Кабмін, порушуючи закон, формує свою «кишенькову» антикорупційну Комісію - заява
Сьогодні громадські організації виступили зі спільною заявою про порушення Кабінетом Міністрів України закону при формуванні конкурсної комісії, що обиратиме керівників Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Агентство з питань запобігання корупції – ключовий орган, який займатиметься перевіркою декларацій чиновників. На думку активістів, це було зроблено для того, щоб отримати повний контроль над комісією, а відповідно і майновою люстрацією.
«Кабінет Міністрів України поспіхом та в незаконний спосіб затвердив сумнівний склад конкурсної комісії по відбору керівників Агентства. Уряд намагається сфальсифікувати вибори до комісії, щоб зробити її «кишеньковою». Прем'єр Арсеній Яценюк хоче, аби запобіганням корупції у Нацагентстві займалися лише підконтрольні йому люди, щоб мати повний контроль за перевіркою декларацій», - із такою заявою сьогодні виступила низка громадських організацій, серед яких Transparency International Україна, Центр протидії корупції, Центр політичних студій та аналітики, Антикорупційна група «Реанімаційний Пакет Реформ» та інші.
Згідно заяви, Уряд, порушивши Закон України «Про запобігання корупції», поспіхом обрав представників громадських організацій, що не мають стосунку до боротьби з корупцією, хоча в Законі чітко прописано, що це мають бути антикорупційні громадські організації.
Слід нагадати, що з 8 чоловік конкурсної комісії, які мають обрати керівництво нової агенції, що перевірятиме декларації чиновників, 4 - формуються з представників антикорупційних громадських організацій, 1 - призначає Парламент, 1 - Президент, 1 - Кабінет Міністрів України та 1 - Керівник Нацагентства з питань державної служби. Таким чином повинна була бути забезпечена незалежність формування нового органу.
Після обрання «кишенькової» Комісії, Уряд вирішив, що йому вже не потрібен законний представник від Парламенту, і 7 осіб достатньо для формування Комісії. Після того, як громадські організації подали позов до суду проти Кабінету Міністрів України, той поспіхом, в п'ятницю, затвердив склад Комісії, незважаючи на порушення Закону України.
«У нас були претензії до Уряду щодо виборів громадської частини комісії, яка обиратиме членів Агентства. У голосуванні за них масово були допущені нікому не відомі громадські організації, багато з яких виявилися зареєстрованими за однаковими адресами. Саме їх голосами було обрано сумнівний склад громадської частини комісії у кількості 4 особи, у зв'язку з чим ми подали на Уряд до суду. І ось в який спосіб Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк відреагував на наш судовий позов! Це означає, що секретаріат Кабміну свідомо не перевірив професійний антикорупційний досвід організацій, що брали участь у виборах громадської частини конкурсної комісії. А ця вимога передбачена статтею 5 Закону «Про запобігання корупції», - заявив виконавчий директор ТІ Україна Олексій Хмара. На його думку, як мінімум 6 із 8 членів конкурсної комісії тепер підконтрольні Уряду. Окрім 4-х «кишенькових» представників громадськості, це керівник Нацдержслужби, а також представник Уряду (яким було визначено заступника Міністра Кабміну Романа Гребу, що був урядовим уповноваженим з відбору громадських кандидатів і провалив належне проведення відбору).
Також активісти наголосили на тому, що фальсифікації вже на початку створення одного з ключових антикорупційних органів може загрожувати Україні міжнародним скандалом. «Проведення прозорого та чесного конкурсу до комісії, що обиратиме керівництво агентства - це ключова вимога Європейського Союзу, який наполягав на створенні незалежної системи перевірки декларацій чиновників», - стверджує виконавчий директор «Центру протидії корупції» Дарина Каленюк. Вона впевнена, що фальсифікація цих виборів - це загроза міжнародного скандалу для України. Це наочна демонстрація, що українська влада не готова боротися з корупцією, а займається окозамилюванням та псевдоборотьбою, яку презентує міжнародній спільноті у вигляді реформ.
Антикорупційні громадські організації закликають Уряд та особисто Прем'єр-міністра України переглянути своє рішення та провести заново і в чесний спосіб відбір від громадських організацій, а також включити до конкурсної комісії представника Верховної Ради, як це передбачено законом.
Національне агентство з питань запобігання корупції (Агентство) - це виборний орган центральної влади, наділений рядом спеціальних повноважень щодо попередження корупції серед публічних (державних) службовців. Керівництво Агентства складають п'ять членів, з-поміж яких обирається голова. Члени Агентства обираються на 4 роки. Вони можуть бути присутнім на засіданнях Верховної Ради, її комітетів, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій, а також на засіданнях, що проводяться Кабінетом Міністрів, у міністерствах та інших органах держвлади та місцевого самоврядування, стосовно розгляду питань, пов'язаних з реалізацією антикорупційної політики.
Члени Агентства обираються за відкритим конкурсом спеціально створеною конкурсною комісією, до складу якої входять 8 членів - керівник Нацдержслужби, по одному представнику від Президента, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів, а також чотири представники громадських організацій. Громадські представники обираються на відкритих зборах громадських організацій, що мають мінімум рік підтвердженого практичного досвіду у сфері запобігання і протидії корупції. Збори організовує Кабінет Міністрів України. Склад всієї конкурсної комісії затверджує Кабінет Міністрів України, після чого оголошується офіційний конкурс на керівників Агентства.
Основними завданнями Агентства є:
- Збір та перевірка змісту майнових декларацій усіх публічних службовців України. З квітня 2016 року декларації будуть заповнюватись онлайн та збиратись на єдиному веб-порталі. Портал має розробити та запустити Агентство. Дані декларацій будуть перевірятись як електронною системою, так і самими співробітниками Агентства.
- Моніторинг способу життя публічних службовців. Паралельно із деклараціями Агентство буде перевіряти реальний стиль життя службовців на його відповідність задекларованому. У випадку суттєвих розбіжностей проти недоброчесних службовців можуть бути розпочаті кримінальні провадження. Для цього Агентство передасть виявлені факти компетентним органам.
- Відстеження конфліктів інтересів. Агентство має право робити обов'язкові для виконання приписи щодо недопущення існування в державних організаціях конфліктів інтересів. Рішення, рийняті органами влади в ситуації конфлікту інтересів можуть бути скасовані через суд.
- Проведення службових розслідувань. Агентство має право проводити службові розслідування в органах влади щодо потенційних випадків корупції, притягати винних до суду та складати адміністративні протоколи по виявлених фактах корупції.
- Робота з викривачами корупції та їх захист. Агентство має всіляко сприяти діяльності громадян та організацій по викриттю корупції, а також надавати їм належний захист та методичну підтримку.
- Введення спеціальних реєстрів. Агентство відповідальне за ведення та вільний цілодобовий доступ до Єдиного держреєстру декларацій службовців, а також Єдиного держреєстру громадян та організацій, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.
- Координація антикорупційних програм влади і бізнесу. Агентство буде затверджувати методологію оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади та на її основі погоджувати відомчі антикорупційні програми органів влади. Паралельно із цим Агентство розробить типову антикорупційну програму юрособи та буде погоджувати антикорупційні програми бізнес-організацій.
Агентство може почати роботу після відбору всіх п'яти його спів керівників. І вже вони наберуть потрібний їм персонал та запустять кожну з функцій Агентства.
Незалежність Агентства від впливу чи втручання у його діяльність гарантується: і) спеціальним статусом Національного агентства; іі) особливим порядком відбору, призначення та припинення повноважень членів Агентства; ііі) особливим, встановленим законом порядком фінансування та матеріально-технічного забезпечення; іv) належними умовами оплати праці членів та службовців апарату Агентства; v) прозорістю його діяльності.
Громадський контроль за діяльністю Агентства забезпечується через Громадську раду при Агентстві, яка формується Кабінетом Міністрів з 15 осіб на підставі конкурсу.
Порядок формування, діяльність та процедури контролю за роботою Агентства визначаються законом України «Про запобігання корупції».
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки