Коли стануть відомі результати виборів президента США?
Вибори у США відбудуться у вівторок, 5 листопада 2024 року. Переможець проведе чотири роки у Білому домі, починаючи з інавгурації 20 січня 2025 року.
РБК-Україна розповідає, що треба знати про вибори і коли будуть відомі результати, інформує UAINFO.org.
Завтра американські громадяни обиратимуть не лише президента, а й наступний склад Палати представників та третину Сенату Конгресу США.
Час роботи виборчих дільниць може відрізнятись у різних штатах. Однак у більшості місць вони будуть відкриті з 06:00 за місцевим часом (дільниці на східному узбережжі відкриються о 13:00 за Києвом). У день виборів більшість виборців фізично голосує на дільницях. Частина американців уже віддали голоси заздалегідь за допомогою дострокової системи або голосування поштою. За даними на 3 листопада, таким правом скористалося понад 75 млн осіб - майже половина від загальної кількості виборців у 2020 році.
Величезну роль у день виборів грають так звані "хиткі штати". Як правило, вони з невеликою перевагою підтримують або демократів, або республіканців.
Читайте також: Дивні правила: як в США обирають президента
На останніх кількох виборах критично важливим штатом була Пенсільванія з 19 голосами колегії виборників, і 2024 рік не стане винятком. До таких штатів також відносять Аризону, Джорджію, Вісконсин, Неваду, Мічиган та Огайо. Детальніше про це читайте в матеріалі "Що таке "хиткі" штати і як вони вирішать долю виборів у США".
Шанси Дональда Трампа та Камали Гарріс практично рівні. За даними опитування The Wall Street Journal, минулого тижня 47% виборців були готові підтримати Трампа проти 45% - за Гарріс. Проте розрив перебуває у межах статистичної похибки.
За десять днів до виборів кандидати зрівнялися в семи "хитких" штатах. Опитування Bloomberg News/Morning Consult давало по 49% з похибкою в один відсоток. Загальнонаціональне опитування Reuters/Ipsos показало 44% для Гарріс і 43% для Трампа.
Більш свіже дослідження Times/YouGov свідчить про невелику перевагу Гарріс в чотирьох із семи ключових штатів. Вона лідирує у Вісконсині (49% проти 45%), Пенсільванії (49% проти 46%), Мічигані (48% проти 45%) та Неваді (48% проти 47%). Трампа більше підтримують у Північній Кароліні (49% проти 48%) та Джорджії (48% проти 47%). В Аризоні в обох по 48%.
За день до виборів опитування NBC показує загальнонаціональні рейтинги на рівні 49% на 49%. Середні рейтинги за ключовими штатами:
- Аризона - 49,1% проти 46,5% (на користь Трампа)
- Вісконсин - 48,2% проти 47,4% (на користь Гарріс)
- Джорджія - 48,6% проти 47,1% (на користь Трампа)
- Мічиган - 47,9% проти 47,1% (на користь Гарріс
- Невада - 47,9%; проти 47,3% (на користь Трампа)
- Пенсільванія - 47,9% проти 47,7% (на користь Трампа)
- Північна Кароліна - 48,4% проти 47,2% (на користь Трампа)
Незалежно від того, хто переможе, результат виборів матиме історичне значення.
Камала Гарріс може стати першою жінкою-президентом в історії США. А також першою темношкірою жінкою з південноазіатським корінням, яка обійме цю посаду.
Читайте також: Гарріс чи Трамп: нові дані соцопитування в "хитких" штатах
Перемога Трампа матиме інший вид історичного здобутку. Він може стати першим президентом, засудженим за тяжкий злочин (засуджений за 34 пунктами у справі про хабарі). Йому також висунуто обвинувачення принаймні у двох інших кримінальних справах.
Коли будуть екзитполи та результати виборів
Перші екзитполи з'являться після 17:00 за північноамериканським східним часом (після 00:00 за Києвом). Однак їх оголошуватимуть лише у штатах, де перевага того чи іншого кандидата очевидна. Екзитполи в ключових вагаються "притримають" до кінця голосування, щоб не вплинути на результат.
З 1990 року більшість провідних медіа об'єдналися у Національний виборчий пул (NAP), щоб спільно замовляти єдиний екзитпол. З цим пулом, куди входять ABC, CBS, CNN, NBC та Reuters, традиційно працює дослідницька компанія Edison Research.
У день виборів на дільницях по всій країні працюватимуть понад 3 тисячі співробітників Edison Research. З ними працюватимуть кілька сотень телефонних операторів, щоб оперативно зібрати та опрацювати результати опитувань.
Зазначимо, на виборах у 2020 році було опитано понад 100 тисяч виборців. На нинішніх виборах йдеться про таку ж кількість респондентів.
Як правило, підрахунок голосів у кожному штаті проводиться після закриття дільниць. Час закриття може відрізнятися, але зазвичай це близько 19:00 за місцевим часом. Через кілька часових поясів у США підрахунок бюлетенів на східному узбережжі проводиться до того, як такі штати як Аляска та Гаваї закінчать голосувати.
Зазвичай спочатку рахують голоси, подані у день виборів. Потім дострокові та поштові, а також бюлетені, які заповнили військові та американці за кордоном. Перевірка включає порівняння кількості поданих голосів із кількістю активних виборців. Підрахунок - завантаження кожного бюлетеня в електронні сканери. У деяких випадках потрібний ручний підрахунок або подвійна перевірка.
Читайте також: У "хиткій" Пенсильванії. Леді Гага і Кеті Перрі підтримають Камалу Гарріс на виборах президента США
Порядок обробки голосів є відкритим для громадськості, контролювати процес можуть партійні спостерігачі.
Новинні агенства будуть публікувати дані по кожному штату, але без офіційного оголошення переможця, поки не будуть підраховані всі голоси в штатах. Якщо результат перегонів зрозумілий, то переможця можуть оголосити у ніч виборів або вранці наступного дня. Однак у ситуаціях, коли результат оскаржується, остаточне рішення може зайняти кілька днів чи тижнів, залежно від швидкості підрахунку голосів чи наявності юридичних проблем.
Наприклад, у 2020 році Джо Байден був оголошений переможцем через чотири дні після виборів, як тільки підбили підсумки у Пенсільванії. А у 2016 році Дональда Трампа оголосили переможцем вже наступного дня.
Інші сценарії, які можуть спричинити затримку, включають можливі заворушення на виборчих дільницях та перешкоди для підрахунку голосів. Наприклад, як було з проривом водопровідної труби на ділянці в Джорджії 2020 року.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки