MENU

Предки людини ходили прямо 7 мільйонів років тому – дослідження

765 0

Предки людини ходили прямо 7 мільйонів років тому – дослідження

Давня кістка ноги, знайдена поруч із знаменитим черепом предка людини — черепом Тумай, дає нове свідчення того, що наші пращури могли ходити ще 7 мільйонів років тому, повідомляє Science, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.

Згідно з новим дослідженням, частина стегнової кістки та дві кістки передпліччя з пустелі Джураб у Чаді дозволяють припустити, що вид гомінід, відомий як сахелантроп чадський (Sahelanthropus tchadensis), пересувався на двох ногах, а також проводив деякий час на деревах.

Якщо ця істота дійсно переміщалася на двох ногах, то це величезне відкриття, каже Ден Ліберман, палеоантрополог із Гарвардського університету. Це означало б, що прямоходіння стало однією з перших рис, що відрізняють людський родовід, який приблизно в цей час відокремився від шимпанзе, говорить він. Але, на думку Лібермана, можливий "невірний кидок", оскільки у викопної стегнової кістки відсутні обидва кінці.

Сахелантроп вперше став відомий світу, коли дослідники виявили його майже непошкоджений череп у 2001 році. Палеонтолог Мішель Брюне з університету Пуатьє (Франція) назвав цю істоту Тумай, що місцевою мовою даза означає «надія життя».

Череп розміром більше був схожий на череп сучасної шимпанзе. Але його зуби говорили про інше: ікла нагадували ікла пізніших гомінідів або членів людського сімейства. Форма отвору в основі черепа - великого потиличного отвору - припускала, що сахелантроп врівноважував голову на вертикальній шиї, як у приматів прямохідних, таких як сучасні люди.

Але тільки череп не може довести, що вигляд ходив прямо. Потрібні були ноги. І, як виявилося, Тумаї мала одну, але її команда Брюне не зуміла ідентифікувати.

У 2004 році Од Бержере, тодішня студентка магістратури в Пуатьє, помітила стрижень стегнової кістки та кістки передпліччя в ящику, повному скам'янілостей тварин, помічених як "невизначені" командою Брюне, яка знайшла череп. Вона попередила свого консультанта, який визначив, що це стегнова кістка примату, і звернувся до Брюне, першовідкривача Тумаї. Але команда Брюне так і не зробила серйозного аналізу.

Лише у 2017 році фахівець із кісток Гійом Давер почав вивчати знахідку студентки разом із палеоантропологом Пуатьє Франком Гі.

У новому дослідженні група французьких та чадських дослідників використовувала набір методів для аналізу внутрішньої та зовнішньої структури кісток. Коли вони порівняли ці риси і розміри з живими і викопними мавпами і гомінінами (людьми), то виявили, що орієнтація основи шийки стегнової кістки і ущільнення верхньої частини кістки нагадують такі у гомінінів — членів людського роду, але точно не стегнові кістки африкан. Крім того, щільність кістки, видима в поперечному перерізі, знаходилася в межах діапазону, характерного для гомінідів, що дозволяє припустити, що вона зазнавала навантаження, сумісного з прямоходінням.

Не було якоїсь однієї «чарівної межі», каже Гай. За його словами, це був «загальний набір рис», які всі вказують на двоногость. Якщо це правда, то цей Тумай ходив прямо через ліси, що оздоблювали стародавнє озеро Чад, більш ніж на 1 мільйон років раніше, ніж найвідоміші двоногі гомініди — Orrorin tugenensis і Ardipithecus.

Навіть якщо Сахелантроп був двоногим, він все одно проводив багато часу на деревах. Дві кістки передпліччя показують, що цей вид також вів дерев'яний спосіб життя, де він, ймовірно, був у більшій безпеці від хижаків.

Проте експерти кажуть, що потрібна додаткова робота, щоб показати, що сахелантроп справді був прямоходячим предком людини. "Докази сумісні з прямоходінням", але не доводять цього, каже функціональний морфолог Кріс Рафф з Університету Джона Хопкінса (штат Меріленд, США).

Інші вважають, що кістки настільки схожі на шимпанзе, що малоймовірно, що цей вид ходив прямо, як пізніші гомініди. Це був не шимпанзе, але й «наземна мавпа, яка, мабуть, не прямоходила, яка, ймовірно, була нашими ранніми предками», — каже Бернард Вуд, палеоантрополог з Університету Джорджа Вашингтона (США).

І все-таки, стрижень стегнової кістки дражнить вчених — він сходить на той час, коли наші ранні предки були дуже схожі на африканських мавп, але вже відійшли від лінії, що веде до шимпанзе.

"У якийсь момент гомініди стають двоногими, але як саме і коли стався цей перехід - одне з найцікавіших і важливих питань, що стосуються нашого походження", - говорить палеоантрополог Керол Уорд з Університету Міссурі, Колумбія, США. "Будь-які скам'янілості, які говорять про це, справді важливі". Але, на жаль, на її думку, вони не дають переконливу інформацію.

Крім переходу до прямоходіння, одним з найбільш важливих еволюційних стрибків від ще мавпи до вже людини стало виникнення кулінарії та перехід предка людини на м'якшу їжу. Вона не вимагала потужних щелепних м'язів та величезних зубів, а також необхідності майже безперервно жувати. Це в рази скоротило предку людини час на трапези, зробило їжу калорійнішою і дало більше часу на роздуми. А також дозволило розростатися черепній коробці, яка могла вмістити мозок, що збільшувався в ході еволюції.

Сахелантроп (Sahelanthropus — рід гомінідів, представники якого жили в пізньому міоцені. У роді виділяють один вид — сахелантроп чадський (Sahelanthropus tchadensis)).

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

ZN.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини