Новий президент США. Три висновки для України
Трамп, незважаючи на всю свою непередбачуваність, може виявитися кориснішим для України, ніж передбачувана безвідповідальність, пише у блозі на сайті "Новое время" екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
Аналізуючи перемогу Трампа, для початку треба відмовитися від тези «все пропало», що вже подекуди курсує. Сталося те, що сталося. Завтра сонце так само зійде на сході, а не на заході, і все буде нормально. Але кожна з країн і груп країн повинна зробити для себе висновки з того, що сталося.
Мій перший висновок, який напрошується сам собою: до певних висновків повинна дійти Україна. Потрібно нарешті зрозуміти: ми повинні бути самодостатніми, щоб забезпечити свою безпеку власними силами. А це можливо за умови, що Україна проведе реформи і перетвориться на економічно і політично сильну державу. Тоді у нас буде можливість створити систему оборони, достатню для захисту навіть від такого ворога, як Російська Федерація. Це перший і головний висновок.
Читайте також: Поцелуя Трампа с Путиным не будет - Портников
Другий висновок полягає в тому, що, на превеликий жаль, і в Україні, і в Сполучених Штатах Америки популізм випереджає здоровий глузд. Це, до речі, стосується і багатьох європейських країн: ми бачимо це на прикладі євроскептиків, правих і лівих радикалів. Цей тренд, на жаль, сьогодні крокує світом і являє собою загрозу для демократії.
Третій висновок - на жаль, криза відповідальності також триває. Дуже часто виборці роблять вибір не з позицій здорового глузду, а з точки зору перекладання власної відповідальності на чиїсь плечі. А потім політики, на плечі яких її перекладають, ні за що відповідати не хочуть, оскільки самі є безвідповідальними.
Якщо перейти до конкретики, то нам потрібно думати про побудову зі Сполученими Штатами відносин, які зроблять нас сильнішими. Що я маю на увазі? Ми повинні перейти від тез про стратегічне партнерство до тез про практично орієнтовану співпрацю. Головне для нас - зробити Україну сильною у військово-політичному плані країною. Нам потрібно чітко поставити перед американцями (зокрема й перед Трампом, незважаючи на всі його заяви щодо Росії) питання про надання нам гарантій безпеки з боку США, так як вони є одним із підписантів Будапештського меморандуму.
В цілому, нам необхідно зайняти у відносинах зі США проактивну позицію. З Обамою це було неможливо через його нерішучий характер і тому, що він не приймав рішень, боячись відповідальності. Він постійно відкладав рішення на потім. Тепер, при новому президентові, ці рішення повинні почати приймати.
Читайте також: Фурса: Как победа Трампа ударит по экономике Украины
І парадокс у тому, що Трамп, незважаючи на всю свою непередбачуваність, може виявитися кориснішим для України, ніж передбачувана безвідповідальність. Тому ми повинні зайняти проактивну позицію і доводити вже до нової адміністрації меседжі, які важливі для нас, чітко, ясно і навіть агресивно.
Як мінімум, в особі Трампа ми можемо знайти людину, яка буде реагувати нехай і емоційно, але адекватно. Принаймні, ми будемо знати, чого очікувати.
Зрозуміло, це буде випробуванням для всього Північноатлантичного співтовариства. Але, з іншого боку, думаю, Трамп не настільки однозначно неадекватний, як здавалося під час виборчої кампанії. Йому так само доведеться налагоджувати зв'язки з Європою і світом; він не буде незалежним у своїх оцінках. Його зовнішньополітичні рішення будуть так чи інакше коригувати гравці в Сполучених Штатах: Держдеп, Міноборони, Конгрес і так далі.
Питань зараз більше, ніж відповідей, але для нас настав момент прийняття рішень. Коливання мають припинитися і в нашій зовнішній політиці. Вона повинна бути чіткою як ніколи, адже саме чіткість визначає позицію. Коли позиції нема, результат відповідний.
Думаю, те, що сталося з Клінтон, сталося зокрема й тому, що нинішній президент не продемонстрував якостей, в які повірили б американці. Причиною такого рішення американців, вважаю, було небажання ще один президентський термін терпіти демократів, які асоціюються з невизначеністю і нерішучістю.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки