MENU

Росія вже кілька тижнів намагається розпалити вогонь в Чорногорії

7174 7

У Чорногорії ось вже місяць відбуваються вуличні протести. Російська пропаганда називає їх антинатівськими. Самі учасники говорять про бідність, безробіття та низькі зарплати.

Протестувальники діють під вивіскою Демократичного фронту. Та насправді під їхнім дахом виступають групи з дуже різними поглядами на майбутнє країни. Об'єднує їх нелюбов до прем'єр-міністра Міло Джукановича, який керує Чорногорією вже 20 років поспіль. Тож головне гасло протестувальників - відставка Джукановича та формування перехідного уряду.

Вуличні аргументи

Оскільки більшість у парламенті також належить провладній партії, опозиція застосувала знайомий інструмент - вуличні протести з палатками. Вони розпочалися у вересні і кілька разів виливались у жорстоке протистояння з поліцією.

Так, 17 жовтня сталася бійка групи протестувальників з поліцейськими, які вишикувались у кордони навколо будівель уряду та парламенту. З боку перших летіли фаєри та каміння, з боку других - сльозогінний газ. Кілька десятків демонстрантів затримали, були поранені з обох сторін. Тоді ж поліція та сили безпеки розібрали наметове містечко, яке було споруджено поблизу парламенту.

Ще один бій з поліцією відбувся у суботу, 24 жовтня, коли демонстранти спробували пробити кордон та увійти до парламенту. Їх знову розганяли сльозогінним газом і арештовували. Серед затриманих опинились двоє опозиційних депутатів.

Один із лідерів об'єднаної опозиції Андрія Мандіч кілька разів казав, що протест носить мирний характер. Та, схоже, комусь захотілося скористатися енергією незадоволених владою чорногорців і влаштувати Майдан навпаки. Сліди ведуть до росіян та проросійськи налаштованих сербів.

НАТО і Кремль

Чорногорія має всі шанси стати новим членом НАТО у найближчій перспективі. Саме цю країну обрали для зустрічі у жовтні генсек Альянсу Єнс Столтенберг та посланці до блоку з інших країн-членів. А згодом парламент цієї країни проголосував за приєднання країни до блоку.

Найсміливіші прогнози говорять про те, що Чорногорія отримає формальне запрошення на вступ до НАТО у грудні на зустрічі міністрів країн-членів блоку.

Звісно, Кремль не у захваті від того, що на Балканах з'явиться ще один учасник НАТО (до блоку вже входять Хорватія та Греція). І запустив свою пропагандистську машину. У ЗМІ виходять матеріали про те, як "останній диктатор Європи" Міло Джуканович "затягує Чорногорію в НАТО, всупереч волі народу".

Не забарилися зі своїми заявами представники МЗС РФ. Найцікавіше, що їхні коментарі діаметрально протилежні тим, які лунали щодо українського Майдану. Тепер у них погана влада намагається придушити мирний народний протест.

У самій Чорногорії це сприйняли як черговий доказ участі Росії в розпаленні протестів.

Багатовекторний Джуканович

Нинішня влада Чорногорії акцентує увагу своїх громадян на двох перевагах вступу до НАТО.

Перша - гарантія захисту від можливих зазіхань на територіальну цілісність. Що, з урахуванням активності проросійських рухів у сусідній Сербії, стає все більш актуальним.

Друга - членство у блоці відкриє двері до членства в Євросоюзі.

Водночас для Євросоюзу та НАТО Джуканович - не найкращий партнер. Він за час свого правління встиг побувати і улюбленцем Москви, і затятим прозахідним політиком. Єдине, в чому він завжди був послідовний - так це в тому, що Чорногорії не по дорозі з Сербією.

Саме він вивів чорногорців з-під крила покійного Мілошевича. Чорногорія стала незалежною у 2006 році, а вже у 2010-му стала кандидатом на вступ до Євросоюзу. У країні ходить євро, а її громадянам не потрібні шенгенські візи для подорожей Європою.

Та економіка країни має вади. Хоча середня зарплата складає 490 євро, отримують її далеко не всі. Згідно даним чорногорських податківців, кожен восьмий чорногорець живе на 200 євро в місяць або менше.

Тож не дивно, що самі протестувальники, з якими спілкувався сайт Balkan Insight говорили, що на вулиці їх вивела бідність, а питання вступу до НАТО цікавить найменше.

Незадоволення людей підігрівається ще й тим, що їхній прем'єр-міністр - мільярдер і походження його статків сумнівне.

Як не дивно, вказувати на російські вуха уряду Джукановича набагато вигідніше, бо таким чином всі протестувальники, а не лише їхня радикальна частина виглядають проросійськими агентами.

Зокрема, провладна Демократична партія соціалістів, до якої належить Джуканович, звинуватила своїх опонентів з Демократичного фронту в намаганні перешкодити плану вступу до НАТО.

Та все це зовсім не означає, що Росія не працює в Чорногорії для "спасіння Руского міра".

ДМИТРО ГОМОН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини