MENU

ЄС пропонує радикальні зміни у фінансуванні бідніших країн-членів – Politico

362 0

Згідно з далекосяжними планами, розробленими Європейською комісією, незабаром країнам, можливо, доведеться досягти цільових показників в обмін на їхню частку в значній частині бюджету ЄС. Досі основна частина так званого фінансування згуртування, яке становило 392 мільярди євро на період 2021-2027 років і було спрямоване на сприяння зростанню в бідних регіонах Європи, виплачувалася відповідно до узгоджених критеріїв, а не в якості заохочення за досягнення цільових показників. Але в документі, підписаному 27 комісарами блоку в середу 27 березня, про який раніше в той же день повідомило видання Politico, виконавча влада ЄС вперше підняла питання про те, що до фінансування можуть бути прикріплені певні умови в загальному обсязі, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA

"Існує широка підтримка фінансування на основі результатів, ще потрібно розробити офіційну пропозицію. Як тільки це станеться, своє слово скажуть уряди", – зазначили в Єврокомісії.

Україна та Західні Балкани змінили хід дебатів

Фінансування згуртування становить значну частину семирічного бюджету ЄС у розмірі 1,2 трильйона євро і спрямоване на скорочення розриву між багатими й бідними регіонами. Всі найбідніші країни ЄС, від Португалії на заході до Угорщини та Болгарії на сході, отримали величезну користь від фінансування, яке здебільшого зосереджене на навколишньому середовищі та транспортній інфраструктурі, наприклад, нових автомагістралях.

Реформа стоїть на порядку денному, оскільки в думках чиновники ЄС готуються до можливого розширення блоку та приймуть Україну та країни Західних Балкан. Значна частина цих коштів буде використана для того, щоб допомогти їм наздогнати в економічному плані існуючих членів.

Останніми роками ЄС намагався переконати деякі країни, зокрема Угорщину та Польщу, дотримуватися демократичних стандартів і призупинив певне фінансування, але в дуже обмежених обсягах. Якщо поставити фінансування згуртування в залежність від проведення реформ від самого початку членства країни в ЄС, це може полегшити утримання урядів. Однак досягти цього буде непросто.

"В принципі, це [обумовленість] може бути засобом, але на практиці це надзвичайно складно", — сказав Жолт Дарваш з брюссельського аналітичного центру Bruegel, додавши, що попередні системи, які прив'язували грошові виплати до конкретних цілей, були громіздкими.

На його думку, ощадливі країни, переважно з Північної Європи, вже давно стверджують, що поточні витрати на згуртування, які наразі сильно зміщені в бік регіонів Південної, Центральної та Східної Європи, є неефективними.

Бюрократія і суворий аудит

Модель розширить формат, подібний до правил, що застосовуються до постпандемічного фонду ЄС, який був узгоджений у 2020 році для пом'якшення економічних наслідків Covid-19. Згідно з цією схемою, Брюссель пов'язав грошові перекази з проведенням внутрішніх реформ.

Однак може виникнути певний спротив, оскільки деякі уряди піддали його жорсткій критиці. Дарваш зазначає що, виплата коштів з Фонду відновлення була пронизана бюрократичною тяганиною через суворий аудит і контроль.

Нинішні програми згуртування включають частку витрат, пов'язану з цільовими показниками, але країни-члени неохоче користуються цим фондом, сказав чиновник ЄС на умовах анонімності. У своєму звіті Єврокомісія пише, що модель "гроші на реформи" може потенційно "прискорити фінансову реалізацію і посилити орієнтацію політики на результат".

Виконавча влада ЄС зазначила, що підхід "на основі результатів" у постпандемічному фонді заохочує країни ЄС впроваджувати реформи та "винагороджує прогрес на цьому шляху". Але ЄС не хоче точно копіювати модель фонду відновлення. Документ заохочує більше залучення місцевих громад та зацікавлених сторін — те, чого, на думку критиків, бракує постпандемічному фонду.

У тексті Єврокомісії також наголошується на необхідності сильних систем аудиту та контролю. Аудиторський наглядовий орган ЄС розкритикував Фонд відновлення за нібито слабкі перевірки на предмет шахрайства.

ZN.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини