Російський шпигун у німецькій розвідці підірвав довіру союзників, – ЗМІ
За даними журналу Der Spiegel, шпигун ФСБ повинен був з'ясувати точне місце розташування в Україні американських Himars і поставленої Берліном системи ППО Iris-T.
Наприкінці минулого року в Німеччині арештували та звинуватили в шпигунстві на РФ співробітника служби зовнішньої розвідки Німеччини, а через місяць арештували його спільника.
Ці арешти відбулися після низки арештів російських шпигунів у Нідерландах, Норвегії, Швеції, Австрії, Польщі та Словенії. При цьому, як передає Бі-бі-сі, такий розворот подій спантеличив союзників Німеччини, інформує UAINFO.org.
Занепокоєність союзників викликав той факт, що шпигун працював в одній з найбільших розвідслужб Європи - службі зовнішньої розвідки Німеччини, з якої в Кремль йшов потік секретної інформації. Через це США, Великобританія та інші європейські країни скоротили обсяг розвідданих, якими вони діляться з Німеччиною.
Видання зазначило, що арешт спільника російського шпигуна став можливий завдяки зусиллям ФБР, яке зібрало необхідні докази. Спільником шпигуна виявився натуралізований громадянин Німеччини. Народився він в Росії, а в 1990-х роках з батьками переїхав до Німеччини, де навіть відслужив в армії.
Читайте також: Мережу шпигунів РФ в Європі розгромлено, Путін цього не чекав – Washington Post
Шпигун і його спільник познайомилися ще в 2021 році в Баварії.
Сам шпигун очолював підрозділ служби зовнішньої розвідки, який відповідав за кібербезпеку і стеження за електронними комунікаціями і мав доступ до особистих справ співробітників агентства. Цей відділ забезпечує до половини даних, які щодня збирає служба.
Як заявив історик служби зовнішньої розвідки Еріх Шмідт-Еенбоом, потенційно російський шпигун міг мати доступ і до перехоплень даних, в тому числі з німецьких розвідувальних кораблів в Балтійському морі і з мобільних пристроїв прослуховування, що знаходяться на півдні України.
За даними журналу Der Spiegel, ФСБ доручила шпигунові з'ясувати точне місце розташування в Україні американських високоточних ракетних установок Himars і поставленої Берліном системи ППО Iris-T. Однак джерела видання сумніваються, що він зміг це зробити.
Читайте також: ГУР: Українська розвідка співпрацює з людьми, які дуже близькі до Путіна
Поки слідчі губляться в здогадах, що могло спонукати колишнього військового і офіцера розвідки зрадити країну. Єдиний натяк на мотив - його ультраправі погляди.
Німеччина виявила шпигуна не сама, а за допомогою союзної західної служби. Спільника "досить швидко визначили як можливого співучасника", розповів ЗМІ високопоставлений співробітник німецької служби безпеки, який брав участь у розслідуванні. За його словами, коли 21 грудня 2022 року арештували самого шпигуна, його помічнику зателефонував хтось із ФСБ і попередив, що він у небезпеці, і запропонував летіти до Москви. Однак він відмовився і полетів до Флориди. Дізнавшись, що він знаходиться під увагою у зв'язку з витоком інформації в Німеччині, ФБР встановило за ним цілодобове спостереження. У підсумку 12 січня, коли він зібрався знову летіти до Мюнхена, в аеропорту його взяли агенти ФБР.
На допиті помічник шпигуна зізнався, що контактував зі співробітниками ФСБ. Його посадили на літак до Мюнхена, де його вже зустрічали німецькі поліцейські.
Читайте також: Шпигунська мережа РФ намагається перешкодити постачанню зброї Україні, – розвідка
На цьому тлі американські і європейські спецслужби попередили, що незважаючи на постійне виявлення російських шпигунів, в Європі їх все ще повно. Однак, на думку фахівців, шпигунська мережа Кремля за останній рік значно скоротилася - вперше з часів холодної війни, а зусилля західних спецслужб знизили її ефективність.
"Світ для російських служб тепер інший, - сказав в інтерв'ю Washington Post директор Служби зовнішньої розвідки Фінляндії Антті Пелттарі. - Їх можливості значно знизилися".
За словами Пелттарі, тепер РФ намагається компенсувати втрату шпигунів, кібершпигунством. Крім того, Кремль також намагається скористатися потоками біженців, щоб впровадити нових шпигунів в країни Європи.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки