Яких протестів насправді потребує Україна – думка
Про корисні та шкідливі протести.
У нинішній українській ситуації найшкідливіше, що може бути – це протест "проти влади" загалом. Прибічники такого протесту всіх, хто їх критикує, одразу записують у табір "захисників влади" (знов-таки – загалом). І так формується розумова пастка: "стінка на стінку", "за владу чи проти влади".
Якщо піддамося цій пастці й бачитимемо ситуацію в таких чорно-білих кольорах – програє вся країна.
Кому вигідна така радикалізація протестів – не проти конкретних дій влади, а проти влади "загалом"? На жаль, вона вигідна всім політикам, для яких роздмухування радикальних протестних настроїв – лише засіб у змаганні за майбутній парламент. Вони не намагаються змагатися зі своїми опонентами позитивом (кращі проекти законів, кращий план розвитку країни); вони, в давній і вкрай шкідливій українській традиції, змагаються суто негативом ("чинна влада настільки погана – "гірше Януковича!" – що краще хто завгодно, ніж вона; отже, скидайте її, і в нас буде шанс; а що робитимео – там побачимо").
Читайте також: Шлях у нікуди. Йдемо низхідним колом посилення насильства
Тому, на превеликий жаль, практично вся помітна політична опозиція сьогодні знов тягне країну у звичне для нас ментальне маніхейство. Бо електорат на це досі купляється.
Чи означає це, що єдина альтернатива таким маніхейським протестам – це позиція "охоронців влади" (яку постійно нав'язує мені, наприклад, Євген Бистрицький)?
Аж ніяк.
Насправді Україні конче потрібні інша опозиція та інший протестний рух.
"Інша опозиція" – це та, що говорить: "влада робить реформи, це добре; але непослідовно, це погано; ось як можна було б зробити те саме краще!". І критикує не "владу" цілком, а конкретні рішення конкретних осіб чи політичних сил.
Читайте також: Чи не кожна спроба змін в Україні стикається зі хвилею протестів – Панич
"Інший протестний рух" – це рух не "проти влади" як такої, а проти тих рішень "влади" (знов-таки, завжди з іменами осіб чи назвами політсил), які не наближають нас до цивілізованого світу. І цей же рух має бути рухом підтримки "влади" – настільки, наскільки влада (особи, політсили) ухвалює рішення, що наближають нас до цивілізованого світу.
Протесту "проти влади" – ні.
Протесту проти недолугих чи зірваних реформ – так.
Підтримці владної коаліції мірою її просування шляхом реформ – так.
Протесту проти популізму – так!
Хоча останнє, напевно, вже фантастика. Але хоч помріяти...
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки