Кремль хапається за міфи про Другу світову: аналітики розповіли, як РФ використовує 9 травня, готуючись до війни з НАТО
До 9 травня Росія посилила використання міфів про Другу світову, щоб підготувати підґрунтя для виправдання тривалої війни проти України та майбутньої агресії проти НАТО в очах російського суспільства. Водночас Кремль намагається використати своє одностороннє припинення вогню з нагоди «Дня Перемоги», щоб звинуватити Україну у порушеннях та відсутності прогресу в мирних переговорах.
Про це йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
Заявивши про запровадження одностороннього триденного припинення вогню починаючи з 8 травня, Росія вже звинуватила Україну в його порушеннях, хоча Україна офіційно та публічно не погодилася на ідею Росії про таке припинення вогню. Ця ситуація продовжує демонструвати необхідність того, щоб будь-яка угода про припинення вогню чи мирна угода були попередньо офіційно узгоджені всіма сторонами та включали надійні механізми моніторингу, підкреслюють в Інституті вивчення війни.
Аналітики ISW наголошують, що Кремль намагається використати своє одностороннє припинення вогню з нагоди «Дня Перемоги», щоб звинуватити Україну у відсутності прогресу на шляху до довгострокового припинення вогню та мирних переговорів — попри те, що сама Росія постійно відмовляється від такого довгострокового припинення вогню. Речниця Міністерства закордонних справ Росії (МЗС) Марія Захарова 7 травня заявила, що Україна нібито не хоче серйозно обговорювати довгострокове припинення вогню. Захарова [маніпулятивно] заявила, що оскільки Росія раніше підтримала 30-денний мораторій на удари по енергетичній інфраструктурі та запропонувала «великоднє перемир’я», то, мовляв, «ніколи не була проти припинення вогню» (хоча Кремль продовжує затягувати та відкладати змістовні переговори щодо встановлення повного припинення вогню, додають в ISW). При цьому речниця МЗС РФ звинуватила Україну в нібито порушенні цих домовленостей щодо ударів по енергетиці та під час Великодня. Вона заявила, що прогрес у напрямку довгострокового припинення вогню може бути досягнутий лише тоді, якщо Україна, мовляв, буде дотримуватися короткострокових припинень вогню.
Читайте також: РФ не варто очікувати, що їй віддадуть не завойовані українські території, – Венс
Захарова повторила нещодавні неправдиві заяви Кремля про те, що Україна нібито не може контролювати власні військові сили. Вона також фактично підтвердила позицію Путіна про відхилення пропозицій США та України щодо 30-денного повного припинення вогню — на тій підставі, що нібито існують «нюанси» щодо механізмів контролю за постачанням Україні зброї, які сторонам «потрібно буде узгодити» перед впровадженням такого «перемир’я». Зі свого боку, в ISW нагадують, що Росія раніше звинувачувала Україну в порушеннях, рідко наводячи докази на підтвердження цих звинувачень. Тож російські чиновники, ймовірно, зроблять те саме під час одностороннього припинення вогню 8−10 травня, щоб відвернути увагу від непохитності Росії в переговорах щодо України, очікують фахівці ISW.
Тим часом Кремль продовжує хапатися за російські міфи про Другу світову війну, зокрема з нагоди російського свята «Дня Перемоги» 9 травня, щоб створити інформаційне підґрунтя для виправдання тривалої війни проти України та майбутньої агресії проти НАТО в очах російського суспільства. Міністр оборони Росії Андрій Бєлоусов 8 травня опублікував статтю, в якій стверджував, що війна Росії проти України нібито увійде в історію як «подвиг», який за «мужністю та значенням», мовляв, рівнозначний «перемозі радянських військових та народу під час Другої світової війни». Очільник Міноборони РФ також заявив, що розв’язана Росією війна проти України є продовженням «славних традицій радянської хоробрості та героїзму», а перемога РФ у ній, мовляв, «неминуча». При цьому критичним фактором перемоги Радянського Союзу у Другій світовій Бєлоусов назвав внутрішню «моральну та духовну єдність», яка, за його словами, тепер необхідна і для «перемоги» над Україною.
Висвітлюючи це 10-сторінкове «есе» Бєлоусова, російська пропаганда зробила акцент саме на тих його заявах, у яких було проведено паралелі між Другою світовою і війною Росії проти України, наголошують аналітики ISW. Це свідчить про те, що Кремль намагається донести до внутрішньої аудиторії думку, що Росія досягне своїх цілей у війні в Україні лише тоді, якщо російське суспільство залишатиметься єдиним і підтримуватиме цю війну. Тож кремлівські чиновники віднедавна використовують міфи про Другу світову війни, «щоб сформувати основу нової псевдодержавної ідеології, розраховану на покоління, яку Кремль має намір використати для виправдання потенційної майбутньої агресії проти Заходу», резюмують в ISW.
Читайте також: Келлог: Зараз Путін – єдина перешкода на шляху до припинення вогню в Україні
Зокрема той же Бєлоусов у своїй статті повторив хибний наратив Кремля про те, що у Росії нібито «не було іншого вибору», окрім як розпочати повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Російський міністр оборони неправдиво заявив, що Україна, мовляв, є провідником у колективному «хрестовому поході» Заходу проти Росії, який, за словами Бєлоусова, є проявом «вічної русофобії». При цьому Бєлоусов послався за промову Путіна від 24 лютого 2022 — зокрема посилив озвучені диктатором звинувачення в тому, що Сполучені Штати та їхні західні союзники нібито ситуацію, в якій Росія була «змушена» розпочати повномасштабне вторгнення, щоб «захистити інтереси» Росії. В ISW наголошують, що Кремль намагається пов’язати антизахідні заяви Путіна з міфами про Другу світову, щоб посилити образ «екзистенційної загрози» для Росії. Це також реконструює наратив радянської епохи про те, що Захід «змовився знищити Росію» (замість Радянського Союзу).
При цьому Бєлоусов чітко визначив масштабні російські військові реформи як підготовку до майбутнього конфлікту з НАТО, тоді як очільник Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв погрожував європейським країнам, які підтримують Україну, додають в ISW. У своїй статті від 8 травня російський міністр оборони РФ заявив, що Росія реформувала та посилила свої збройні сили саме у відповідь на розширення НАТО та нарощування військової сили Альянсу (що було здійснено лише після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, нагадують в ISW). Зокрема Бєлоусов нагадав про реорганізацію Західного військового округу (ЗВО) Росії у Московський та Ленінградський військові округи (ЗВО та ЛВО); повторне відкриття двох колишніх військових академій та створення нової третьої військової академії; а також формування, укомплектування та оснащення двох нових загальновійськових армій, річкової флотилії, змішаного авіаційного корпусу та 50 інших формувань і частин. ISW давно оцінює, що ці зусилля Росії щодо реструктуризації військових сил, включаючи реформи ЗВО та ЛВО, є частиною майбутньої підготовки Росії до війни проти НАТО.
Читайте також: Трампу доведеться застосовувати силові прийоми щодо Путіна, – експерт
Натомість Медведєв озвучив нову серію погроз, заявивши, що європейські країни, підтримуючи Україну «мають пам’ятати нищівну поразку нацистської Німеччини». При цьому він озвучив ці погрози у своєму англомовному акаунті на платформі X, звертаючись до міжнародної аудиторії. Інші російські високопосадовці також посилили звинувачення проти європейських держав у підтримці «нацизму» протягом останніх днів. Усі ці заяви Медведєва та інших чиновників РФ про «європейський нацизм» є частиною поточної кампанії Кремля, метою якої є спроба спонукати європейські країни утриматися від надання подальшої допомоги Україні.
Тим часом українські чиновники продовжують наголошувати на готовності України запровадити 30-денне припинення вогню перед мирними переговорами. Зокрема президент України Володимир Зеленський говорив про це у розмові із Дональдом Трампом. А керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що Україна може розпочати мирні переговори лише після впровадження безумовного 30-денного припинення вогню, а США та європейські партнери України погоджуються з цими термінами. Єрмак зазначив, що Росія та Україна можуть домовитися про формат мирних переговорів та призначити делегації для таких контактів [з РФ] лише після того, як буде налагоджено довгострокове припинення вогню.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки