MENU

США готувалися до ядерного удару Росії по Україні, – CNN

536 0

США готувалися до ядерного удару Росії по Україні, – CNN

Наприкінці 2022 року США почали "ретельно готуватися" до того, що РФ може завдати удару по Україні із застосуванням ядерної зброї. Рівень планування був безпрецедентним, до чого призвів не один показник, а сукупність подій та аналіз чутливих даних розвідки. Кризи допомогли уникнути публічні заяви глави Китаю Сі Цзіньпіна та прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді.

Про це пише журналіст американського телеканалу CNN Джим Сьютто, посилаючись на двох високопоставлених представників адміністрації президента США Джо Байдена, інформує UAINFO.org з посиланням на OBOZ.UA.

За словами чиновників, адміністрація Байдена була особливо стурбована тим, що Росія може використовувати тактичну чи бойову ядерну зброю.

"Це те, що дав нам конфлікт, і ми так вважали, і я думаю, що це наше право – ретельно підготуватися та зробити все можливе, щоб цього не сталося", – сказав один із топ-чиновників Білого дому.

До такої оцінки призвів не один показник, а "сукупність подій, аналізу та, що особливо важливо, дуже чутливих нових розвідувальних даних", йдеться в статті.

Побоювання адміністрації, як розповів інший топ-чиновник адміністрації Байдена, "були не просто гіпотетичними – вони також були засновані на деякій інформації, яку ми отримали".

"Ми мали спланувати так, щоб опинитися в найкращому становищі на випадок, якщо ця вже немислима подія справді відбудеться", – сказав він.

Читайте також: Росія може запустити ядерну зброю у космос вже цього року, – Bloomberg

З кінця літа та восени 2022 року Рада нацбезпеки США скликала низку засідань, щоб розробити плани дій на випадок надзвичайних ситуацій "у разі появи дуже чітких ознак того, що вони збираються щось зробити, атакувати із застосуванням ядерної зброї, або якби вони просто це зробили, як би ми відреагували, як би ми спробували попередити чи стримати це", – сказало джерело.

"Я не думаю, що багато хто з нас, починаючи роботу, очікують, що витрачатимуть значну кількість часу на підготовку до сценарію, який кілька років тому вважався подіями минулої епохи", – сказав американський чиновник.

Як зазначає CNN, такі розмови в Білому домі велись саме тоді, коли Сили оборони України пішли в контрнаступ на Херсонщині й окупанти були близькі до втрати Херсона – єдиного обласного центру, який вони змогли захопити після 24 лютого 2022 року.

В адміністрації Байдена вважали, що така катастрофічна втрата для РФ може стати "потенційним тригером" для використання ядерної зброї, йдеться в статті.

Хоча Росія втрачала позиції в суверенній Україні, а не на своїй території, офіційні особи США були стурбовані тим, що президент РФ Володимир Путін дивиться на ситуацію інакше. Він оголосив росіянам, що Херсон тепер нібито є частиною самої Росії, і тому може сприйняти його втрату як пряму загрозу російській державі.

Читайте також: Путін пригрозив ядерними ударами після заяви Макрона про західні війська в Україні

"За нашою оцінкою, протягом деякого часу один зі сценаріїв, у яких вони розглядають можливість застосування ядерної зброї, включав такі речі, як екзистенційні загрози російській державі, прямі загрози російській території", – сказав високопосадовець адміністрації.

За такої оцінки РФ могла б розглядати тактичний ядерний удар як засіб стримування подальших втрат в Україні, а також будь-якого потенційного нападу на Росію, пише CNN.

Водночас російська пропагандистська машина поширювала новий фейк про нібито українську "брудну бомбу", який, як побоювалися в США, міг бути використаний для прикриття для російської ядерної атаки.

У жовтні 2022 року міністр оборони РФ Сергій Шойгу здійснив серію телефонних дзвінків представникам міноборони США, Великої Британії, Франції та Туреччини, заявивши, що Кремль нібито "стурбований можливими провокаціями з боку Києва, пов'язаними з використанням брудної бомби".

У США відкинули російські "попередження", але побоювалися їхніх мотивів.

"Російські публічні заяви про можливість використання Україною брудної бомби вийшли з лівого поля, що, як ми бачили, не має під собою реальної основи", – сказало джерело і додало, що його "більше турбувало" те, що росіяни говорили подібні речі "або як привід для скоєння чогось божевільного, або як прикриття для того, що вони самі збиралися зробити, тож це було дуже тривожно".

Читайте також: Туск: заяви Путіна слід сприймати серйозно, Європа повинна бути готовою

Але був ще один момент, який підняв такі побоювання на новий рівень. Західні спецслужби отримали інформацію про те, що між російськими офіційними особами ведуться переговори, в яких відкрито обговорюється ядерний удар.

"Були ознаки того, що іншими способами ми зрозуміли, що це принаймні те, що обговорювалося на нижчих рівнях російської системи", – розповіло джерело.

Доступ США до внутрішніх комунікацій РФ вже довів свою ефективність у минулому. Напередодні вторгнення в Україну США перехопили розмову російських військових командирів, які обговорювали підготовку до вторгнення. Ці повідомлення стали частиною оцінки американської розвідки, яка пізніше виявилася точною у тому, що вторгнення неминуче.

"Це ніколи не буває категорична, чорно-біла оцінка. Але рівень ризику, схоже, виріс і перевищив той, який був у будь-який інший час", – сказав високопосадовець адміністрації Байдена.

При цьому, як пише CNN, США жодного разу не виявляли розвідданих, які вказують на те, що Росія робить кроки щодо мобілізації своїх ядерних сил для проведення такої атаки.

"Очевидно, що ми приділяємо першочергову увагу відстеженню та маємо деяку можливість принаймні відстежувати такі переміщення її ядерних сил. І жодного разу ми не побачили жодних ознак кроків, які ми очікували б від них, якби вони пішли шляхом використання ядерної зброї", – сказав чиновник.

Однак у США не були впевнені, що дізнаються про розміщення Росією тактичної ядерної зброї. На відміну від стратегічної ядерної зброї, здатної знищувати цілі міста, тактична або бойова ядерна зброя досить мала, щоб її можна було переміщати безшумно, і вона може бути запущена зі звичайних систем, вже розгорнутих на полі бою в Україні.

"Чи збиралися вони використовувати тактичну ядерну зброю, особливо тактичну ядерну зброю дуже малої потужності, і особливо якщо вони збиралися використовувати тільки одну або дуже невелику кількість, не було на сто відсотків ясно, що ми обов'язково дізналися б", – сказав чиновник Білого дому.

Читайте також: Китай запропонував ядерним державам укласти угоду: про що йдеться

США також тісно співпрацювали зі своїми союзниками як для розробки планів дій на випадок російської ядерної атаки, так і передачі попереджень російській стороні про наслідки такого удару.

Крім того, Вашингтон намагався заручитися допомогою таких країн як Китай та Індія, щоб відмовити Москву від ядерної атаки.

Американські посадовці кажуть, що роз’яснювальна робота та публічні заяви з боку лідера Китаю Сі Цзіньпіна та прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді допомогли уникнути кризи.

"Ми вважаємо, що демонстрація міжнародному співтовариству занепокоєння з цього приводу, особливо занепокоєння ключових країн щодо Росії та глобального Півдня, також була корисним, переконливим фактором і показала їм, якою може бути ціна всього цього", – сказав представник адміністрації президента США.

"Той факт, що Китай висловив свою думку, Індія висловилася, інші висловилися, можливо, вплинув на їхнє мислення", – сказав інший чиновник.

Після ядерної паніки наприкінці 2022 року, коли війна увійшла в період відносного застою на сході, небезпека зменшилася, проте США та їхні союзники зберігають пильність, пише автор статті.

"З того часу нас менше турбує загрозлива перспектива, але це не те, що далеко від наших думок. Ми продовжуємо уточнювати плани, і… цілком можливо, що ми можемо знову зіткнутися принаймні зі зростаючим ризиком цього найближчими місяцями", – сказало одне із джерел.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини