Десять цікавих фактів про Степана Бандеру
Сьогодні виповнюється 107 років від дня народження лідера українських націоналістів Степана Бандери. Пропонуємо десять фактів про цю непересічну людину
1. У дитинстві Степан був низького росту та мав слабке здоров'я. Коли він захотів вступити до Пласту (молодіжної громадської організації) - йому відмовили через проблеми зі здоров'ям. Проте Бандера домігся свого, правда лише з третьої спроби. Є свідчення, що він готувався до поліцейських тортур: катував себе ланцюгами та голками та щоденно обливався холодною водою.
2. Бандера зробив стрімку кар'єру в ОУН. Він став керівником відділу пропаганди у 22 роки, в 23 - став заступником Крайового Провідника, а в 24 - крайовим провідником.
3. За його ініціативи було створено підпільну друкарню ОУН та хімічну лабораторію. Також, в цей час, ОУН починає серію каральних акцій проти представників польської окупаційної влади. ОУНівцями було здійснено три політичних вбивства, одне з яких було помстою радянській владі за організацію голодомору 1933 року.
4. Бандера любив гру в шахи, співав у хорі та грав на гітарі і мандоліні. Займався бігом, плаванням та лижним спортом. Не палив і не вживав алкоголю.
5. Практично всі члени сім'ї Степана Бандери загинули під час війни або побували в концтаборах. Молодший брат Богдан був застрілений у 1942 чи 1943 роках. Інших двох братів - Олександра і Василя у 1942 році вбили наглядачі у концтаборі Аушвіц. Батька Бандери, священик Андрій Бандера, після численних катувань був засуджений радянською владою до розстрілу і розстріляний у Києві. Сестер - Оксану та Марту-Марію було заарештовано у 1941 році і заслано до Сибіру, де одна з них померла.
6. Бандера був хорошим сім'янином. Він мав трьох дітей, а його дружина - Ярослава Бандера (Опаровська) допомагала йому у боротьбі.
Степан Бандера (другий праворуч) із друзями на лижах у Баварських Альпах, 1950-ті роки
7. Вбили Бандеру 15 жовтня 1959 року у Мюнхені. Агент КГБ Богдан Сташинський зі спеціального пістолета-шприца вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціанистого калію
8. Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року на мюнхенському цвинтарі Вальдфрідгоф на 43 полі. Його труну засипали привезеною з України землею та покропили водою з Чорного моря. На могилу лідера ОУН було покладено 250 прощальних вінків.
9. У проекті "Великі українці" Степан Бандера посів 3-є місце, набравши 261 247 голосів (16,12 % від загальної кількості людей, які взяли участь в голосуванні). Не обійшлось без скандалу: Бандера був серед лідерів голосування, але став третім, оскільки, за деякими даними, в останній день голосування за іншого кандидата з 80 номерів приходило понад 100 смс щохвилини. Шеф-редактор проекту Вахтанг Кіпіані заявив, що результати голосування було сфальсифіковано.
10. У світі є 6 музеїв Степана Бандери, один з яких в Лондоні. На честь Степана Бандери названий проспект у Тернополі та вулиці у Львові, Луцьку, Дубровиці, Рівному, Коломиї, Івано-Франківську, Червонограді, Дрогобичі, Стрию, Долині, Калуші, Ковелі, Володимирі-Волинському, Городенці, Ізяславі та в інших населених пунктах. На початку своєї незалежності у столиці Чечні, в Грозному також була вулиця Степана Бандери.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки