Сьогодні роковини народження засновника сучасної космонавтики, далекого родича гетьмана Наливайка
«Всесвіт належить людині!» Першим науково обґрунтовану гіпотезу міжпланетних подорожей дав Костянтин Едуардович Ціолковський, засновник сучасної космонавтики.
Він народився 17 вересня 1857 року, помер 68-річний Костянтин Ціолковський 19 вересня 1935 р.
Що відомо про родовід російського вченого-теоретика?
Предки К.Ціолковського — вихідці з Волині, далекі родичі гетьмана Северина Наливайка, чим вчений пишався.
Батько, Едуард Ігнатійович Ціолковський (1820–1881), був спольщеним дворянином середнього статку, служив лісничим.
Мати, Марія Іванівна Юмашева, за походженням татарка.
У дев’ятирічному віці Костя захворів на скарлатину і втратив слух. Хлопчик не зміг навчатися в школі і мусив займатися самостійно. Через два роки Костю спіткало інше страшне горе - смерть матері, яка підтримувала сина, займалася з ним. Від цього часу і до кінця життя у Костянтина була тільки самоосвіта.
Займаючись у бібліотеці, Костянтин Ціолковський одержував з дому 10-15 рублів на місяць. Харчувався одним чорним хлібом, не мав навіть картоплі і чаю, але купував книги, трубки, ртуть, сірчану кислоту для дослідів. У 22 роки він склав іспит на звання вчителя народних училищ.
Жив учитель-початківець у будинку Євграфа Соколова. От спогади самого Ціолковського: «Господар, людина прекрасна, але сильно випивав. Часто розмовляли за чаєм, обідом або вечерею з його дочкою. Вражений був її розумінням Євангелії. Час було одружитися, і я одружився з нею без любові, сподіваючись, що така дружина не буде мною вертіти, буде працювати і не перешкодить мені робити те саме. Ця надія цілком виправдалася. Вінчатися ми ходили до церкви за чотири версти пішки. Повернулися, і ніхто про наш шлюб нічого не знав. До шлюбу і після нього я не знав жодної жінки, крім дружини. У день вінчання купив у сусіда токарний верстат і різав деталі для електричних машин. Все ж про весілля пронюхали якось музиканти. Насилу їх випровадив. Напився тільки піп, який вінчав нас. І то частував його не я, а господар ... Я ніколи не пригощав, не святкував, сам нікуди не ходив, і мені моєї платні вистачало.
Костянтин і Варвара Ціолковські мали п’ятьох дітей (дві дочки та три сини) і тільки дочки пережили батька. У нього була велика сім'я і маленька платня. «Вдягалися ми просто, по суті, дуже бідно, але в латках не ходили і ніколи не голодували ... Були маленькі сімейні сцени і сварки, але я усвідомлював себе завжди винним і просив пробачення.»
За роботу «Механіка тваринного організму» Ціолковський був обраний дійсним членом Російського фізико-хімічного товариства. Ця робота заслужила позитивні відгуки найбільших учених того часу Д. Менделєєва і А. Столєтова. Столєтов познайомив Ціолковського зі своїм учнем Миколою Жуковським, після чого Ціолковський став займатися механікою керованого польоту. Вчений побудував на горищі свого будинку примітивну аеродинамічну трубу, на якій провадив досліди з дерев'яними моделями. Він досліджував дирижабль, потім аеродинаміку літака. Надалі інтереси Ціолковського переключилися на дослідження космічного простору. У 1903 році він опублікував книгу «Дослідження світових просторів реактивними приладами», де вперше довів, що єдиним апаратом, здатним здійснити космічний політ, є ракета. Він заклав основи теорії ракет і рідинного ракетного двигуна. Ним вперше була вирішена задача посадки космічного апарата на поверхню планет, позбавлених атмосфери.
А доля посилала одне випробування за іншим: у 1902 році його син покінчив життя самогубством, потім його будинок затопило, при цьому було загублено багато розрахунків, зруйновані експонати, виведені з ладу машини.
Він був переконаний домосід. Великих зусиль коштувало умовити його навіть на поїздку до Москви, коли урочисто відзначали його сімдесят п’ять років.
У 1926-1929 роки Ціолковський вирішує практичне питання: скільки ж потрібно взяти палива в ракету, щоб отримати швидкість відриву і покинути Землю.
Костянтину Едуардовичу вдалося вивести формулу, яка називається формулою Ціолковського.
Що змусило вченого зайнятися космонавтикою? Сам Ціолковський відповідав так: «Мені здається, перші насіння думки заронив відомий фантазер Жуль Верн; він пробудив роботу мого мозку у відомому напрямку. Прийшли бажання; за бажаннями виникла діяльність розуму. Звичайно, вона ні до чого б не повела, якби не зустріла допомоги з боку науки»...
У серпні 1933 р. в небо злетіла перша радянська рідинна ракета ГВРР-09. Тому він сказав так: «Я твердо вірю в здійсненність космічних подорожей і заселення сонячних просторів. Але я ніколи не наважуся сказати, коли це буде».
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки