MENU

Глобальне потепління несе нову загрозу людству: що прогнозують вчені

758 0

Глобальне потепління несе нову загрозу людству: що прогнозують вчені

Глобальна зміна клімату уже ставить перед людством нові виклики. Один із них – нетипове досі поширення хвороб. Зокрема, вчені спрогнозували, що малярія, характерна для теплих кліматичних зон, вийде за межі свого нинішнього ареалу і перетвориться на проблему світового масштабу.

До такого висновку пришла група біологів з Джорджтаунського університету на чолі з Коліном Карлсоном, пише видання Science Alert. Вони досліджували зміни в ареалі поширення комарів-переносників збудника малярії в Африці за останні 120 років., передає  Обозреватель,  інформує UAINFO.org.

Дані дозволили біологам проаналізувати межі ареалу 22 видів комарів Anopheles у період із 1898 по 2016 рік. За цей час світ потеплішав щонайменше на 1,2 градуса за Цельсієм. Це дало комахам змогу поширитись у райони, які раніше були для них занадто холодними. Як з’ясували вчені, зараз Anopheles розповсюджуються у південному напрямку на 4,7 км щороку та піднімаються вгору на 6,5 метра.

Читайте також: Земля "прожарюється" швидше, ніж думали вчені: прогноз штучного інтелекту

Це більше і швидше, ніж вказували результати дослідження 2011 року, яке показало, що за всіма напрямками наземні види рухалися до полюса на 1,7 км на рік і вгору на 1,1 метра щороку. Тобто швидкість зміни ареалу виявилась у 2-3 рази більшою, ніж вважалось раніше.

Насправді це нове дослідження припускає, що африканські комарі Anopheles просунулися так далеко, що в середньому їх тепер можна знайти на 500 кілометрів ближче до південного полюса і на 700 метрів вище у повітрі, ніж це було на початку ХХ століття.

За словами Карлсона, це свідчить про те, що зміна клімату уже дозволила комарам-переносникам малярії поширитись далі по світу у бік більш холодних кліматичних зон. Відповідно, це підвищує і ризики зараження для людей, що мешкають у цих зонах.

Anopheles є носіями найпростіших мікроорганізмів з роду плазмодіїв, які є збудниками малярії. Ці мікроорганізми передають їх під час укусу і так відбувається зараження. Симптомами хвороби є гарячка, озноб, а ускладненнями – збільшення селезінки та печінки, розвиток анемії та жовтяниці. Малярія є хронічною хворобою із можливістю розвитку рецидивів. У разі важкого перебігу людина може померти. За даними ВООЗ, щорічно реєструється близько 350-500 мільйонів випадків цього захворювання і приблизно 1,3-3 мільйонів смертей. До 90% смертей зараз припадає на Африку.

Читайте також: Чотири країни можуть піти під воду через танення льодовиків: що прогнозують вчені

Біологи стверджують, що комарі можуть за ніч долати сотні кілометрів, адже вони не тільки літають самі, їх ще переносять пориви вітру. Але ці істоти також чутливі до змін температури, вологості та опадів, тому місцевий клімат диктує, де вони можуть вижити. Наразі прогноз вказує на те, що зміна клімату не тільки розширить ареал проживання небезпечних комах, але й подовжить період року, коли вони можуть проявляти активність.

Відзначаючи, що це нове дослідження відслідковувало тільки комарів роду Anopheles, Карлсон каже, що інші види комарів, ймовірно, рухаються аналогічним чином. Але наразі це питання недостатньо глибоко вивчене.

Що стосується комарів Anopheles, то відстеження їхнього історичного поширення може допомогти пояснити змінні моделі передачі малярії в африканському регіоні. Це також могло б допомогти з’ясувати причину зростання кількості випадків захворювання на малярію, зокрема, у високогірних районах Східної Африки. Наразі частина дослідників стверджує, що сплеск малярії у високогірних районах краще пояснюється закінченням строку дії програм контролю поширення захворювання та вивчення стійкості до ліків від нього. Але інші застерігають, що глобальне потепління є частиною потужного поєднання факторів, що впливають на передачу малярії.

Вся ця інформація відіграє важливу роль у розподілі ресурсів охорони здоров'я. На думку дослідників, особлива увага має бути приділена новим краям зони поширення комарів Anopheles, адже медичні системи тут можуть бути не готовими до боротьби з поширенням хвороби, яка раніше не була тут типовою.

Раніше дослідницька група Карлсона вказала, що наразі змінюються зони поширення також комарів Aedes, які є переносниками вірусів денге, чикунгуньї та Зіка. За найгіршого сценарію, вони можуть поставити під загрозу здоров’я майже мільярда людей. "Ми повинні шукати види, які перебувають у русі, і думати про це як про аспект нашої підготовки до наслідків зміни клімату для здоров'я", – каже Карлсон.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини