MENU

Революція громад в Україні стала можливою

6665 4

В Україні нарешті з'явився інструмент, який дозволить здійснити революцію громад. Суть цієї революції громад полягає у тому, щоб громади перебрали від центральної та муніципальних влад на себе ініціативу змістовної активності щодо розвитку країни.

Те, що з позиції політики називається децентралізація, з позиції громад називається становленням суб'єктності та самодостатності громад.

14-го листопада 2015-го року в Одесі відбувся семінар Ради Громадської Безпеки (РГБ) на чолі з Марком Гордієнком, де стартував процес громадської самоорганізації на платформі «Гуртом.мобі», який має назву «CIVIL SOCIETY APP» (Інструменти Громадянського суспільства).

Розробники інструменту - два представники одеської громади, Перцюх Андрій та Георгієнко Вадим, – детально розповіли про свою роботу та закликали громади України та світу скористатися їх результатами (проект реалізовано українською, російською та англійською мовами).

Одесити в особі Ради Громадської Безпеки на цьому семінарі вирішили приступи до експериментального тестування електронного публічного управління чи електронного громадського самоврядування (назва ще не випрацювана). Але цей інструмент також відкритий для експериментального тестування по всій Україні, за бажання місцевих громад в Росії та навіть за межами цих країн.

Цей інструмент не потрібно плутати з так званою електронною демократією, де Інтернет-інструменти обслуговують центральну та муніципальні влади. «CIVIL SOCIETY APP» це електронне громадське самоврядування, яке ставить мету унезалежнитися від представницьких влад та корпорацій.

На цьому семінарі я спробував окреслити основну ідеологію громадського руху в світі в контексті становлення громадянства як громадської активності, яка не залежить від держав та корпорацій. По всьому світу громади поступово стають самодостатніми - самофінансованими, самоорганізованими та самозахищеними.

Анонс платформи означує своє основне спрямування та головні функції - «це потужний інструмент для прийняття та реалізації рішень громадянським суспільством. З його допомогою можна кооперуватися з іншими людьми і вирішувати різні проблеми, покращувати свій життєвий простір, впроваджувати найбільш актуальні, прогресивні і затребувані в співтоваристві ідеї, а також глобальні ініціативи. Для виконання цих завдань Civil Society app охоплює основні ключові функції: надходження, накопичення та управління ресурсами, прийняття колективних рішень за різними алгоритмами, трансформація ресурсів у кінцеві продукти і соціальний вплив, підтримка інформаційного середовища.»

Головна відмінність цього інструменту від Фейсбук - він дозволяє не дискутувати чи коментувати висловлювання, а діяти. Цей інструмент дає можливість генерувати ініціативи, створювати групи їх просування та практичного здійснення, фінансувати ці ініціативи, оцінювати їх результати.

Головний пафос цього інструменту полягає у таких підходах: 1) створення середовища довіри всередині того чи іншого громадського проекту; 2) забезпечення можливості для обрахування вільного часу, який той чи інший громадянин, та чи інша громада може інвестувати в публічні ініціативи; 3) емансипація процесів активності громад від державної та муніципальних влад.
Давайте подивимось на короткий огляд можливостей.

Модуль 1 «Прийняття рішень»

1. Громадські пропозиції (ГП). Завдяки цій опції Ви можете ініціювати колегіальне рішення важливого, на Ваш погляд питання. У додатку реалізовані три варіанти для різних ситуацій:
а) зробити пропозицію в рамках конкретної сфери (медицина, освіта і т.д.). Для винесення питання на загальне голосування він повинен набрати мінімально необхідну кількість голосів. За підсумками голосування є два варіанти подальшої реалізації: 1) за участю відповідних служб та інституцій, які ви утримуєте на свої податки; 2) за участю зацікавлених у реалізації прийнятого рішення жителів.

б) рейтингування претендента на конкретній виборчій дільниці за спрощеною процедурою праймеріз. Може бути корисним для визначення переваг виборців, подальшої консолідації зусиль і підвищення шансів на виборах;
в) майдан (віче) дозволяє оперативно організувати голосування при масовому зборі людей в конкретному місці по заданому радіусу при активованих GPS на мобільних телефонах присутніх. Може бути корисним для визначення реального рівня підтримки присутніми тих чи інших вимог, прийнятті рішень, зниження ризику маніпулювання фактом масових зборів окремими групами.

2. Питання органів місцевого самоврядування (ОМС). Реалізований доступ до голосувань ОМС за адресою користувача; є можливість проводити голосування за кількома видами (міська рада, виконком, міський голова, депутатські комісії, робочі групи тощо). Можливість безпосереднього голосування (пряма демократія) і делегування голосу за бажанням користувача.

3. Рішення з іншими Співвласниками. Спеціальна опція для голосувань, де учасникам необхідно приймати рішення щодо спільної власності або коштів.

4. Питання об'єднань і партій. Прийняття рішень об'єднаннями громадян (партії, організації, колективи підприємств, неформальні групи мають членство). Для цих об'єднань реалізовані дві опції голосувань: а) голосування по окремих сферах з можливістю як прямого, так і делегованого голосування; б) рейтингування претендента на конкретній виборчій дільниці за спрощеною процедурою для праймеріз.

5. Проведення праймеріз, а також виборів (екзит-полів). Ця опція дозволяє охопити прийняття рішень у діапазоні від громадських праймеріз до екзит-полу.

Модуль 2 «Соціальне інвестування».

1. Персональний Фонд (ПФ). Базовий інструмент для управління своїми пожертвами. Принципова відмінність від «гаманця» платіжних систем або он-лайн банкінгу: як і для будь-якої благодійної допомоги, Ви не можете бути його одержувачем, у тому числі «зняти» з системи кошти собі готівкою і т.п. За допомогою Civil Society app Ви отримаєте унікальні можливості управління і контролю своїми пожертвами, включаючи соціальне інвестування, при цьому слід розуміти, що «вихід» коштів з системи цілевказань може бути тільки на реалізацію якого-небудь некомерційного проекту або запиту про допомогу, але бути одержувачем може тільки суб'єкт зі статусом неприбутковості. Це не виключає подальше використання зібраних коштів для оплати товарів чи послуг суб'єктів усіх форм власності (наприклад, оплата благодійним фондом операції, медикаментів і т.д. Свій ПФ користувач поповнює за допомогою онлайн платежу, і далі може робити цілевказівки для свого пожертвування на конкретні проекти, запити про допомогу, програми або переуступати цілевказування іншим користувачам.

Якщо Ви звикли переуступати свої пожертви авторитетним для Вас людям, то аналогом «перерахувати кошти на картку привата» волонтера і т.п. є перерахування коштів на його ПФ в системі (переуступати цілевказування іншим користувачам). У цьому випадку Ви не зможете здійснити повернення. Що стосується Ваших цілевказань на проекти, заявки і програми, то на відміну від традиційних пожертвувань, в т.ч. через онлайн банкінг, своє рішення Ви можете змінити в будь-який момент збору коштів і повернути кошти на свій ПФ. Наприклад, одержувач виявився сумнівний, знайшли краще застосування своєму пожертвуванню і т. П. Ця опція дозволила реалізувати нові підходи для соціального інвестування та зваженого голосування.

2. Програма спільного соціального інвестування. Це базовий інструмент самостійного рішення громадянами важливого для них питання, і є альтернативою до вирішення питання структурами, фінансованими за рахунок податків. Програма може створюватися як за підсумками голосування, так і без голосувань просто за Вашим бажанням. Всі, для кого створена програма важлива чи цікава, можуть внести на неї кошти. І відкликати, якщо щось не сподобалося. У цьому інструменті відключені всі посередники в прийнятті рішень, на що саме витратити Ваші кошти. Рішення приймаєте тільки Ви за допомогою зваженого голосування по надійшли проектних пропозицій.

Модуль 3 «Соціальне підприємництво»

Під соціальним підприємництвом в системі розуміють неприбуткову діяльність, спрямовану на досягнення благодійних, соціальних і громадянських результатів. «Неприбуткова» означає обов'язкове відсутність прибутку, а не зарплат і винагород в рамках некомерційної діяльності. У цій же організаційній категорії знаходяться волонтерські проекти та благодійні запити про допомогу.
В системі реалізовано три інструменти:

1. Проект. Користувач може запропонувати свою проектну пропозицію і здійснювати збір коштів на його реалізацію (краудфандінг) серед зацікавлених користувачів.

2. Проект на тендер (конкурс). Користувач може запропонувати свою проектну пропозицію до конкретної програми і у випадку вибору своєї пропозиції для фінансування співінвесторами програми, реалізувати проект. Проектні пропозиції на будь-яку програму можуть подати користувачі зі статусом не нижче ідентифікованого користувача.

3. Запит про допомогу. Користувач може опублікувати запит про допомогу для збору благодійних пожертв для конкретних одержувачів допомоги (наприклад на операцію дитині, ветерану і т.п.).

Модуль 4 «Інформаційне середовище».

Модуль має три основні інструменти (блоки відображення інформації):

1) Інформація системи - основні апдейти та інші новини від розробників;

2) Топ-новини - марковані новини третього блоку по заданих параметрах.

3) Новини користувачів на основі їх журналу дій у системі (автогенерація).
Civil Society app надає користувачам розрахункову одиницю ICAN. Ця розрахункова одиниця доступна для користувачів з найменшим статусом і може вказуватися в полі типу валюти. У Civil Society app у користувачів є можливість отримувати ICAN за різні дії, а потім використовувати їх для вивчення роботи інструментів, освітніх цілей, ігор, а також для реалізації повноцінних волонтерських проектів і програм.
................................................................
Таким чином «CIVIL SOCIETY APP» пропонує нову валюту громадської ініціативи ICAN («Яможу»). Ця валюта дозволяє обчислити кожному громадянину чи громаді кількість вільного часу, яку він може віддати на публічні справи, вимірявши його в одиницях ICAN.
Також ця валюта дозволяє громаді надати відповідну кількість одиниць ICAN тій громаді чи тому громадянину, який потребує цих послуг. Таким чином ця валюта дозволяє здійснювати обмін вільного часу для публічної діяльності громадянам і громадам між собою. Поки що валюта може діяти всередині України. Але в перспективі ця валюта може дозволити громадам по всьому світу співвідносити свій вільний час для публічних справ, тобто, наприклад, обмінювати українські ICAN на польські, німецькі, литовські чи навіть російські.
Також сьогодні ще немає чіткого уявлення, які функції повинна мати ця валюта - чи можна буде її накопичувати, чи вона повинна втрачати свою вартість в залежності від часу, як це пробували реалізувати в експериментах «локальних грошей» за підходом Гезеля.

Тому розробники готові до змін і очікують пропозицій від громадян-користувачів.
................................................................

Сьогодні громадяни та громади, зокрема України, можуть використовувати цей інструмент для своєї громадської активності.

Я разом з одеситами закликаю громадян України спробувати цей інструмент для організації своєї громадської активності!

Якщо хочете, це і справжня децентралізація в Україні.

Самодостатність громад не дарується законами, самодостатність громад здобувається власними зусиллями громадян.

Сергій ДАЦЮК для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини