MENU

Переможця на виборах у США майже не видно

2476 0

Давно ми не бачили настільки драматичної передвиборчої президентської кампанії в США. І з такими масштабними й частими вкидання компромату проти обох головних кандидатів. Хід кампанії виявився несподіваним і непередбачуваним. Всі припускали, що Гілларі Клінтон особливо нелегко доведеться на теледебатах, де Трамп, з його багаторічним досвідом шоумена, може легко її здолати й тим самим значно підняти свій рейтинг.

Проте тут все виявилося з точністю до навпаки. Дональд Трамп не виявив вміння переконливо відповідати на незручні запитання. А Клінтон, навпаки, виглядала досить впевнено й за результатами більшості соціологічних опитувань в усіх трьох теледебатах здобула перемогу, що в свою чергу викликало значний підйом її рейтингу. Якоїсь миті, за даними низки опитувань, розрив між двома кандидатами досяг двозначної величини - 10-12% на користь Клінтон, тож деякі спостерігачі заговорили про можливість обвальної перемоги демократів. Однак, судячи з останніх новин з американського передвиборчого фронту, перемога Гілларі на теледебатах багато в чому виявилася пірровою.

Характерною особливістю нинішньої передвиборчої кампанії в США є дуже коротке життя компромату - занадто часто він оновлюється. І передвиборчий штаб Клінтон, як видається, припустився однієї помилки, яка може стати фатальною. Основну масу компромату проти Трампа, пов'язаного з його сексистськими висловлюваннями й з добре зрежесованим каскадом заяв про сексуальні домагання з його боку. На якийсь час рейтинг республіканського кандидата обвалився, він змушений був оборонятися проти численних звинувачень в sexual harassment. Ця обставина не в останню чергу допомогла Гілларі виграти теледебати.

Ймовірно, її радники орієнтувалися на традиційну схему передвиборчої боротьби, коли центральним завданням було виграти теледебати. Але, як виявилося, сьогодні це далеко не так. І штаб Клінтон прорахувався, виклавши всі свої козирі за два з половиною тижні до виборів. Тим часом, звинувачення Трампа в неповазі до жінок та сексуальному домаганні стали вже набридати публіці, тим паче що низка з них не знайшла підтвердження. А в Гілларі несподівано опинився скелет у шафі, який і визначив хід передвиборчої кампанії останніми днями.

Судячи з усього, це не був якийсь розрахований хід штабу Трампа. І директор ФБР Джеймс Комі не є таємним агентом республіканців. На компромат проти Гілларі, якщо вірити оприлюдненим на сьогоднішній день даним, ФБР вийшло абсолютно випадково. Переглядаючи ноутбук одного конгресмена, обвинуваченого в педофілії, детективи випадково виявили, що поряд з відвертими фото, які той розсилав 15-річним дівчатам, в ноутбуці є також службові е-мейли Гілларі Клінтон того періоду, коли вона працювала держсекретарем в адміністрації Обами. Справа в тому, що дружина блудливого конгресмена, з яким вони разом використовували один і той самий ноутбук, у той час була однією з найближчих співробітниць Гілларі.

Після цієї знахідки директору ФБР не залишалося нічого іншого як оголосити про відновлення розслідування справи про використання Гілларі Клінтон під час перебування держсекретарем незахищеного особистого сервера для службового листування, яке, можливо, містило державні секрети. Причому, як видається, на ноутбуці, який потрапив до рук ФБР, міститься частина якраз того листування, яке раніше Гілларі знищила, щоб не надавати детективам.

Читайте також: Після фінального раунду дебатів Трамп позбувся шансів на перемогу - дипломат

Розслідування напевно не вдасться завершити до дня виборів, і значна частина виборців може остерігатися голосувати за Клінтон, пам'ятаючи, які звинувачення можуть їй бути пред'явлені. До того ж е-мейл- скандал виявився пов'язаний, нехай і вельми опосередковано, із сексуальним скандалом, що підсилює його вплив на публіку. Зрозуміло, ніхто не підозрює Гілларі в тому, що вона хоч якось була пов'язана із сексуальними шашнями злощасного конгресмена. Але, завдяки наявності сексуальної канви, про е-мейл-скандал пам'ятатимуть значно довше, напевно - до виборів, а якщо Гілларі оберуть президентом, то й багато місяців після виборів.
В результаті реанімації е-мейл-скандалу розрив між Гілларі й Трампом практично зійшов нанівець, і зараз не перевищує 1-2%, тобто статистичну похибку. Згідно з низкою опитувань Трамп навіть вирвався вперед. Крім того, варто врахувати, що деякі респонденти соромляться говорити, що вони будуть голосувати за Трампа. І це може дати йому в день виборів зайвих 0,5%, а то і 1% голосів. Боротьба зараз буде точитися буквально за кожну десяту відсотка. Ймовірно, результат виборів буде залежати від явки виборців. За низької явки зростають шанси на перемогу Трампа, чий електорат дисциплінованіший. За відносно високої явки ймовірнішою стає перемога Гілларі.

Нинішня кампанія, серед іншого, здивувала своєю беззмістовністю. Вона цілком будувалася на критиці опонента й компроматі проти нього, а не на власній позитивній програмі кандидатів. Голосувати будуть не за вподобаного кандидата, а проти того, хто не сподобався. За Трампа проголосують ті, хто протестує проти нинішнього вашингтонського істеблішменту, а за Гілларі - ті, хто протестує проти ксенофобії і непрофесіоналізму Трампа.

У підсумку під кінець кампанії дуже важко скласти адекватне уявлення про зовнішню й внутрішню політику, яку збираються проводити нинішні кандидати в президенти. Особливо це стосується зовнішньої політики, яка під час президентських виборів традиційно відходить на другий план. На разі можна лише припустити, що Гілларі, якщо стане президентом, може піти на надання Україні американської летальної зброї. А в Сирії вона виступає за введення безпілотних зон, що може ще більше загострити російсько-американські відносини. Що ж стосується Трампа, то єдине, що можна сказати про нього впевнено, так це те, що він виступає за нарощування військового бюджету США, за збільшення як чисельності американських збройних сил, так і за їх оснащення новітнім озброєнням і технікою. У Сирії він, напевне, буде проводити активнішу політику, ніж Обама. І навряд чи йому вдасться домовитися з Путіним про боротьбу з ІДІЛ, як Трамп неодноразово обіцяв під час передвиборчої кампанії. Адже Путін вимагає фактичної капітуляції, а амбітний Трамп на капітуляцію не піде.

Багато чого буде залежати від того, яку команду Трамп привезе із собою до Вашингтона в разі перемоги на виборах. Серед можливих кандидатур на посаду державного секретаря за президента Трампа є й ті, хто також виступає за надання летальної зброї Україні. Але невідомо, наскільки Трамп, у разі перемоги, буде прислухатися до членів своєї адміністрації. А відносини із союзниками йому, ймовірно, доведеться будувати не один рік, що надовго паралізує американську зовнішню політику. Тому перемога Гілларі здається для України меншим із двох зол

Борис СОКОЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини