MENU

Сизий дим із вихлопної труби

1463 0

У справного двигуна влітку з вихлопної труби майже не видно вихлопу, оскільки на вулиці висока температура та сухе повітря. Взимку нормальний ДВЗ димить більш помітно білим кольором через низьку температуру повітря і підвищену вологість. Якщо машина на газу, то разом із димом у неї виходить конденсат у вигляді пари. А ось коли мотор починає диміти сизим, варто бити на сполох та відвідати автосервіс, щоб виконати діагностику. У цій статті розглянуто всі можливі ситуації, чому з вихлопної дизельного або бензинового авто виходить сизий дим, та який ремонт знадобиться, щоб усунути несправність.

Причина появи сизого диму з вихлопної

При правильній роботі ДВЗ та вихлопної системи повітряно-паливна суміш повністю згорає в камері, а потім допалюється в каталізаторі. У дизельних авто частинки гару додатково затримуються сажовим фільтром, що забезпечує нормальний колір вихлопу. Сизий дим (мається на увазі сірий, темно-сірий із синім відтінком) виникає під час потрапляння мастила в циліндр та його згоряння. При цьому, якщо стояти поруч із глушником, можна відчути запах згорілого мастила. А ось проникає моторне мастило в камери згоряння з різних місць. Розглянемо можливі ситуації та їхній прояв по черзі.

Сизий дим йде тільки на холодному двигуні 

Якщо з вихлопної труби автомобіля виходить сизий дим тільки перші хвилини після запуску, а потім минає, найчастіше – це мастилоз'ємні кільця, що "вмирають". Вони використовуються на всіх двигунах внутрішнього згоряння та розташовуються відразу за основними поршневими кільцями. Поршневі кільця впираються в стінки циліндрів, створюють щільне з'єднання, щоб утворювалася компресія. При цьому масло з картера активно накидається на стінки. Щоб воно не згорало, другий ряд кілець знімає його, повертаючи назад у картер.

Якщо маслознімні кільця зношені на 50-60%, вони вже не повністю збирають масло. Мастило залишається на стінках циліндрів, коли поршень йде вниз, та згорає разом із повітряно-паливною сумішшю. Але в міру прогрівання ДВЗ метал розширюється, після чого зіткнення кілець зі стінками стає щільнішим, та сизий дим припиняється через 5-15 хвилин роботи на холостих. У такому разі їздити ще можна, але вже варто замислюватися про ремонт двигуна, що передбачає зняття ГБЦ та заміну мастилознімних кілець. 

Сизий дим із вихлопної під час прогазування

Якщо темно-сірий дим із синім відтінком з'являється під час натискання на педаль акселератора, коли мотор переходить із холостих обертів на підвищені, причин може бути кілька:

  • Зношені маслознімні ковпачки. Це невеликі гумові елементи в металевій обоймі. Вони утримують масло, що потрапляє в ГБЦ шляхом набризкування. Коли компаунд стає грубим, мастило стікає по ніжці клапана та потрапляє прямо в циліндр.
  • Вироблення в напрямних клапанів. Точний хід клапана в голівці блоку забезпечує напрямна. Вона має зазори в мікронах. При виробленні виникає радіальний люфт клапана, що призводить до розширення сальника та протікання мастила.
  • Знос стрижня клапана. Рідкісне явище, що відбувається на автомобілях з великими пробігами. Ніжка клапана сильно сточується, тому навіть встановлення нових мастилоз'ємних ковпачків та напрямних не допомагає – масло стікає в камеру згоряння.

На холостому ходу у впускному колекторі створюється глибоке розрідження. Коли зростає навантаження, збільшується тиск, а ось розрядження падає. Це призводить до зупинки просочування масла в циліндри. Мастило, що потрапило, вигорає, з глушника перестає йти синій дим. Коли обороти падають, проблема повертається. Для усунення несправності змінюють зношені елементи: мастилоз'ємні ковпачки, напрямні клапанів, а часом і самі клапани. 

Постійний сизий дим 

Не менше причин появи синього диму з вихлопної машини, коли проблема має постійний характер (на холодну та на гарячу, незалежно від оборотів колінвала):

  • Перелив рівня масла. Виникає, якщо водій або працівник сервісу залив мастило вище максимальної позначки. Це створює надлишковий тиск, тому масло виштовхується в камеру блоку. Гірший варіант, коли пробило прокладку ГБЦ. У картер протікає антифриз, що призводить до підвищення рівня.
  • Забита вентиляція картерних газів. Якщо отвір для виходу зайвого повітря закоксовано, тиск збільшується. Це виштовхує мастило скрізь, де можна.
  • Сильно зношені кільця. Зношені на 90-100% маслознімні кільця вже не збирають мастило зі стінок, тому воно регулярно потрапляє до циліндрів.
  • Еліптичне вироблення в циліндрах. Навіть за нових кілець, якщо окружність гільзи має форму еліпса, мастило протікатиме та вигорятиме.

Для профілактики потрібно стежити за рівнем моторного мастила й антифризу. Надлишок відкачують шприцом із гнучкою трубкою. Якщо рівень продовжує зростати, змінюють прокладку ГБЦ. Отвір для вентиляції картерних газів чистять від сажі. У разі еліптичного вироблення знадобиться капітальний ремонт ДВЗ. Оскільки причин багато, важлива правильна діагностика двигуна, яку можна зробити в Києві в Турбо Дизель Сервіс.

Чому дизель димить сизим кольором 

У дизеля, крім усіх перерахованих вище причин, сизий дим може бути через несправність турбіни. У неї зношуються підшипники, що створює люфт вала. Через щілини моторне мастило накидає в інтеркулер, звідки надходить у камеру згоряння разом із повітрям. Усунути несправність допоможе ремонт турбіни із заміною зношених елементів.

Наслідки та як усунути сизий дим

Якщо нічого не робити в разі появи сизого диму, можливі такі негативні наслідки:

  • Закоксуються свічки. На них накопичиться нагар, що підвищить опір, послабить іскру. Через це ускладниться запуск мотора, відмовить один або кілька циліндрів (ДВЗ почне троїти), знизиться потужність. 
  • Впаде рівень масла в картері. Падіння рівня призведе до масляного голодування, почнеться активний знос шийок колінвала, вкладишів, стінок циліндрів.
  • Заб'ються елементи вихлопної системи. Закоксується каталізатор та фільтр сажі, погіршиться відведення відпрацьованих газів, впаде тяга.
  • Двигун піде в рознос. Дизельний ДВЗ може підхопити масло з інтеркулера та почати працювати на ньому. Заглушити його дуже складно. Зупиниться мотор тільки за умови вироблення всього мастила, після чого ремонт уже неможливий.

Щоб усунути темно-сірий або синій дим із вихлопної, необхідний кваліфікований ремонт двигуна. Спершу проводиться діагностика для точного виявлення причини несправності. Потім змінюються зношені деталі. У Києві є хороше СТО Турбо Дизель Сервіс, де доступні ці послуги.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини