Як визначити нарциса у стосунках
Той, хто читає мене давно, знає про моє особливо "трепетне" ставлення до нарцисів. Я часто про них пишу і розповідаю вам про цих унікальних створінь, які виглядають як люди, говорять як люди (хоча, насправді вербальний центр у них розвинутіший, то - ліпше за людей), живуть як люди - але нормальними людьми не є.
У мені вмонтовано манок для нарцисів: вони злазяться до мене з усіх-усюд, як мухи на лайно. А я радо ведусь як людина з нарцистичною травмою. А потім маю на свою голову "пригоди").
Після року вивчення нарцисів я навчилася розрізняти їхні прийоми, які, попри їхній ясний розум, є досить стандартними. Але навіть після цього всього, умудрилася оце ниньки одною ногою попастися у тенета чергового представника.
Тому знову напишу тут конкретні кроки в їх маніпуляціях. Ці кроки, сподіваюсь, зможуть послугувати комусь маркерами визначення потенційного психологічного насильника.
(говорячи про нарцисів, я не маю на увазі популярне значення цього терміну. Я маю на увазі людей з недорозвинутими або відсутніми певними нейронними зв'язками у мозку, що визначає їхні...кхм... особливості)
0. Нарцис вибирає в жертви, найчастіше, яскравих людей. Це підкріплює їх статус і дає їм "виклик", адже завоювавши сильну і яскраву людину, вони дещо притлумлюють відчуття сорому за свою "несправжінсть" - за зовнішнім яскравим образом нарциса часто нічого нема.
1. Найперше: нарцис створює у вас відчуття унікальності. Типу: ніколи ні з ким так добре не було, ніколи нікому я так не довірявся, ти даруєш мені відчуття, як ніхто інший. Жертва квітне, її приймають, вона особлива! Часто отрута ще не запущена в людину, вона відчуває страх перед нарцисом, адже її тіло бачить, що це ненормальна людина. тому відчуття страху в тілі - вірний сигнал.
2. Швидке зближення. Це люди, які на 2 день знайомства зізнаються у коханні, за тиждень знайомтсва переїздять до вас з речима, форсують події із заміжжям і дітьми.
На цьому етапі вони говорять про кохання і близькість. Задача - створити у вас враження єдності душ, особливого відчуття партнерства. Тут настає ейфорія. Казкове відчуття кайфу, гра на наших потребах бути прийнятою (-тим), екзистенційному бажанні злиття з Іншим. Описати це неймовірне відчуття кайфу та ейфорії може хіба той, хто був у стосунках з нарцисом. Потім на найяскравіші моменти з цього кайфу у травмованих людей бувають справжні флешбеки. Я думала я одна така "з придур'ю", але недавно подруга розповіла, що також мала флешбек.
Оцей період - це ваша точка на системі координат, точка відліку, на майорінні якої на обрії будуватимуться всі маніпуляції.
3. Етап "відро холодної води". Стається щось неймовірно "жахливе", що вибиває вас з ейфорії. У стосунках це може бути раптове кидання (хлопець пише смс "Я подумав, що краще на розійтися" ні з того, ні з сього), у дружбі - "я вирішив з тобою більше не бачитися". І т.д. На цьому етапі жертва переживає дуже сильний шок, пекельний відчай, розпуку... Я одного разу на такому етапі умудрилася МІСЯЦЬ проридати.
4. Етап відлиги. Після того, як "партнер" нарциса побуде певний час ошелешений і в повному роздраї, рефлексуючи над тим, що було не так, вибудовуючи сотні внутрішніх діалогів і роблячи безліч спроб повернути все назад, нарцис раптом відтає. І показує, що все може бути, як на 2 етапі. Нарцис стає лагідним, привітним - все як раніше. Щойно жертва повірить в це - етап холодної води повторюється, або ж починається новий захоплюючий етап.
5. Етап "щось в тобі не так". Жертві починають підкидатися ідеї, в чому вона не така. Ну типу все могло б бути як на стадії ейфорії, але ось ти щось не допрацьовуєш. Людина, яка пам'ятає кайф стадії ейфорії, починає дуже-дуже старатися. Але нарцисові все не так. На твої спроби говорити починається, наприклад, таке: "Неправильна відповідь, спробуй ще". Або натяки, що ти надто підозріла, чи істерична, чи товста, чи будь-яка, але не така, як треба. І ти стараєшся, стараєшся, стараєшся, але ніколи не стаєш такою, як треба.
Ти починаєш жити спогадами про ейфорію, викладатися на 100, але ейфорії нема. Ти вже забуваєш, що можеш бути щасливою сама по собі, будь-які інші взаємини видаються прісними і нереальними...
На цьому етапі практикується гезлайтинг (вселення сумнівів у адекватності сприйняття реальності: "Ти думаєш, у тебе є друзі? Дівчинко моя, як же мені тебе жаль.. Та тебе зневажають всі! "), повне зневірення у власні сили і здібності, подавлення волі, жертва розчинається у насильнику...
Я не буду писати далі, це надто травматично для мене. Сьогодні я зістрибнула з початку 5 етапу. Який розгорнувся стрімко, як понос, за три-два дні (я не знала, що так буває, попередні рази займали роки чи хоча б місяці), з геть незнайомою мені людиною. І навіть за таких розкладів, я умудрилася попастися на гачок. Тому і пишу ще раз нагадувалку вам і собі: так, це може бути стрімко і може бути на етапі лише дружби чи фб-спілкування.
Знову ж таки: нарциси є жінки і чоловіки. Я знаю 2 жінок-нарцисів, але мене від них верне, тому дружби ніколи не розгорталося. До чоловіків же безумно тягне. Я навіть завела собі правило: підозріло тягне до чоловіка? - тікай, певно ж нарцис.
Токсичними є не лише стосунки, але й дружба з нарцисом.
І ще: я зумисне не писала подробиць, це тема надто широка, торкнулася її поверхнево (через втому і виснаженість з поїздки). Тож це - лише шпаргалка, а не глибоке копання в темі. Можете доповнювати в коментарях.
П.С. У шпаргалці використана ретроспектива моїх стосунків за різні роки життя. Прошу не утішати мене в коментах) то було давно і пережито уже.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки