Світова шоколадна криза посилюється: солодощі можуть значно подорожчати
В останній тиждень березня найактивніші ф'ючерси на какао підскочили на 4,5% до 100 80 доларів за тонну в Нью-Йорку. І хоча потім вони знизилися до 9 622 доларів, за даними Bloomberg, цього року ф’ючерси на какао в Лондоні та Нью-Йорку зросли більш ніж удвічі.
Експерти пояснюють, що це відбулося після новин про проблеми з фінансуванням у Гані, яка є другим за величиною виробником какао-бобів у світі. Річ у тому, що Рада з виробництва какао Гани покладається на іноземне фінансування, щоб платити фермерам, які вирощують какао. Однак країна може втратити доступ до ключового фінансового механізму через кризу врожаю, інформує UAINFO.org з посиланням на Фокус.
Президент Асоціації "Укркондпром" Олександр Балдинюк звертає увагу, що зростання цін навряд чи є тимчасовим, бо це велика системна проблема.
"Довгий час на какао-боби трималися низькі ціни, тому сфера не привертала увагу інвесторів, — зазначив експерт. — Вирощування какао-бобів, що локалізоване у трьох країнах Африки (Кот-дʼІвуар, Гана та Нігерія), скорочувалося протягом багатьох років: дерева старішали, площі не збільшували, врожаї зменшувалися. Останнім часом на це наклалися погодні умови, які були несприятливими для вирощування та збору врожаю, і світ зіткнувся з дефіцитом какао-бобів. Ціни поки що не зупиняються: якщо за минулий рік вони зросли на 50%, то за перші три місяці 2024 року — майже вдвічі. Для порівняння: у вересні 2022-го какао-боби можна було купити по 2,5 тис. доларів за тонну, в грудні минулого року — по 4 тисячі доларів за тонну, а зараз вартість перевищила 9 тис. доларів".
Читайте також: У Києві діти отруїлися наркотиком у шоколаді: лікарі кажуть, що це не вперше
Якщо до початку повномасштабної війни Україна імпортувала близько 15 тисяч тонн какао-бобів та 50-60 тисяч тонн какао-продуктів на рік, то станом на сьогодні річний імпорт какао-бобів складає приблизно 2-3 тисячі тонн, какао-продуктів – 35-40 тисяч тонн на рік.
Як представник постачальника, компанії, що є одним з лідерів переробки какао-бобів, Андрій Кононенко каже, що в ситуації підвищення цін та дефіциту компанія виходить на ринок та закуповує какао-боби за досить високими цінами, щоб задовольнити попит.
"Ціноутворення відбувається відповідно до біржових котирувань, і наразі клієнти, включно з нашими українськими фабриками, готові платити аномально високу ціну, щоб продовжувати працювати, підтримувати виробництво, бути присутніми в магазинах, — розповів експерт. — Великі виробники звикли завчасно укладати імпортні контракти, і за цими контрактами ціни були значно нижчі: в середньому виходить, що сировина зросла в ціні в чотири рази. Це значне здорожчання торкнулося всіх".
Сьогодні найбільші світові заводи з виробництва какао опинилися на межі закриття через дефіцит бобів. Як писав Reuters у середині березня, головні африканські підприємства з виробництва какао в Кот-дʼІвуарі та Гані скоротили або навіть зовсім припинили переробку, бо не можуть дозволити собі купувати боби. Тож, імовірно, незабаром ціни на шоколад у всьому світі різко зростуть.
У липні 2023 року виробники вже підвищували ціни, бо какао-боби торгувалися на десятирічних максимумах. Тоді ціни на какао підскочили на чверть на тлі масштабних повеней у основних регіонах вирощування. Зокрема, у Кот-д'Івуарі, на частку якого припадає понад 40% світового виробництва какао, були дуже вологі умови, які викликали гниття та хвороби дерев.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки