Життя як присутність відповіді й бажання досконалої розмови
Філософія та література народжуються з однієї простої речі: бажання досконалої розмови.
Левінас визначав смерть як відсутність відповіді, і якщо це так, то життя, на противагу смерті, – це присутність відповіді. Щасливе життя – це, зрештою, досконала розмова, коли імпульси, які твоє буття надсилає назовні, дістають відповіді, досконалої відповіді, щоразу нової відповіді.
Читайте також: Мартін Гайдеґер: несвятий філософ
Ти сідаєш писати тоді, коли чомусь цієї досконалої відповіді ти не отримуєш (і це не завжди погано). Текст, літературний чи філософський, – це певною мірою прагнення створити твій власний, персональний, досконалий космос розмови, досконалий простір взаємодії, навіть якщо ця взаємодія дисгармонійна (бо, зрештою, мистецтво часто нам показує досконалу дисгармонію, не тільки досконалу гармонію).
Й ось парадокс. Ти пишеш твір, який є досконалою екзистенційною розмовою. У якому твій уявний імпульс дістає досконалої уявної відповіді.
Читайте також: Галичина: невіднайдена Троя
Але досконалою розмовою цей твір є тільки в самому собі. Бо в твоєму власному житті він є лише ще одним твоїм імпульсом. Ще одним запитом на чиюсь відповідь. І на цей запит ти чекаєш реальної відповіді, вічно чекаєш.
І все починається спочатку.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки