MENU

Олексій Шевченко: В Україні зараз унісон криз. Довго це тривати не може

5909 4

Фото: theguardian.com

У розмові з UAINFO філософ і політичний аналітик Олексій Шевченко поділився своїм баченням щодо актуальних процесів в українській політиці. В чому виявляється управлінська криза в уряді? Чим закінчиться скандал навколо гучної заяви міністра економіки Айвараса Абромавичуса? На що схожа зміна Конституції в ручному авральному режимі?

Історія постмайданної України нагадує шлях від революційних поривів до непристойної та нахабної поведінки влади. Тобто спочатку у нас був визвольний Майдан, прагнення свободи і всіх наших шляхетних намірів. А зараз відбулася контрреволюція. Словенський філософ Славой Жижек казав, що існує два типи соціального вибуху. Один – це вибух революційно-визвольного характеру. А інший – вибух непристойності, який іде вже від влади. Саме таке може чекати нас: вибух принципу вседозволеності і відвертого знущання, знущання над тими надіями, прагненнями, які мали місце нещодавно, свідками чого ми були. Подання кандидатур на кшталт Гончаренка на посаду міністра охорони здоров'я є одним із проявом непристойності влади, яка вже насолоджується безкарністю, і куруються принципом «усе дозволено».

І невеликий аспект, що одіозна фігура Гончаренка увійшла до блоку президента. Прийшов, так би мовити, на хвилі Майдану. І його пропонують на посаду міністра, що між іншим нагадує більшовицькі практики, коли кожна кухарка може керувати державою. Тобто в «Блоці Петра Порошенка» всі знали, що резонанс від такої конкретної кандидатури буде просто шаленим. І тим не менше такого осоружного персонажа висувають. Для мене це показовий невеличкий елемент цілісної картини, яку зараз бачу.

«Крізь призму» скандалу навколо вчорашньої заяви Абромавичуса щодо відставки ми бачимо управлінську кризу, яка має загрозу перейти в колапс.

Заява Абромавичуса нагадала скандал між Шокіним і Сакварелідзе. Генпрокурора його заступник звинувачував у корупції, внаслідок чого виник конфлікт. Порошенко запросив їх удвох до себе і сказав, що підтримує й поважає обох. У результаті – все зійшло нанівець. Так і в цій ситуації, попри початок розслідування НАБУ стосовно Кононенка, нічого з цього не вийде. Бо Кононенко – це людина президента, як і Шокін.

Цілком погоджуюся з думкою Віталія Портникова, що нині маємо два Кабміни. Одні - призначенці Банкової, інші - власне уряду, але відповідає за все це останній. Є два уряди, а насправді немає жодного.

Однак я хочу сказати, що система владної кризи, коли йде повна інфляція довіри до можновладців, не може бути нескінченною. І я цілковито погоджуюся з тими теоретиками, які вважають, що зараз в Україні відбувається крах Другої республіки. Себто Друга республіка вичерпує свій ресурс так само, як і Росія. Теж добігає свого кінця. І про це пишуть не просто якісь антиросійські письменники, а ті, хто будував російську систему, наприклад – Гліб Павловський. У нього є така стаття «Фінал системи». І він показує, що є певний унісон криз. Є економічна криза, фінансова і владна кризи. Коли настає їхній резонанс, система йде до колапсу. Просто я бачу ознаки цього колапсу. Вони настільки явні, що їх видно неозброєним оком. Отже, мій прогноз, що довго це тривати не може.

Якщо говорити про питання дочасних виборів, то замість них нам пропонують ідею переформатування нової коаліційної угоди. Хоч і важко зрозуміти, до чого тут нова коаліційна угода. Що можуть зробити нового ті ж самі люди? Незрозуміло. Вони просто погодилися на такий варіант як компромісний. І таким чином дочасні вибори буде відтерміновано.

Проте тут постає й інше питання: ці зміни до регламенту, які передували голосуванню за зміни до Конституції, дозволять президентові поставити голосування про особливий статус Донбасу. Є ймовірність, що вони спровокують відторгнення як у суспільства, так і в депутатів. І можливо, що це спровокує дочасні вибори. Тоді парламентська коаліція просто трісне, її не буде.

Верховна Рада. Photo by Kostiantyn HRYSHYN, The Day

Коли було узгоджено, що Яценюк залишається, то значною мірою заява партії «Народний фронт» відклала голосування за зміни до Конституцію. Йшлося про те, що без референдуму вони не погодяться на особливий статус Донбасу. Можливо, Яценюка залишили, але в обмін на лояльну позицію щодо голосування. Може й не зараз, але вже найближчим часом ми будемо свідками спроби продавити все ж таки абсолютно скандальний закон щодо донбаського особливого статусу, який суспільство сприймати не може. Й у такому разі це може викликати вибух.

Крім того, зараз виникла тема, що повинні бути не тільки дочасні вибори парламенту, але й президента. І це дійсно так. Це могло б якось зняти напругу. Ми бачимо, що Порошенко не може впоратися із поставленими завданнями, й Україна котиться в прірву. Дострокові президентські вибори були би навіть вигіднішими для Порошенка. Адже нинішня ситуація загрожує поганим кінцем і для нього.

Нагадаю, як Верховна Рада вносила поправки до закону про регламент і змінювала процедуру ухвалення змін до Конституції. Чиниться наруга над певними принципами й основами. Конституція – такий привілейований об'єкт, наруга над яким є дуже показовою. І коли в ручному порядку роблять усе, що заманеться, мені на думку спадає вислів Достоєвського: «Якщо Бога немає – то все дозволено». Під Богом можна розуміти певні моральні підвалини існування суспільства. Конституція і є одним з наріжних каменів існування. Тож коли лаштують підкоп під ці священні підвалини, маємо непристойність, про яку писав Жижек. Оця зміна регламенту виводить з-поза правового поля взагалі існування держави, адже з Конституцією зараз можна вчинити що завгодно. Робити будь-які зміни. Той факт, що Конституційний суд, як маріонеткова структура, здатний проголосувати за будь-яке рішення. Все це означає, що ми не маємо основ, не маємо стриженя.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини