортимент продукції ЛуМЗ ріс з кожним роком. На заводі з'являлося все більше власних виробів. Знаковим в історії заводу став 1965 рік. Саме тоді тут в кількості 50 штук були зібрані перші нові автомобілі ЗАЗ-969В. Розроблялася машина на потужностях іншого підприємства — Запорізького автомобільного заводу «Комунар». А вже в 1967 році було прийнято рішення про перетворення Луцького машинобудівного заводу в Луцький автомобілебудівний завод або просто ЛуАЗ.

Серійне виробництво автомобілів ЛуАЗ-969 почалося на заводі в 1970 році. Уже в 1973-му підприємство зібрало свій 5-тисячний автомобіль.

Читайте також: Tesla выпустит автомобиль без руля

У 1975 році ЛуАЗ увійшов в промислове об'єднання з декількох машинобудівних заводів України. Виробництво постійно зростало, на заводі з'явився власний відділ розробки, який вже в 1976 році відзначився створенням принципово нової автомобільної шини з підвищеними тягово-зчіпними властивостями та робочим ресурсом. У вересні 1982 року з конвеєра Луцького заводу зійшов 100-тисячний автомобіль.

Луцький автомобільний завод був відомий на весь Радянський Союз своїми позашляховиками, машинами-амфібіями для потреб армії, а також автомобілями-візками (в першу чергу для аеропортів). До речі, перший радянський передньопривідний автомобіль був створений саме тут. У 1989 році в Луцьку з конвеєра було спущено понад 182 тисячі автомобілів.

Як і майже у всіх інших радянських підприємств, проблеми у ЛуАЗ почалися разом з розвалом СРСР. Повністю інтегроване в соціалістичну економіку і створене для задоволення в першу чергу внутрішніх потреб підприємство важко переживало перехід до ринкової моделі. Втім, можна сказати, що Луцькому автомобільному заводу ще пощастило, і він все-таки продовжив працювати.

Старіння виробничих потужностей, що почалося ще в 1980 роки, особливо гостро далося взнаки в 1990-і. На вітчизняний ринок хлинули доступні іномарки, що зробило продукцію ЛуАЗ нерентабельною. Ускладнювала ситуацію відсутність будь-якої державної підтримки. В результаті виробництво автомобілів на заводі почало неухильно падати з кожним роком. Уже в 1993 році Кабінет міністрів України прийняв рішення про приватизацію заводу зі збереженням 26-відсоткової частки за державою. У 1998 році ЛуАЗ був виключений з переліку підприємств, що мають стратегічне значення для України.

Читайте також: "ЗАЗ" планує випускати автобуси під маркою Mercedes

У 1999 році завод викупив «Укрпромінвест», налагодивши на виробничій лінії випуск двох моделей автомобілів УАЗ і п'яти моделей автомобілів ВАЗ. До початку XXI століття обсяги виробництва в Луцьку впали більш ніж у два рази відносно показників виробництва початку «лихих 90-х».

На початку 2000-х автомобілі власного виробництва завод практично не випускав: з конвеєра щороку сходили від декількох штук до декількох десятків машин з маркою ЛуАЗ. Одночасно з цим на підприємстві збиралося від 9 до 31 тисячі автомобілів інших марок.

Читайте також: В сети показали первое фото серийного электромотоцикла "Днепр"

А у 2005 році ЛуАЗ перекупила корпорація «Богдан». Почалася модернізація заводу. У 2006 році тут з’явилася виробнича лінія по збірці автобусів. У 2007 році випуск машин УАЗ і ВАЗ був повністю припинений. Завод остаточно перейшов на випуск автобусів і тролейбусів.

Криза 2008 року перервала модернізацію підприємства. Проте сьогодні тут все ще випускають автобуси. Хоча бренд ЛуАЗ фактично помер. Всі машини, що сходять з конвеєра, продаються під маркою «Богдан».

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини