MENU

За і проти приватизації Одеського припортового заводу

2207 0

Це надпотужне державне підприємство розташоване неподалік від Одеси в місті Южне, яке в українських ЗМІ постійно фігурує під назвою Південне. Саме так і пропонували Верховній Раді перейменувати це місто портовиків і хіміків колишні нардепи від ВО «Свобода» Ігор Мирошниченко і Олександр Мирний.

Нині Одеський припортовий завод (ОПЗ) опинився в центрі уваги громадськості у зв'язку з намірами Фонду державного майна продати на фондовій біржі «Перспектива» пробний пакет акцій (5%) цього підприємства зі стартовою ціною 450 млн. гривень. Зазначимо, що ОПЗ є одним із найбільших підприємств хімічної галузі України. Він володіє надпотужним виробництвом аміаку і великим виробництвом карбаміду. Тут є єдиний в країні термінал із перевалки аміаку на морські судна. Завод – це кінцева ланка аміакопроводу Тольяті – Горлівка – Одеса. На сьогодні державі належать 99,6% акцій ОПЗ.

У 2009 році, коли відбулася перша спроба приватизувати ОПЗ, його продали фірмі «Нортіма» за 5 млрд. гривень. Пізніше результати конкурсу, як відомо, були скасовані. Минулого року Арсеній Яценюк стверджував, що продаж подібних пакетів буде відбуватися не в Україні, а на західних біржах, зокрема, у Варшаві. Однак цей план так і не був реалізований. Цього року торги мали відбутися 26 серпня. Але вже 19 серпня Яценюк на засіданні Кабміну оголосив, що приватизація Одеського припортового буде відкладена на кілька місяців, щоб продати його вигідніше. Для оцінки і приватизації цього об'єкту прем'єр-міністр пообіцяв залучити міжнародних аудиторів.

«Я не можу допустити заниження вартості цього об'єкта. Не можу допустити старих правил гри при приватизації об'єктів державної власності. Ми маємо йти за високими стандартами приватизації і залучення справжнього інвестора. Нам потрібні сильні інвестиційні менеджери і консультанти, які по всьому світі допоможуть нам залучити інвестора і взяти за цей об'єкт не $500 млн., як визначена стартова вартість», – сказав Яценюк.

Перед цим на підприємстві побували з візитом міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичюс і глава Фонду держмайна Ігор Білоус. Вони запевнили колектив, що процес підготовки ОПЗ до приватизації йде за планом. Інтерес до цього об'єкту вже виявили десять інвесторів, зокрема, компанії Норвегії, США та інших держав. Російські компанії через санкції вилучені з числа потенційних покупців. Уряд розраховує отримати до кінця року не менше 17 мільярдів гривень від приватизації ОПЗ. За словами Ігоря Білоуса, програма приватизації передбачає збереження профілю підприємства, екологічні фактори і соціальну складову. Турбота про благополуччя людей, які тут працюють, обов'язково буде врахована.

«Нині завод контролюють олігархи, й уряд зобов'язаний поміняти наглядову раду і директора. Лише тоді можна буде повірити, що олігархи втратили вплив і завод повернувся у власність народу України. Приватизація старим методом була корупцією, але збереження управління підприємством тим же методом як сьогодні – не менша корупція», – заявив голова Одеської ОДА Саакашвілі.

У той же час Одеська обласна організація ВО «Свобода» розпочала кампанію проти приватизації стратегічного українського підприємства Одеський припортовий завод. Перший етап акції полягатиме в інформуванні працівників заводу щодо економічних, соціальних та екологічних небезпек внаслідок продажу ОПЗ. Наступним кроком стане наполеглива вимога до уряду відмовитись від своєї ініціативи.

За словами голови свободівців Одещини Павла Кириленка, контрольний пакет акцій стратегічних підприємств має належати державі, а їх продаж e час війни – є злочином. «Чинний уряд розглядає приватизацію ОПЗ як чи не найбільший ресурс для наповнення бюджету. Однак таке рішення – скоріше свідчення безглуздої економічної політики, якою намагаються латати діри в бюджеті. Замість введення воєнного податку для олігархів, стимулювання розвитку середнього і малого бізнесу уряд не знайшов нічого кращого для наповнення бюджету, ніж продаж стратегічного прибуткового підприємства. І це ухвалює уряд, якого зовсім нещодавно небезпідставно звинувачували у зловживанні на суму понад 7,5 мільярдів гривень. Згідно з повідомленням ОПЗ в системі розкриття інформації Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР), чистий прибуток підприємства за перше півріччя 2015 року склав 152 мільйони гривень. Робітники отримують стабільну зарплатню, із соцзабезпеченням включно. Завод фінансує міську інфраструктуру, зокрема Палац культури, спорткомплекс «Олімп», дитячий садок, баскетбольну та волейбольну команди, підтримує заняття мешканців із вільної боротьби, греблі, карате, боксу. Чи передбачене фінансове забезпечення цих об'єктів в умовах приватизації невідомо», - наголосив націоналіст.

Павло Кириленко нагадав, що навколо теми приватизації ОПЗ завжди були політичні ігрища та інтриги фінансово-промислових груп, влаштовані з метою заволодіти хімічним гігантом. «Завод намагались привласнити олігархи Фірташ та Коломойський, а також російський мільярдер Дерипаска. Попри заяви голови Фонду держмайна, нема жодних гарантій, що завод не придбає «іноземна» компанія, до якої причетні українські чи російські олігархи. Прихильники приватизації ніби в п'яному угарі галасують про продаж ОПЗ не розуміючи, що це не вирішить проблеми з наповненням бюджету. Кошти, отримані внаслідок приватизації, підуть на так зване «проїдання», в довгостроковій перспективі держава не матиме ні стратегічного підприємства, ні отриманих від його продажу коштів. Приватизація була би доречною, якщо би дійсно гроші спрямували в реальний сектор економіки чи на забезпечення енергетичної незалежності держави», – зазначив свободівець.

Схоже на те, що приватизації Одеському припортовому заводу не уникнути, адже цього хоче влада, яка ще раз розписалася в тому, що не здатна керувати своєю власністю, навіть прибутковою.

Сергій ГОРИЦВІТ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини