MENU

Фура, 21 тонна вибухівки та дрони-камікадзе: голова СБУ розповів про підриви Кримського мосту. ФОТО

534 0

Фура, 21 тонна вибухівки та дрони-камікадзе: голова СБУ розповів про підриви Кримського мосту. ФОТО

Українські спецслужби використали 21 тонну гексогену, замаскованого під вантаж поліетиленової плівки, для підриву Кримського мосту в першій половині жовтня 2022 року. Ця незаконно побудована переправа є одним із ключових коридорів постачання Росією військових вантажів до окупованого півострова.

Подробиці спецоперації в інтерв'ю NV розповів голова Служби безпеки України Василь Малюк, інформує UAINFO.org.

Тоді вибух вантажівки пошкодив автомобільні прольоти та підпалив вантажний потяг з цистернами із пальним.

"Розробкою та реалізацією спецоперації з мостом займався я особисто та двоє моїх довірених співробітників", - пояснює Малюк.

В СБУ, за його словами, ще з весни розглядали різні варіанти знищення Керченського мосту. Відправити вибухівку вантажним поїздом не було можливості, оскільки росіяни заборонили провезення залізничною частиною мосту будь-яких вантажів, крім військових.

Читайте також: Україна відкрила новий фронт у війні з Росією, – Politico

Тож довелося використовувати фуру. Спершу в спецслужбі вирішили сховати вибухівку в бочках з олією, але відмовилися.

"Було важливо, щоб закамуфльована вибухівка могла проїхати з пункту А в пункт В. При цьому обов'язково перетнути Керченський міст", - пояснює Малюк. А варіант із бочками такої "непомітності" не гарантував.

Тож очільник СБУ запропонував варіант із вибухівкою, обмотаною целофановою плівкою. Вантаж у вигляді великих рулонів плівки виглядав абсолютно цивільним і не мав викликати підозр.

СБУ розрахувала шар плівки, щоб його було достатньо, аби сховати від митних сканерів заповнені сумішшю гексогену металеві циліндри-сердечники.

Сумарна вага вибухівки в тротиловому еквіваленті відповідала 21 тонні, або 42 російським "гіперзвуковим" ракетам "Кин­джал".

Малюк не розповів деталі, як цей вантаж пройшов з України до місця вибуху на Кримському мосту, наголосивши на необхідності дотримуватись вимог конспірації. Він лише зазначив, що українська спецслужба провела вантаж по маршруту власними силами без залучення іноземних партнерів.

Читайте також: Армія України "переключилась" на мости: Гуменюк розповіла про нову "велику стратегію"

Фахівцям СБУ також вдалося розв’язати іншу непросту задачу та обійти російські системи радіоелектронної боротьби, встановлені на в'їзді на Кримський міст. Російська РЕБ налаштована збивати GPS-координати на вибухових пристроях, налаштованих на певну точку. Тож спеціалісти створили технічно складну систему, яка дозволила вибуху статися.

"Ми сім кіл пекла пройшли, використали в темну стільки людей! Росіяни "закрили" 22 людини - ув'язнили. Інкримінують їм усім спів­участь у терористичному акті. Хоча насправді вони займалися звичною для себе буденною справою. Це були звичайні російські контрабандисти", - розповідає Малюк.

Вдруге СБУ підірвала Кримський міст влітку цього року завдяки морським дронам-камікадзе. Вони є власною розробкою спецслужби, а сама операція готувалася спільно з ВМС України.

За словами Малюка, велику роль у реалізації нового удару по незаконно побудованому мосту відіграв керівник одного з управлінь військової контр­розвідки - офіцер на псевдо "Хантер".

Читайте також: Ігнат про вибухи на Кримському мосту: Не просто ж так вони перекривають

Зазначається, що українські спецслужбовці створили начинені вибухівкою дистанційно керовані плавзасоби-камікадзе. Вони зроблені з унікального матеріалу, непомітного для ворожих радіолокаційних систем, і конструкція яких передбачала три види управління та самознищення в разі необхідності.

Ці дрони пройшли шлях модернізації та вдосконалення перш ніж були запущені по Кримському мосту. Зокрема, кількість вибухівки на них довели до 850 кг гексогену та модернізували систему управління.

Голова СБУ залучив до співпраці командувача ВМС Олексія Неїжпапу, який надав значну допомогу в реалізації усього проекту. Тож спільними зусиллями ВМС і СБУ почали готувати морську операцію з підриву Кримського мосту. І в середині липня відомства випустили дрони у відкрите море, направивши їх на ціль.

"Дві ночі ми не спали - буквально щохвилини стежили за дронами. Ми перебували на такому драйві, що доводилося трохи заспокоювати хлопців, аби вони не гнали безпілотники", - згадує Малюк.

Читайте також: CNN оприлюднило відео липневої атаки на Кримський міст

Коли морські дрони вдарили по опорі мосту, вони скинули з неї цілий автомобільний проліт.

"Коли стався вибух, ми дуже голосно кричали, тому що напруга всередині була величезною. Скажу чесно: я молився, щоб усе вийшло. І коли дрон вибухнув, від радості "вибухнули" й ми", - сказав Малюк.

"Це було непередаване відчуття. Багато місяців розробки й успіх - словами важко таке описати", - додав голова СБУ.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини