MENU

Рослини-символи в українській культурі

3432 0

Рослини - це все наше життя! З давніх-давен звичаї, обряди та прикмети невід'ємно пов'язуються з рослинним світом. Ви тільки пригадайте карпатських знахарів, які виготовляли різні настої з лікувальною метою або ж спалювали засушені трави та обкурювали домівки людей для захисту від нечистих сил. Вагоме місце в українській культурі посідають рослини-символи. Наприклад, дуб, клен та явір - уособлення чоловічої сили й мужності, а калина, тополя та верба - жіночої краси й чистоти.

Барвінок символізує любов, довголіття та шлюб. До речі, на Західній Україні, саме зі збору цих квітів розпочинався весільний обряд.

Наречені йшли до будинку літніх людей, які прожили все своє життя у щасливому шлюбі, й обирали найгарніші квіти барвінку для весільного віночка.

Хміль. У народі хміль означає життя, дівочу красу та молодість. Народне повір'я говорить, що одружившись в пору його цвітіння, Ви захистите свій майбутній шлюб від погано впливу та непорозумінь.

Мак. Народні знахарі характеризують мак, як оберіг від «поганого ока». Освятив квіти маку та провівши особливий ритуал, «чудо-квітка» наділяється властивостями захисту не тільки людини, а й усього її майна. Вважалося, що якщо розсипати мак біля порогу, нечиста сила не зможе зайти у дім, поки не перелічить усі зерна. Цілителі також часто використовували рослину як снодійний та заспокійливий засіб.

Бур'янисті рослини. Вважалося, що бур'янисті рослини (будяк, кропива та осот) пов'язані лише з нечистою силою. У багатьох народних піснях оспівуються різні обряди, де лунають всім знайомі назви: чортополох, чар-зілля, відьмина трава та інші. Однак знахарі використовували ці рослини у лікуванні різноманітних хвороб. Так, наприклад, сік кропиви допомагав швидкому загоюванню ран.

Папороть. За легендою, в ніч на Івана Купала папороть зацвітає вогняною квіткою, і той, хто її зірве, отримає неймовірну силу та здібності.

Щасливчик зможе:

розуміти мову усіх живих істот планети;

одним доторком руки зцілювати хворих;

без будь-якої допомоги знаходити скарбниці з дорогоцінностями;

передрікати людські долі.

Але не все так просто!

В цей день кожна папороть оберігається чортом, який всіма силами намагається зашкодити та злякати «непроханого гостя». Тому необхідно прийти до того, як сонце зайде, накреслити коло довкола себе та рослини, аби чорт не зміг заподіяти лиха, покласти по середині хустинку й чекати півночі. Отримавши квітку, людина має носити її завжди з собою (за пазухою). Однак це лише легенда, а папороть, як відомо, ніколи не цвіте.

Верба. Раніше в українських сім'ях було прийнято легенько ударяти всіх членів родини освяченим гіллям верби. Люди вірили, що таким чином вони накладають на себе «броню», яка захищає від негативного впливу із зовні.

Волошка. Квіти цієї рослини розміщували за іконами та прикрашали ними хрести, а освяченні віночки з волошки одягали на голови померлим дівчатам та клали в труну. Цей обряд і досі проводиться у деяких селищах Карпатської місцевості. Українська культура має чималу кількість не менш цікавих та незвичних прикмет, про які мало хто знає. Інколи варто прислухатись до голосу предків, адже рослини - це велика сила, яка створює дива!

Любимый Киев


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини