MENU

Чому населення може постраждати від нової реформи газового сектора?

5668 0

Уряд та і НКРЕКП у питанні тарифоутворення розпочали з кінця - вони спочатку втричі підвищили тариф на газ для населення і лише на потім запланували розібратися з реальними даними щодо обліку газу українського видобутку, втрат при транзиту, його собівартості та ін. Про це розповідає керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

«Красиві графічні матеріали, які зараз демонструють НКРЕКП та Уряд - не більше, ніж фількина грамота - це не ті дані, що можуть дати точні відповіді на питання вартості, обсягів видобування газу в нашій країні, а також реальних масштабів його споживання населенням. Найголовніше, що це розуміють і в Уряді, який наприкінці березня затверив План заходів щодо реформування газового сектора до 2017 року. Цікаво, що аудитом діяльності всіх струткур, підпорядкованих «Нафтогазу», займатиметься виключно міжнародна компанія. Очевидно, що даним НАКу на сьогодні не довіряють міжнародні фінансові інститути, які кредитують Україну, зокрема МВФ», - розповідає незалежний аудитор.

Він вказує на те, що відповідно до плану реформування газової галузі основним пріоритетом Уряду визначено розвиток приватного видобутку, а не видобуток державних підприємств. На підтвердження цього служать п. 16, 17 Плану, за якими НАКу й Міністерству енергетики та вугільної промисловості доручено розробити та затвердити програму добровільної поступової відмови не менше, ніж від 5 % загальної кількості спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, виданих підприємствам, частка держави в статутному капіталі яких становить більше 50%. Надалі заплановано подальшу реалізацію через публічні аукціони.

«Тобто, державні підприємства відмовляються на користь комерційних структур від покладів та готових родовищ. Внаслідок чого українці будуть змушені купувати газ в інвесторів за комерційною ціною, що, абсолютно логічно, не призведе до зменшення тарифу. Втім, судячи з усього, цього Уряд і не має на меті», - переконаний він.

За підсумками реформування газового сектора міжнародна компанія, що проводитиме аудит «Нафтогазу» та його дочірніх підприємств надасть висновки, які дозволять вивести дійсну собівартість природного газу держмонополіями. При цьому будуть проаналізовані всі реальні та завищені витрати, які до неї включаються. «Так, уже станом на вересень 2015 року має бути отримана повна інформація щодо структури собівартості видобутку природного газу всіма монополіями. До липня 2016 року - Міністерство енергетики та вугільної промисловості має забезпечити проведення технічного аудиту на кожному етапі обліку природного газу (під час видобування, транспортування, розподілу, споживання)», - розповідає провідний аналітик «Публічного аудиту» Андрій Вігірінський. За його словами, це дасть можливість контролювати якість і повноту обліку, допоможе установити обсяг втрат природного газу в процесі переміщення. А до січня 2017 року має бути оцінено ефективність діяльності абсолютно всіх газорозподільних підприємств.

Серед заходів, які проводитимуться в інтересах населення, - безоплатне забезпечення людей протягом наступних двох років лічильниками на природний газ і теплову енергію. За це відповідатимуть НКРЕКП та Міністерство регіонального розвитку. Вартість обладнання вже включена в структуру тарифу, і газорозподільчі компанії будуть оштрафовані за порушення термінів для встановлення таких приладів обліку.

Спеціаліст резюмує, що наводити лад у внутрішній структурі НАК «Нафтогаз України» потрібно було перед трьохкратним підвищенням тарифів, які на сьогодні суттєво завищеними та абсолютно економічно необґрунтованими. А при передачі права видобутку українського газу комерційним структурам у будь-якому випадку потрібно враховувати інтереси населення, яке в разі чого буде змушена платити за тарифами, еквівалентними вартості імпорту.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини