MENU

Вугільний міраж Міненерго. Для чого влада ставить перед ТЕС наперед провальні завдання?

1930 0

Міненерго України за півтора місяці до початку опалювального сезону «розродилося» наказом про необхідність накопичення на складах теплових електростанцій майже 3 млн. т вугілля. Хоча у кращому випадку вдасться назбирати близько 2 млн. т. І в такому випадку закрадається думка: для чого влада ставить перед ТЕС наперед провальні завдання?

Штучний план

Насамперед дивує надзвичайно запізніле планування запасів вугілля Міненерго. Рішення про обсяги накопичення треба було ухвалювати у квітні-травні. І до того ж потрібно було узгоджувати технічні і фінансові можливості купівлі вугілля з усіма ТЕС.

Адже наявні проблеми у доставці вугілля із зони АТО, відсутність вільних коштів у ТЕС, вплив нестабільної роботи атомної і гідрогенерації на роботу теплової генерації - це все пов'язано із процесом накопичення вугілля. Але схоже, що Міненерго «тупо» і нахабно робить вигляд, що не знає про ці болючі питання енергоринку.

Але рішення вже ухвалено. Згідно наказу Міненерго №566 від 01.09 2015 року
на 1 листопада 2015 року ТЕС повинні мати на складах 2,792 млн. т вугілля. Із них вугілля газової і антрацитової груп затверджені в однаковому обсязі - майже по 1,4 млн т.

І тут варто звернути увагу на те, що Міненерго найвищу планку накопичення запасів поставили перед «ДТЕК Східенерго» - 721,3 тис. т, «ДТЕК Дніпроенерго» - 688,1 тис. т, «ДТЕК Західенерго» - 439 тис. т. Усі ці компанії, зрозуміло, об'єднує один власник - компанія «ДТЕК». Цікаво, що так звані нормативи Міненерго для ТЕС суттєво завищені.

Відповідно, план Міненерго по виконанню норм запасів вугілля є не більше, ніж міражем і не може бути виконаним. Адже зараз на складах накопичено вугілля в 1,5 млн. тон. Отож, щоб назбирати 2,8 млн. тон необхідно привезти іще 1,3 млн. тон. - а це майже удвічі більше.

Кожного дня потрібно залишати на складах 25 тис. тон вугілля. І це окрім 65 тис тон, яке спалюють для поточної роботи ТЕС. Аби реалізувати план Міненерго щодня треба привозити 90 тис. тон, але де-факто на всі ТЕС надходить лише 77 тис. тон вугілля. Саме тому план міністра Демчишина по накопиченню вугілля не буде виконаний. І це буде виключно його політичною і енергетичною відповідальністю.

За таким рішенням легко проглядається намір Міненерго перекласти відповідальність за проходження опалювального сезону на «ДТЕК». І тим самим розпалити новий виток конфлікту із компанією Ахметова. Адже попередня публічна «дискусія» Міненерго і «ДТЕК» щодо тарифів для ТЕС завершилися безрезультатно.

Більше вугілля - більший тариф

Хоча, більше виграла, звичайно, влада. Оскільки не підвищуючи тариф для теплових електростанцій Міненерго зекономило мільярди гривень... для збільшення рентабельності АЕС і ГЕС. За підсумками першого півріччя 2015 р. рентабельність АЕС зросла на 46% - до 2,2 млрд. грн, ГЕС - на 98% до 403 млн. грн. Теплова генерація отримала негативний фінансовий результат. ТЕС групи «ДТЕК» отримали збитків на 3,4 млрд. грн, а державна «Центренерго»- на 625 млн. грн.

Це стало наслідком того, що тариф для ТЕС протягом 2015 року зменшився на 8%. Тим часом тарифи для ТЕЦ зросли на 27%, «Енергоатому» - на 31%, «Укргідроенерго» - на 94%, альтернативної енергетики - на 86%. Підприємства теплової генерації України за поточний період 2015 року отримали негативну рентабельність на рівні 15%.

До цієї проблеми слід додати неплатежі за поставлену електроенергію. Заборгованість «Енергоринку» перед ТЕС на даний час становить майже 8 млрд. грн. Із цієї суми боргу держава винна «ДТЕК» 6 млрд. грн. Показово, що лише за вісім місяців цього року борг перед «ДТЕК» зріс майже на 30%.

Так, з усіх 23 мільярдів гривень, які були отримані від підвищення тарифів, на потреби ТЕС було скеровано лише 6% - 1,5 млрд. грн. При цьому ТЕС виробляють 24% товарної продукції енергоринку, а в розподілі грошових коштів їх частка становить лише 7%. Тому не дивно, що в такій фінансовій ситуації «ДТЕК» бере кредити. Останнім став кредит «Ощадбанку» для компанії «ДТЕК Західенерго» на суму 0,8 млрд. грн.

Відповідно, якщо Міненерго хоче «покращення» у вугільній галузі уже сьогодні, то не варто категорично заперечувати обґрунтування, що тариф має бути не нижче 1-1,2 грн за кВт.

І тим паче, що у такому випадку Міненерго не варто дивуватися, що «ДТЕК» апелює до відсутності коштів для закупівлі вугілля. І не дивно, що компанія заявила про припинення імпорту вугілля. «Тому у нас принципова позиція: ми не готові привозити імпортне вугілля. Близько 2 млн тон вугілля є в Луганській і Донецькій областях. Сьогодні ми робимо все, щоб перевезти це вугілля на станції. З вугіллям «Г» не бачу жодних проблем. З антрацитами ситуація вирівнюється. Якщо говорити про нашу компанію, то на двох з трьох станцій у нас вугілля більш ніж достатньо», - сказав гендиректор «ДТЕК» Максим Тимченко.

Власне, згідно з міністерським наказом на ТЕС «ДТЕК» до 1 листопада має бути накопичено 1,84 млн. тон вугілля. І зараз «ДТЕК» накопичив більше 60% необхідного для Міненерго запасу або 1,14 млн. тон. Щоправда, нині ускладнює ситуацію зупинка поставки вугілля із неконтрольованих територій Донбасу, яка невигідна як Міненерго, так і «ДТЕК».

Отож, в умовах штучного заниження тарифу для ТЕС, зумисного необґрунтованого завищення показників накопичення вугілля і посиленого зношення ресурсу теплових станцій. Нинішні непроектні режими експлуатації ТЕС, які за останній рік системно практикують «Укренерго» і «Енергоринок», ведуть до підвищеного зносу, зростання аварійності і ремонту.

Разом усі фактори можуть мати вибухонебезпечний ефект взимку, який називається «блек-аутом» або вимкненням енергосистеми України. І тоді усі накази Міненерго про накопичення вугілля можна буде спалити у звичайній грубці-буржуйці, щоб трошки зігрітися у холоді і темноті. Адже тоді вони більше ні для чого не згодяться.

Юрій КОРОЛЬЧУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини