MENU

Як жити екологічно в умовах сучасного українського міста. Власний досвід

3057 0

Часто ми захоплюємось тим, які екологічно свідомі люди живуть в Західній Європі, у Канаді, Австралії та інших цивілізованих країнах. Нам хочеться бути в тому середовищі, долучитись, бути відповідальними, бути еко. Однак настільки ж часто ми не замислюємось, який шлях пройшли ці країни до усвідомлення свого впливу на довкілля, відповідального ставлення до нього та збалансованого сталого розвитку. Нам здається, що це інші люди, з відмінною культурою та менталітетом. Насправді, якби у нас була можливість потрапити у європейське місто 60-70-х років, то ми були б шоковані жахливим повітрям, чорним димом та іншими радощами "цивілізації".

Ніколи не сумнівайся, що невелика група думаючих і відданих своїй справі людей може змінити світ. Насправді лише таким групам і вдавалося щось змінити. Маргарет Мід

Європейці на цьому шляху стикались із тими самим проблемами і викликами, що й ми, тільки раніше. Аби прийшла нова культура и новий менталітет, знадобилась зміна цілого покоління, тобто 15-20 років - і це за повної підтримки держави та зваженої політики.

Навіть зараз я часом помічаю, що коли європейці потрапляють в інші умови, наприклад, в Україні, вони часто забувають про екологічність і впадають в місцеві "надмірності". Бо в Україні не потрібно турбуватись про екологічність і економічність, тут їм все по кишені.

Смог в Лондоні у 1952 році

Україна зараз перебуває на стадії визначення реальної вартості ресурсів та вироблення у населення їхнього свідомого і відповідального споживання. Тобто ми поступово створюємо передумови, коли бути неекологічним - невигідно. Зараз, нажаль, ситуація все ще протилежна, і навпаки, економічно невигідно бути на 100% екологічним. Але бути екологічно свідомим можливо і в наших умовах. Далі я поділюсь своїм досвідом і досвідом моїх друзів-екологів, яким чином кожен може зменшити свій негативний вплив на довкілля.

Думай глобально - дій локально

Змінюючи власні звички та поведінку, можна впливати на оточуючих та змусити бізнес відгукнутись на ваші бажання і врешті досягти дивовижних результатів. Попереджу, що вдаватись в крайнощі не треба, наприклад, жити в печері, не митись і їсти лише власноруч вирощені на городі продукти. Екологічний спосіб життя - це такий, за якого зберігається комфорт і якість отримуваних послуг та товарів, але споживання відбувається без надмірностей та відповідально.

Спершу вироблення екологічних звичок та поведінки потребуватиме певних зусиль, але, напрацювавши їх, ви з подивом будете згадувати свій колишній спосіб життя.

Піклуючись про природу, ти піклуєшся про себе. Адже від благополуччя природи залежить твоє існування і доля твоїх близьких. Марина Яроцька

Електроенергія

- Замініть лампочки на енергоефективні (світлодіодні чи люмінесцентні). За інтенсивного використання вони окупляться за 1-2 роки. NB! Якщо ви рідко ними користуєтесь (раз на місяць, квартал, рік), лампочки можна не міняти.

- Вимикайте світло в приміщеннях, де ви не перебуваєте.

- Вимикайте побутову техніку, не лишаючи її на ніч в режимі "очікування".

- Розморожуйте холодильник і вимикайте його, якщо ви будете відсутні понад тиждень.

- Розігрівайте їжу чи кип'ятіть воду на газу.

- Взимку не використовуйте електрообігрівачі. Аналогічна ситуація із чайником. Ефективність перетворення електроенергії на тепло дуже низька.

Вода

- Використовуйте розпилюючі насадки на кранах і в душі. Економія 30-50%

- Вимикайте воду, коли чистите зуби чи голитесь. Можна використовувати чашку з водою.

- Приймайте душ замість ванни. Вимикайте воду, коли намилюєтесь. NB! Приймати ванну, звісно, не забороняється, але сприймате це як розкіш, не перетворюйте на щоденний ритуал.

- Мийте посуд не під проточною водою, а набравши воду у раковину чи велику посудину. NB! Не забувайте про миючі засоби і про те, що потрібно добре промити посуд.

Відходи

- Не забувайте про принцип трьох RE: REduce, REuse, REcicle, тобто зменшуйте кількість відходів, повторно використовуйте для іншої мети, перетворюйте на корисну річ.

- Беріть з собою до магазинів чи на ринок торбинки, і вам не доведеться купувати пакети на місці. Деякі мої друзі носять контейнери і маленькі торбинки для круп, овочів, фруктів, молочних продуктів.

- В багатьох районах Києва з'явились контейнери для сухих відходів (пластик, папір, скло, текстиль). Тому є сенс розділяти так звані сухі і мокрі відходи вдома. Це не так складно, як здається, і не потребує багато місця. Виділіть місця під макулатуру, пластикові пляшки, скляні пляшки та текстиль і організовано виносьте їх по мірі накопичення. NB! Пластикові і скляні пляшки з-під молочки, олії чи іншого масного вмісту краще викидати з мокрими відходами, адже їх переробка ускладнена, вони замащують решту сухих відходів.

- Не забудьте стиснути пластикові пляшки, розібрати пакувальні коробки чи іншу картонну тару, щоб сміттєвоз не витрачав пальне, транспортуючи повітря.

- Батарейки та люмінесцентні лампи. Зараз стає все більше пунктів прийому цих відходів. Зібравши певну кількість, ви завжди можете раз на місяць, квартал чи півроку віднести їх у спеціалізоване місце.

- Мобільні телефони та інша електроніка є дуже небезпечними видами відходів, якщо потрапляють у відкрите середовище разом з побутовими відходами. На жаль, зараз в Україні їх переробка дещо ускладнена. Тому по можливості збирайте такі відходи у себе вдома. Є надія, що за 2-3 роки ситуація зміниться, як вона вже змінилась з батарейками.

- Не викидайте будівельні відходи і меблі у контейнери, призначені для побутових відходів. Замовте спеціальний контейнер у ЖЕКу. Такі відходи потрапляють на спеціальний полігон для будівельних відходів і переробляються на будівельні вторинні матеріали.

- Ніколи не спалюйте побутові відходи, особливо пластик, пакети та інші відходи. Під час неконтрольованого спалювання утворюються токсини, які потрапляють в організм, накопичуються (вони не виводяться) і призводять до ракових захворювань.

Річка Чхонгечхон в столиці Південної Кореї Сеулі. До і після відновлення

Реставрація розпочалась в 2003 і закінчилась в 2005 році.Можливо, колись і р.Либідь в Києві або р.Полтва у Львові теж буде виведена з колекторів

Опалення

Щодо цього є досить багато порад в інтернеті. В умовах підвищення тарифів кияни більш менш обізнані, як можна економити. Я наведу декілька прикладів заощадження, про які мало говорять.

- Провітрювання. Якщо вам не вистачає кисню взимку - не потрібно постійно тримати вікно в режимі провітрювання і випускати тепло. Більш дороге рішення - зробити нормальну вентиляцію разом із рекуператором повітря. Дешевше - відкрити навстіж всі вікна на 10-15 хвилин. За цей час всередині приміщення повністю заміниться повітря, а стіни не встигнуть охолонути і зберігатимуть тепло.

- Не використовуйте електроприлади для обігріву - це дуже неенергоефективно.

- Зональність опалення і використання. Обігрівайте або тримайте теплу температуру в тих кімнатах, де ви постійно перебуваєте. В інших кімнатах можна тримати температуру на рівні +15.

Побутова техніка

- Не поспішайте викидати стару техніку. Можливо, вона комусь може знадобитися - тож її можна віддати родичам або завезти на дачу. Звичайно, вона не дуже енергоефективна, але деколи краще продовжити використання старого, ніж купувати нове. Україна зараз перебуває на стадії визначення реальної вартості ресурсів та вироблення у населення їхнього свідомого і відповідального споживання.

- Під час купівлі побутової техніки звертайте увагу на її клас енергоефективності, найвищий - А+++. Прийнятно купувати все, що вище А.

- Крім енергоефективності звертайте увагу на наявність екологічних, економічних режимів використання води, миючих засобів чи інших ресурсів і матеріалів.

- Звертайте увагу, з яких елементів виготовлена техніка, чи матеріали були використані повторно, чи легко потім таку техніку переробити.

Побутова хімія

- Використовуйте безфосфатні пральні порошки. В даний час норма фосфатів у порошках в Україні становить <5,4% (22%- у перерахунку на Р2О5). Читайте склад перед тим, як купувати.

- Небезпечні речовини побутової хімії, які негативно впливають на здоров'я людей і довкілля, це: хлор, фосфати, аніонні поверхнево-активні речовини (а-ПАР), гідрохлорид натрію, нафтові дистиляти, феноли та крезоли, нітробензол, формальдегід та інші речовини.

Одяг

- Екологічно купувати одяг місцевих виробників і з натуральних матеріалів. Натуральні матеріали - це відновлювальний ресурс, місцеві виробники - це менше забруднення і витрати на транспорт. NB! Під час виробництва і обробки деяких натуральних матеріалів використовуються дуже токсичні речовини. Зараз існує новий тренд з виробленню еко-одягу, який має відповідну сертифікацію, що підтверджує екологічність всіх процесів виробництва.

 Їжа

- Купуйте і їжте сезонні овочі та фрукти, коли ціни на них суттєво падають. Нітрати, пестициди, консерванти тощо - це дорогі речовини, вартість яких закладається у продукти і сенс використання яких є тільки за умови високої вартості кінцевої продукції.

- Звертайте увагу на сертифікацію, позначки еко-, біо-, органік, натуральний продукт тощо. NB! Деколи виробники зловживають і маніпулюють цими термінами для підвищення цін. Перевіряйте достовірність вказаної інформації і її значення. Коли попит на такі продукти буде достатнім, ринок розшириться, цивілізується і витіснить псевдоекологічні продукти.

- Якщо їдете в сільську місцевість, не втрачайте нагоди закупити продукти там. NB! Купуйте продукти лише у перевірених місцях. В сільській місцевості є практика вироблення продуктів "для себе" і "на продаж". Ті, що на продаж, не зовсім екологічні.

- Не споживайте забагато продуктів, на виготовлення яких йде багато ресурсів. Наприклад, на виготовлення 1 кг яловичини витрачається 4-6 тонн прісної води. Багато ресурсів й енергії витрачається на такі продукти: м'ясо великої рогатої худоби і кур'яче м'ясо, ковбаси та інші м'ясні продукти, в деякій мірі на рибу і рибопродукти, молочні продукти, алкогольні товари, шоколад, каву, випічку, консервацію, тощо. Найменше ресурсів витрачається на свіжі овочі і фрукти, горіхи, сухофрукти, крупи, тощо.

Транспорт

- Найкраще ходити пішки. Якщо потрібно подолати 1-3 зупинки громадського транспорту, варто запланувати час на те, щоб цю відстань пройти пішки. Така практика також корисна для здоров'я.

- Ще один екологічний вид транспорту - ролики і велосипеди.

- Якщо потрібно подолати велику відстань, використовуйте громадський транспорт. В першу чергу той, що працює на електриці - метро, тролейбуси і трамваї. Далі у рейтингу екологічності розташувались рейсові автобуси, маршрутки - в самому кінці.

- Якщо ви все ж таки надаєте перевагу особистому авто, то по можливості намагайтесь брати з собою пасажирів.

Робота

- Не забувайте використовувати на роботі ті самі екологічні принципи, що й в себе вдома. 

Дотримуючись екологічних принципів і починаючи жити екологічно, ми всі разом формуємо нове середовище, нову культуру, новий ринок зі своїм попитом і пропозицією.

Все це спонукає до змін в суспільстві і наближає нас до часу, коли ми знову, як колись, будемо жити в гармонії з природою.

Александр БАСЬКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини