MENU

Європа замовила супутники, які дають змогу літакам літати без супутникової навігації

361 0

Європа замовила супутники, які дають змогу літакам літати без супутникової навігації

Цивільна авіація критично залежить від систем супутникової навігації. Поки рукотворні перешкоди їм були рідкістю і заздалегідь вносилися до повідомлень льотного складу, серйозних проблем не виникало. Але в останні роки «глушилки» стали поширеним обладнанням, що призводить до непередбачуваних труднощів повітряного трафіку.

Тому Європейське космічне агентство виділило кошти на розробку спеціальної супутникової системи, яка захищатиме літаки від втрати сигналу супутникової навігації, інформує UAINFO.org з посиланням на SpaceNews.

Супутникові системи навігації (GNSS) потрібні цивільній авіації насамперед зовсім не для побудови маршруту. Літак повинен знати, де він знаходиться, щоб транслювати цю інформацію іншим літальним апаратам та станціям управління повітряним рухом (ATC). Саме так працює технологія ADS-B, що лежить в основі всієї сучасної аеронавігації. Для підвищення точності та розширення покриття відповідачів (транспондерів) на літаках використовують системи космічних ретрансляторів, наприклад Aireon.

В умовах, коли сигнал GPS з якоїсь причини стає скомпрометованим — виникли сильні перешкоди або його підміняють, транспондер переходить у режим роботи на основі інерційної системи навігації (ІНС) літака. Повітряне судно визначає координати з непередбачуваною для ATC точністю. А будь-яке навіть, на перший погляд, незначне зниження безпеки в авіації — причина для перестрахування. І якщо сигнали GNSS «глушать» у районі з інтенсивним повітряним трафіком, особливо поблизу аеропортів, як мінімум частину бортів доводиться перенаправляти.

Читайте також: ШІ зможе замінити пілотів цивільних літаків: але чи готові до цього люди?

Простіше кажучи, диспетчерські служби змушені брати більший запас безпечних дистанцій і необхідного часу на зліт або посадку для літаків у зоні їх контролю. Це зменшує загальну пропускну спроможність аеропорту чи цілого регіону — адже завжди потрібно враховувати потенційні екстрені ситуації. Відправлення затримуються, прибуття теж зовсім йдуть в інше місто. Люди запізнюються, компанії втрачають гроші, довкілля отримує додаткову порцію забруднень. Невдоволені всі.

У Євросоюзі давно розмірковують, що з цим можна робити й вкотре тема вийшла на перші смуги ЗМІ після проблем із сигналом GPS над Балтикою навесні-літом цього року, коли спроби Росії придушити сигнал GPS після низки атак безпілотників змусили пілотів авіакомпаній, що літають до країн Балтії та Фінляндії, вдатися до альтернативних методів навігації. Але військові «глушилки» — не єдина перешкода цивільної авіації, менш потужні пристрої встановлюють, наприклад, на приватних яхтах, щоб уникнути фільмування знаменитостей із комерційних дронів.

Зараз стало відомо, що конкурс на пошук способу підвищення надійності навігації повітряних суден, який раніше оголосило Європейське космічне агентство (ЄКА), виграла група організацій на чолі з американською компанією Spire Global. Команда отримає 16 мільйонів євро на подальшу розробку запропонованого рішення та створення демонстратора технологій. Що цікаво, більшість коштів надійде від Німецького космічного агентства (DLR). Тому для робіт над проєктом Spire Global відкриє дочірню компанію у Мюнхені.

Читайте також: Чому варто двічі подумати, перш ніж публікувати селфі в аеропорту: цього багато хто не знав

Пропонований фіналістами конкурсу спосіб простий, тому має всі шанси на успіх. Найголовніше, що жодних змін до наявного обладнання на літаках вносити не доведеться — це відразу усуває потенційний шквал проблем, пов'язаних із бюрократією, безпекою та фінансами. Розроблене Spire Global рішення включає низькоорбітальне супутникове угруповання, апарати якого прийматимуть сигнали транспондерів ADS-B. Вимірюючи різницю між проходженням сигналу від одного літака до кількох різних супутників, система уточнюватиме координати борту.

Ці уточнені координати потім можна передавати тими самими каналами, які використовують відповідачі ADS-B. В результаті у всього повітряного трафіку з'явиться ще одна незалежна система навігації, додатковий інструмент підвищення надійності.

А ситуація, коли повністю блокуються одразу два діапазони частот — і GPS, і ADS-B, — малоймовірна і схожа на гіпотетичні обставини, в яких цивільної авіації точно робити нічого.

Перспективна система отримала ім'я Eurialo, на виготовлення демонстратора технології Spire Global має три роки.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини