MENU

Учені виявили, що найстаріша на Землі пустеля кишить життям: є дані про надприродних істот

1147 0

Учені виявили, що найстаріша на Землі пустеля кишить життям: є дані про надприродних істот

В південно-західній Африці є дивовижне місце, де, кажуть учені, можуть існувати надприродні істоти. Наміб вважається найстарішою пустелею у світі: піски там панують безперервно вже протягом 80 млн років, тобто пустеля існує ще з часів динозаврів.

У перекладі "наміб" означає "місце, де нічого немає". І, на перший погляд, місцевість відповідає назві, охоплюючи близько 1600 кілометрів уздовж західного узбережжя Африки, між трьома країнами, у найсухіших, найпіщаніших умовах на планеті. Однак пустеля, як виявилося, не така вже й порожня. Деталі розповіло видання Ifl Science, передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

Окремий світ

Наміб, щиро кажучи, не зовсім виправдовує свою назву. Хоча умови в пустелі дуже суворі, Наміб є домом для тисяч видів тварин і рослин. Серед велетенських піщаних дюн можна знайти високопристосовані популяції пустельних слонів, дюнних жайворонків, які живуть, ніколи не пивши води, жуків, чия здатність збирати воду з повітря захоплювала вчених десятиліттями і культову Welwitschia mirabilis – найчудовішу і найпотворнішу рослину.

Учені виявили, що найстаріша на Землі пустеля кишить життям: є дані про надприродних істот

Точний вік пустелі досі є предметом дебатів, але ми точно знаємо, що їй щонайменше 55 мільйонів років. Природоохоронець Брайан Джон Хантлі зазначив, що саме тоді сформувалися великі дюни, відомі як Цондабський пісковик. Але це лише умовний період утворення окремих дюн, сама пустеля набагато старіша. Якщо говорити в контексті, Наміб принаймні у вісім разів старша, ніж Сахара – вона уже був пустелею, коли простори Сахари кишіли водними чудовиськами.

Безсумнівно, для місцевої флори та фауни часу було достатньо, щоб адаптуватися до клімату, в якому річна кількість опадів становить лише 2 міліметри.

"Надзвичайна посушливість пустелі Наміб накладає серйозні обмеження на виживання більшості хребетних, особливо амфібій. Проте багато рептилій і птахів успішно пристосувалися до життя в пустелі", – зазначив Хантлі.

Види ссавців включають кочові стада спрингбоків, гемсбоків, рівнинних зебр і зебр Гартмана, а також сурикатів, землистих вовків і коричневих гієн.

Дім надприродного

Якщо вірити місцевому фольклору, Наміб є домівкою не тільки для сурикатів та гієн. Місцеві розповідають про фей та дивовижні оази.

Серед піщаних дюн та плоских гравійних рівнин зустрічаються круглі піщані плями діаметром від 1,5 метрів до 25 метрів, які повністю оточені травою. Їх називають "казковими колами" – і хоча науці ще належить остаточно довести, як вони утворилися, місцеві жителі хімба давно знають відповідь: це сліди, залишені в пустелі богом Мукуру.

Учені виявили, що найстаріша на Землі пустеля кишить життям: є дані про надприродних істот

Хайн Шульц, власник Rostock Ritz Desert Lodge, розташованого неподалік від національного парку Наміб-Науклуфт, зазначив, що дивні кола часто вважають слідами, які залишили в пустелі НЛО.

Одна з ранніх гіпотез полягала в тому, що траву в центрі було отруєно місцевим кущем, відомим як Euphorbia damarana або молочний кущ Damara. За теорією, земля стає надто токсичною для підтримки рослинності, але навколишнє кільце трави збережеться, позначаючи межу того місця, де вплинув чагарник.

Це була цікава, але помилкова ідея: у 2020 році дослідницька група продовжила роботу ботаніка, який першим запропонував її ще в 1970-х роках. Результати були очевидними. Стефан Гетцін, дослідник відділу моделювання екосистем Геттінгенського університету, зазначив: "на основі наших детальних польових спостережень, ми повинні відхилити гіпотезу про молочай".

Хуан Боначела, викладач кафедри математики та статистики Університету Стратклайда, припустив, що причина – у впливі термітів.

"Терміти видаляють рослинність на своїх пагорбах, щоб збільшити вологість, яка необхідна для виживання комах у сухому середовищі, таким чином створюючи оголений диск. Рослинність навколо кургану використовує це накопичення води для зростання, і вища рослинність утворює коло. Регулярне повторення моделі є результатом конкуренції різних колоній термітів поруч одна з одною", – пояснив Боначела.

Однак нещодавно екологи опублікували спростування теорії про термітів. Наразі, здається, це таємниця, яка не піддається науковому дослідженню.

Ворота пекла

В пустелі є так зване Узбережжя скелетів, однак потрапити туди доволі важко. Місцеві койсанські бушмени ретельно охороняють територію.

Документалістка Генна Мартін розповіла, що пустеля знищила неймовірну кількість моряків, кораблів і навіть літаків.

"Ця безводна пустеля, яка заходить у глухий кут Атлантичного океану, стала причиною передчасної смерті багатьох нещасних моряків, кораблів, літаків і тварин. Їхні трупи – іржаві судна, вибілені сонцем кістки – тепер є видимими нагадуваннями про ворожі умови парку", – написала вона.

Учені виявили, що найстаріша на Землі пустеля кишить життям: є дані про надприродних істот

Регіон настільки страшний, що португальський дослідник XV століття Діого Као назвав його "Воротами пекла". Біля берега можна знайти майже 1000 уламків кораблів, приречених на загибель через густі тумани, які накочуються з Атлантики та закривають узбережжя.

Дослідники часто чули звуки барабанів, що лунали вночі, крики диких собак та інші дивні звуки. Це породило безліч гіпотез про наявність надприродних істот у Намібі.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини