Як загинув організатор перших збройних груп ОУН на Поліссі
У ніч із 10 на 11 березня 1943 року в містечку Оржеві під час наскоку УПА на німецький склад із боєприпасами на меблевій фабриці загинув Сергій Качинський-"Остап" – організатор перших збройних груп ОУН на Поліссі, які дали початок Українській повстанській армії. Він – уродженець Волині, довголітній член ОУН, організаційний референт і заступник крайового провідника Північно-західних українських земель (ПЗУЗ).
Читайте також: Світло від темряви: чому Умланд не має рації щодо політики пам'яті в Україні
Сергій Качинський ("Іван", "Остап", "Самсон"; 1917 (1912), село Піддубці Луцького району Волинської області – 10-11.03.1943, селище Оржів Рівненського району Рівненської області). Член Пласту і протиалкогольного товариства "Відродження", "Просвіти", член ОУН (поч. 1930-х). Районний провідник ОУН в Піддубцях (1940), окружний провідник ОУН Рівненщини (1941), крайовий організаційний референт ОУН ПЗУЗ (1942-1943), організатор перших збройних груп ОУН восени 1942, які дали початок УПА; поручник УПА, відзначений Золотим Хрестом бойової заслуги УПА І кл. (з датою смерті). Загинув у бою з німцями.
Підпільниця Надія Романів-"Наталка Тирса" згадувала: "Був типом революціонера, якого бурхливе життя висунуло на вершини організатора і керівника мас. Ця людина вийшла з простого народу, з народною освітою, але непохитний інтелігент, ідейна, з життєвим досвідом і ентузіазмом у роботі. Відомий всім під іменем "Іван", був душею волинських сіл".
Сторінка із видання УПА "До зброї", 1943, ч. 1. Портрети полеглих – дереворити Ніла Хасевича
Полковник УПА Василь Сидор-"Шелест" писав про працю С.Качинського з організації збройних відділів: "Надзвичайно популярний на Волині і Поліссі, збирав і гуртував поліщуків в рої і чоти, витягав з-поміж них здібніших, вроджених ватажків, бо старшин і підстаршин не було, уніформував у фарбоване на зелено селянське полотно, продукував личаки з кори, школив, гартував, здобував на німцях кріси, патрони і гранати, а ними кулемети, гранатомети, піхотні і протипанцерні гарматки, зенітки, уніформи, взуття, приладдя, фураж, консерви. Сам вів їх у бій так довго, поки не ліг від німецької кулі на Полі Слави".
Читайте також: Історія однієї підпільної друкарні: зброєю українських повстанців було і слово. ФОТО
Підпільне видання "Бюро інформації УГВР," 1948, ч. 1, с. 3
Підпільне видання "Бюро інформації УГВР," 1948, ч. 1, с. 4
Наказом Головного військового штабу УПА № 3/52 від 12 жовтня 1952 С.Качинському-"Остапу" надано ступінь поручника УПА і відзначено Золотим Хрестом бойової заслуги І кл.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки