Вичерпний аналіз юриста щодо контрабанди в зоні АТО
Итак, друзья.
Некоторое время назад, озадачившись правовыми нормами борьбы с контрабандой, привлёк для этой цели одного из самых крутых юристов нэньки Nataliia Meshcheriakova. Уже спустя сутки, перелопатив все тематические законы и постановы, были идентифицированы проблемные моменты. Теперь же готов окончательный "диагноз".
Всем, кому тема контрабанды в АТО интересна. Если вы дочитаете до конца эту простынь - все вопросы отпадут.
Юрий, с тех пор, как тебе пообещали в кабмине "завтра" принять 204-3 прошел месяц. В среду вновь было заседание, и вновь этого не было в порядке дэнном.
Aндрей, там просто отличные ребята, да. Надеюсь, у тебя выйдет достучаться до них.
"1
СБУ рапортує про затримані зведеними мобільними групами цигарки, алкоголь, готівку, м'ясопродукти, добрива, паливо, вугіль, металлобрухт. Супер - http://www.sbu.gov.ua/sbu/control/uk/publish/article...
Але СБУ вбачає у діях «контрабандистів» ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 332-1 «Порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї». Отже, є проблема - стаття не та. Упс.
Читаємо уважно Закон від 15.04.2014 № 1207VII, яким цю статтю введено у дію http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1207-18/paran109#n109
Тимчасово окупованою територією є Крим! Читайте, читайте, стаття 3.
Так, знаю, діє Постанова Верховної ради «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими» від 17.03.2015 № 254-VIII http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/254-19
Здається, тимчасово окупована територія визначена. І ця територія відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.
І тут є два «але»:
По-перше, чому це раптом тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей на відміну від Криму визначені саме Постановою ВР, а не Законом? Відповідно до пункту 13 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначається територіальний устрій України. І є офіційне тлумачення Конституційного Суду України з цього приводу від 13.07.2001 № 11-рп/2001. Допускаю, що є різні думки щодо того, чи є питання визнання території окупованою питанням територіального устрою. Але, враховуючи, що територіальний устрій обумовлює, зокрема, правовий статус території, то визначення окупованих територій Постановою ВР є доволі сумнівним кроком, що в даному конкретному випадку при застосування статті 332-1 щодо в'їзду/виїзду з/до територій крім визначених законом, яким цю статтю введену у дію, призведе до фіаско в судах. Є ж в Україні хороші адвокати. І судді. Про суддів ще буде
По-друге, в статті 332-1 мова йде про порушення ПОРЯДКУ, і він дійсно встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 367. Уважно читаємо в даному Порядку перелік контрольних пунктів в'їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї: контрольні пункти для автомобільного сполучення - "Каланчак", "Чаплинка", "Чонгар", контрольні пункти для залізничного сполучення - "Херсон", "Мелітополь", "Вадим", "Новоолексіївка". Карту бачили? Ну, здається, це просто самий очевидний аргумент, чому кваліфікувати діяння осіб, що возять товари через лінію фронту на сході в не призначених для цього місцях, за статтею 332-1 КК не можна, а СБУ ПОМИЛКОВО (ой, сподіваюсь!) кваліфікує діяння зазначених вище осіб за цією статтєю. Про КРИМ в неї мова і точка.
2
Є в Кримінальному кодексі чудова, на мій погляд, стаття 258-5 «Фінансування тероризму». Без жартів чудова. Правильна. Є кримінальні провадження за цією статтєю. Але і тут проблема. В нас антитерористична операція півтора року, проте а ні ЛНР, а ні ДНР не визнані досі терористичними організаціями, оскільки в Україні відсутній порядок визнання організації терористичною. Тому що немає на тої самої пресловутої політичної волі. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання організацій терористичними 1840 від 26.01.2015 передано на повторне друге читання ще 5.03.2015 року http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53690 Проте, чи то суб'єкт права законодавчої ініціативи (Кабмін, ага!) втратив до нього інтерес, чи то Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (головний комітет, ага!) у ньому незацікавлений. Склад комітету нагадати, чи самі подивитесь?
Пояснюю на пальцях. В умовах, коли ДНР і ЛНР не визнані терористичними організаціями в установленому законом порядку, кожний випадок, в якому є підстави вважати дії особи такими, що підпадають під, прикладом, ознаки злочину, передбаченого статтею 258-5 Кримінального кодексу, необхідно доводити, спершу, що є такий собі окремий терорист чи така собі терористична група чи організація, чи вчинений конкретний терористичний акт, які й профінансувала така особа. Так вам зрозуміліше, яка перспектива у таких справ в суді?
Ну немає, немає у нас терористів, про яке фінансування може йти мова, панове? А все тому що Україна правова держава. Я без жартів зараз
Я майже до сліз розчулена турботою Головного юридичного управління апарату Верховної ради України про членів організації, яку згідно проекту закону 1840 може біти визнана терористичною. Цитую: «визнання певної організації терористичною тягне за собою застосування щодо цієї організації та її членів низки заходів, які обмежують їх права, а відтак, на нашу думку, позасудовий порядок визнання організації терористичною є сумнівним у контексті його реалізації у правовій державі. Адже законом повинні бути надані гарантії забезпечення права на захист у процедурі визнання організації терористичною, тобто необхідно передбачити і право на оскарження такого рішення».
Панове. 1,46 млн. вимушених переселенців. 8 тисяч загиблих, сотні зниклих безвісті та полонених, 17 тисяч поранених та скалічених. Це офіційно. Втрати держави, втрати бізнесу, розрушена інфраструктура, скалічені долі. А мова йде про ОБМЕЖЕННЯ ПРАВ ТЕРОРИСТІВ на оскарження рішення про визнання їх терористами?
І до теми посту. Ні, статтю 258-5 «Фінансування тероризму» контрабандистам інкримінувати не вдається.
3
Далі. Законом від 17 липня 2015 № 649VIII Кодекс України про адміністративні правопорушення був доповнений статтею 204-3 «Порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції». Фух, супер, нарешті. І тут «але». Порядок, який має розробити СБУ, Кабмін повинен протягом 14 днів після опублікування цього Закону затвердити. Це 22 серпня, панове. Зараз жовтень, порядку ще немає. Чула, що проект є, калька з Тимчасового порядку №415, гуляє зараз по ЦОВВ, збирає візи. Слідкую за порядком денним Кабміну - ні, жодного разу не виносився ще. А «контрабандистам» вміняти досі нема чого - немає порядку, стаття не працює.
Да й навіть якщо б працювала - ця стаття, судячи з розміру штрафу (170-1700 грн. або 1700-3400 при повторному вчиненні), стосується фізичних осіб, які тягнуть через КПВВ щось заборонене чи понад встановлені норми. Ця стаття не для роботи в «полі». Це не для караванів з фур. Це не для тих, хто тягне вагонами. Ну погодьтесь, чи не так? Ну не є стаття 204-3 є адекватною суспільній небезпеці діяння. Має бути встановлена кримінальна відповідальність за переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції поза КПВВ та дорожніх коридорів та/або у великій кількості. Крім того, стаття в кримінальному кодексі дозволить притягувати до відповідальності співучастників злочину (!!!), притягувати до відповідальності за незакінчений злочин (за готування до злочину і за замах на злочин), вилучати речові докази, конфіскувати транспортні засоби як знаряддя злочину. В умовах, коли особи, що намагаються вчинити злочин, можуть бути затримані не безпосередньо на лінії розмежування, а в інших місцях, неподалік від неї, із супровідними документами, що дають обґрунтовані підстави сумніватись в достовірності місця призначення вантажу, доказати повний склад адміністративного правопорушення складно. Має бути кримінальна відповідальність за торгівлю з терористами.
І не треба в даному місці намагатись мене розчулити, мовляв, люди ТАМ голодують. По-перше, туди нормально так собі постачаються російські продукти, просто вони дорогі і погані, а українські дешевше і смачніше. І в ціні вони із-за курсу та великих ризиків і втрат, пов'язаних із логістикою (той же блуждайющий танк, прикладом), майже зрівнялись. По-друге, хто хоче українських товарів - ласкаво просимо на КПВВ та в логістичні центри. По-третє, читаємо статтю 55 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни - окупаційна держава зобов'язана за допомогою усіх наявних засобів забезпечувати населення продуктами харчування та медичним матеріалами. Упс, не окупована? Питання до Верховної ради, яка ж вона, ця територія, зрештою. По-четверте, ось Крим окупований. І самі кримчане, яких це влаштовує, просять їх блокувати. А тут ми бачимо багато зацікавлених сторін в тому, щоб вагони, фури і газелькі возили туда продукти, ліки та інший дефіцит. А ви знаєте, що там їх привітно зустрічає митниця ДНР, і вони дружно сплачують мито і збори через «Центральный Республиканський Банк ДНР» на рахунки установ так званої «ДНР»? Знаєте, що більшість приватних підприємців, що тягають товар через нуль, зареєстровані і тут, і там? Така ж ситуація існує, здається, і в ЛНР. Це, доречі, до питання, хто фінансує тероризм. Мабуть, той, хто на ньому заробляє. Хто ще зацікавлений? Блокпости до нуля вони ж не просто так проходять. Згадайте про Ендрю. Подумайте.
Кабмін, де Порядок для застосування 204-3 КУоАП?
4
Про суддів в зоні АТО. Трохи покопирсались в провадженнях. Трохи подивились звіти про автоматизований розподіл справ. Трохи позбирали інфу. І зовсім трошки поділюсь.
Ось, прикладом, напрацювали за три місяці в мобільній групі хлопці з Фантому (ДФС) сотню з гаком протоколів по 164 КУоАП «Порушення порядку ведення господарської діяльності». А вони - хоп - і по автоматичному (!) розподілу справ всі (!!!) потрапляють до голови суду. Ну, в нього типа у одного спеціалізація. Хоча на час його відпустки, спеціалізація з'являється у іншої судді. І зникає знов. Хоча в принципі половина суддів цього суду розглядає адміністративні справи. Диво?
Інший приклад. За ознаками кримінальних правопорушень за статтями 212, 258-5 та 366 КК України розслідуються декілька справ. Слідчими суддями суду накладено арешти на 300 вантажних вагонів із вугіллям, рудою, ломом чорних металів. А незабаром тими ж слідчими суддями постановлено ухвали про скасування арешту на 240 вантажних вагонів. Кому нагадаю, а кого й здивую - частиною 1 статті 309 КПК України передбачено вичерпний перелік ухвал слідчих суддів, що можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, серед яких ухвали щодо скасування арешту майна відсутні. Точка.
Хтось шукає, женеться, зупиняє. Життям ризикує. А суд знімає арешт з майна. Бо права в правовій державі є у всіх, у терористів, прикладом. А держава не в змозі захистити себе.
Ще один цікавий момент. Сьогодні в АТО працюють прокурори з інших регіонів і силовики з усієї України. А судді ті ж самі. Суддю ж, який обіймає посаду безстроково, можна перевести лише за його згоди. А суддя, у межах п'ятирічного строку може бути переведений на посаду судді до іншого суду Президентом, але за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади. А звільнити суддю - здогадайтесь, наскільки це реально. В цьому пункті думайте, шановні, самі. Я просто трошки інформації дала.
Сухий остаток. Жодної статті, по якій можна притягнути до відповідальності контрабандистів. Саботаж з боку Кабміна. Спротив суддів. Купа зацікавлених у торгівлі з терористами сторін. Задумалась. І про политичну волю, і про правову державу.
Ну і з днем юриста всіх, хто дочитав."
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки