MENU

Зворотний бік трансляції Олімпійських ігор

4422 0

Генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія відповів на запитання щодо трансляції Олімпійських ігор на "UA:Першому"

Сумніваюся, що хто-небудь коли-небудь розказував стільки про зворотній бік олімпіади в Україні, тож якщо ви справді цікавитесь інформацією – то це для вас.

Дякую діловому виданню, що звернулось із запитаннями (не повірите, але ледве не вперше, не дівлячись на тему і не враховуючи рос-змі); також помітний трохи бізнесовий уклін питань, що не дивно для видання, але може бути пропущено вами. Не знаю, чи інтерв'ю буде надруковано в повному обсязі – тому тут викладу повну версію.

– Оплачены ли уже все олимпийские трансляции? Озвучиваете ли вы сумму, в которую они обошлись?

– Сплачуються не трансляції. Склад платежів має такий вигляд.

1) Ліцензія (права на показ). На 2014 і 2016 рік тендер МОК на продаж прав виграла "Ле Гарде Спорт" (колишня Sport 5). Сума, виплачена цієї компанії "UA:Першим" за пакет зимової Олімпіади-2014 у Сочі та літньої Олімпіади-2016 у Ріо – озвучена бути не може (комерційна таємниця, що обумовлена контрактом). 

Ця частина платежу погашена "UA:Першим" повністю в 2015 році.

2) Договір з компанією OBS (комерційна компанія, уповноважена "Ле Гарде Спорт") на доставку в з Ріо в НТКУ мультилатерального стриму (так званий "пакет MDX" – 13 стрим-трансляцій, одна з яких – новинна, себто "збірна солянка" цікавих моментів, і 12 стримів – це трансляциї з майданчиків змагань). Вартість пакету – 200 тис. доларів. Сплачені "UA:Першим" повністю в 2015-2016 році.

3) Договір з компанією OBS про надання додаткових послуг – коментаторські позиції (кабіни в місцях проведення змагань, обладнані всім необхідним для трансляцій у прямому ефірі), оренда офісу, офісне обладнання, комунікації в усіх робочих локаціях, унілатеральний стрим (можливість замовити окремий канал передачі трансляції з Бразилії в Україну, якщо якесь зі змагань не ввійшло в мультилатеральний стрим). Вартість пакету – 200 тис. доларів. Десятки спроб "UA:Першого"  домогтися від КабМіну цих оплат в 2015 році – ні до чого не призвели. Грошей на це не знайшлося.

4) Логістичний бюджет. Квитки на літак для команди каналу, готель (або гостел), транспорт, розмитнення тимчасово ввезеної техніки, інтернет, місцевий мобільний зв'язок тощо.

Із розрахунку мінімально можливого охоплення змагань – 15 осіб (п'ять знімальних груп "журналіст-оператор", два коментатори прямого ефіру, режисер трансляції, два інженери відеомонтажу – все разом 70 тис. доларів.

За негласною традицією ці витрати завжди покривалися готівкою з нелегальних прибутків НТКУ. З 2014 року нелегальних прибутків "UA:Перший" не практикує. Мінфін, Мінспорту, НОК – пообіцяли посприяти легальній відправці команди. Не відправили.

– Кто именно определяет какие трансляции выбрать?

– Кожен день на Олімпіаді 2016 в Ріо відбувається близько 100 подій. 27 спортивних дисциплін, в кожній з них одночасно можуть проводитися змагання на декількох локаціях (полях, кортах, доріжках, рингах тощо).

Компанія OBS знімає на відео більшість із цих подій і надає окрему можливість для уні-латеральних стримів (додатковий пакет DX) – тобто, будь-яку з цих подій можна замовити окремо і перегнати в свою країну одном окремим стримом за окрему плату (від 5 до 7 тис. доларів). Це можна зробити, перебуваючи там, на місці події. У такому варіанті власна група вашого каналу і сама може знімати змагання, передаючи сигнал через уні-латеральний стрим в свій ефір. Якщо в вас є 100 знімальних груп – ви можете знімати всі події і передавати в свій ефір (зазвичай ТБ-канали з заможних країн надсилають стилькі груп, скилькі спортсменів надсілає країна на ОІ. Таким чином канал забеспечує показ всіх змагань своїх спортсменів).

Але якщо вас там немає – ви можете користуватися ТІЛЬКИ 13 стримамиі в мультілатералі. Чому нас там немає – ви вже знаєте.

Тепер зведена відповідь: змагання для 12 стримів (13-й, нагадаю, новинний) – з майже сотні подій видбирає OBS. А вже з 12-ти один – обирає й показує в ефірі UA:Перший (оскільки канал показу Олімпіади в договорі рівно один).

– Какие факторы при этом определяющие (расставьте приоритеты):

– Пріоритети для нас: участь українських спортсменів, популярність виду спорту, і півфінали-фінали. Нагадую – якщо все це ВЖЕ Є в мультилатеральному стримі.

Але для міжнародної компанії OBS Україна пріоритетом не є. Вона відбирає сигнал для 12 стримів в мультилатераль за своїми критеріями, виходячи з міжнародного інтересу до дисциплін і спортивного статусу країн-участниць змагань.

– По поводу трансляции зимней Олимпиады не было таких нареканий. Почему?

– Тому що літню Олімпіаду дивляться завжди більше, ніж зимову; тому що українських спортсменів в літніх Олімпіадах бере участь втричі більше, ніж в зимових; тому що остання зимова Олімпіада проходила в лютому 2014 року – пам'ятаємо ж, що це за час для країни? – та ще й в Сочі, і кому вона нафіг потрібна була в Україні..

– Изменился ли формат работы? Количество часов трансляции и т. п.?

– Контрактні зобов'язання по зимовій Олімпіаді – показ обов'язкових 100 годин. Літньої – 200 годин.

– И как изменился формат сотрудничества с правообладателями трансляций, формат подачи в сравнении с Олимпиадой в Сочи?

– Усі взаємовідносини з Олімпіадою (і іншими великими міжнародними подіями) UA:Перший раніше здійснював через ЕМС (Европейська Мовна Спілка, організація Суспільних мовників, давнішній партнер Першого Національного), яка від імені 79 Суспільних мовників Європи брала участь в аукціонах і купувала права. Тобто, ми мали один договір з ЕМС – і все. Решту робила ЕМС (включно з усіма згаданими договорами з OBS). ЕМС працювала на міжнародному ринку, де і їй віри більше, і можливостей у неї більше. А ще терпляча ЕМС могла місяцями спокійно чекати сплати з нашого боку.

Тепер все інакше. Тендер на Олімпіади 2014 і 2016 виграла компанія "Ле Гарде Спорт", на Олімпіади 2020 і 2022 – компанія "Діскавері". Ставлення до України і відносини з Україною – "нічого особистого, чистий бізнес".

– Ввиду множества нареканий на качество и выбор трансляций, что именно вы относите к собственным недоработкам (скажем так, что из замечаний считаете справедливым?), что к объективным причинам?

– На Олімпіаду працює дуже мало людей на каналі. У 2012 працювала команда близько 400 осіб в цілому. Частина людей – комерційна студія-продакшн – працювала там, на місці, інші – тут.

На Олімпіаді 2016 задіяні близько 100 чоловік – більше просто немає. Фізично. Люди йдуть через вкрай низькі зарплати, а ті, хто є – працюють з 11 ранку до четвертої-п'ятої наступного ранку, і так кожен день. Так, це позначається на якості.

Якість коментування. Окремий предмет розмови. У країні НЕМАЄ школи спортивного коментаря, і це пояснюється просто: українські канали не беруть участь у великих показах. Немає сенсу показувати Олімпіаду в Україні – тому що це абсолютно неокупний проект.

Треба показувати регулярні чемпіонати – світу, Європи, а вже разом з тим Олімпіади. Тоді і спортсмени будуть на слуху, і глядач буде пам'ятати про них, і буде дивитися змагання за їх участі, і рейтинги показів буде вище, і рекламодавець піде на спонсорство і рекламу. Це гра в довгу.

Зараз всього цього немає.

Рекламний ринок в Україні навіть не смішний, а просто сумний: 170 млн. доларів за рік. Весь, цілком, на всі 834 зарєєстровані телерадіоорганізації. З сегменту, в якому немає грошей - йдуть не тільки спортсмени, а й коментатори. Який сенс навчатися професії, затребуваної один раз на рік?

Тому в Україні дві людини можуть кваліфіковано коментувати греблю, наприклад. А якщо до цього додати обожнюваний всіма мовний критерій – залишається одна (інша українською не говорить). ОДНА людина. І цей чоловік в даний момент зайнятий. Розумієте? Ось так це все виглядає зсередини, а не в Фейсбуці.

– Приходилось ли вносить корректировки в изначальные планы, реагировать на какие-то сигналы, пожелания?

– Коригування відбуваються кожен день. Оскільки кожен день міняються позиції спортсменів, виникають несподівані комбінації і OBS змінює розклад, і ми міняємо розклад.

– Может ли критика подачи ОИ вылиться в что-то более серьезное – кадровые перестановки и т. п.? (Сегодня вот Арьев в своем посте выдал проекцию на руководство каналом в целом).

– У мене два міркування з цього приводу.

Перше: Ар'єв (судячи з Ваших слів, бо я не читав) щось розповідає про причини, за якими керівник НТКУ повинен піти. А я дуже хотів би почути від будь-якого Ар'єва будь-яку одну причину, з якій я міг би або повинен був залишитися.

Друге: я збираюся уважно подивитися, як депутат Ар'єв голосуватиме за зміну до бюджету 2016 і бюджету 2017, в яких будуть і зміни до бюджету НСТУ. Якщо депутат Ар'єв не виконає закон України про Суспільне мовлення і проголосує проти - ця компанія і надалі залишиться убогим жебраком. Тоді повноцінним Суспільним мовником вона буде тільки на папері, і "Олімпіади Ріо 2016" у всіх видах повторюватимуться завжди.

– Рекламные блоки в олимпийских трансляциях. Ожидаема ли активность рекламодателей, спонсоров?

– Активність є низькою в обох випадках, міжнародні спонсори в Олімпіаду в Україні не зайшли. Як приклад – "Проктор енд Ґембл" в обох Олімпіадах розмістив невеликий медійний бюджет, а на спонсорський пакет навіть не заявлявся (загальний рекламний бюджет цієї компанії формується в її московському офісі. Тобто, в іміджеві інструменти, яким є спонсорство, великим компаніям вигідніше вкладатися там, де є представництво).

– Если сравнивать с зимней Олимпиадой – соотношение рекламных доходов? Какое мероприятия вызвало больший рекламный интерес?

– Пакет розміщень однаковий, як і інструментарій. Інтерес до літньої Олімпіади з боку рекламодавця трохи вище, ніж до зимової. Особливих рекламних інтересів до окремих заходів не було – хіба що час розміщення (прайм 19-23).

– То, что олимпийские трансляции "захватывают" время "Эры" – как регулируется? И как распределяются рекламные доходы, когда Олимпиада транслируется на их "территории"?

ТРК "Ера"  отримала від нас новинний пакет (пам'ятаєте? – 13-й в мультилатеральному стримі, "збірна солянка"), ми отримали від ТРК Ера весь час мовлення, який припадає на Олімпіаду. Це партнерська угода.

ТРК "Ера" також отримала доступ до частини рекламних блоків (до заповнення яких ТРК "Ера" підходить не так педантично, як "UA:Перший", чому іноді виникають нарікання глядачів і на рекламний зміст Національного каналу. Прошу глядачів бути уважними - як раз під час рекламних блоків, які заповнює ТРК "Ера" – на екрані логотип ТРК "Ера").

Дохід розділений у співвідношенні, яке розголошувати без участі в розмові ТРК "Ера" я не стану.

– Почему на ваш взгляд, никто не заинтересовался сублицензией на трансляцию?

– Ми вели перемовини з усіма великими каналами в країні. Однак є кілька причин, за якими канали виявилися не готові купити субліцензію. Перше і основне, що слід розуміти – Олімпійські ігри в нашій країні не окупні в принципі. Жоден канал ніколи не виходив навіть "в нуль" за підсумком.

Максимальна теоретична вартість реклами в олімпійському блоці – 7-15 тис. гривень за хвилину. Будь-який європейський канал обчислює вартість рекламного блоку десятками тисяч євро. Головні причини такої різниці - загальний стан економіки і, відповідно, стан медійного та рекламного ринків.

Друга важлива причина: будь-який масований показ (а в нашому випадку це 200 годин) змінює профіль глядацької аудиторії каналу. Після показу подій обсягу ЧС або ОІ – канал національного статусу, якщо він не спортивно-спеціалізований, довго і не завжди успішно відновлює свою традиційну аудиторію. Що, природно, позначається і на рекламних пунктах, і на доході. Який, як ми пам'ятаємо, не "відбивається" за рахунок реклами на ОІ, оскільки дуже великі витрати.

Державний канал, а тим паче  – суспільний мовник , мусить турбуватися про глядачів, а не про комерційний інтерес.
А ось комерційні канали таке собі дозволити можуть не завжди.

– Возможно, причина в высокой цене (звучали такие "намеки")? Из чего вы исходили, устанавливая ее (возможно, можете озвучить саму цену)?

– Цін я назвати не можу, як уже говорилося - вартість ліцензії, так само як і субліцензій, прописана в договорі як комерційна таємниця. Однак субліцензія – це пропорційна частина ліцензії, і ціноутворення має бути адекватним самої ліцензії.
Так що ціна логічна і обгрунтована не тим, що "потрібні гроші".

З іншого боку – щорічно в НТКУ проходять десятки перевірок. І в разі формування незграбно малої ціни обов'язково виникне справедливе запитання: купив дорого за державні гроші, перепродав комерсантам дешево? А різницю чи не в кишеню поклав?..
Так що про "занадто дорого" не треба: мірки бувають різні.

– Будет ли канал показывать Параолимпийские игры?

– Так, ліцензія на Параолімпійські Ігри нами оплачена (окремо), показів буде багато, практично всі змагання, де є наші спортсмени - канал покаже. В даному випадку "Національний Параолімпійських Комітет" спрацював набагато краще, ніж Олімпійський. У Ріо буде знімати українська команда – хоч і не НТКУ, але дружнього продакшну.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини