MENU

"Білий Слон" у Карпатах: драматична історія заручника примхливої долі

1150 0

Бувають часи, коли прогнозувати рух зірок і планет у безмежному Всесвіті на сотні років наперед – набагато легше, аніж угадати, як проляжуть лінії кордонів і складуться долі держав через кілька місяців

Про це у своєму блозі на site.ua пише Андрій Стародуб, повідомляє UAINFO.org.

Руїни "Астрономічно-метеорологічної обсерваторії імені маршала Юзефа Пілсудського Ліги протиповітряної оборони Польщі" розташовані на вершині гори Піп Іван (2022 м), масив Чорногора, українські Карпати. Важко стверджувати напевне, наскільки її будівництво було обумовлено науковими потребами, а наскільки – необхідністю розбудови прикордонної інфраструктури. Поряд тоді був кордон Польщі з Чехословаччиною, а зовсім недалеко – із Румунією.


Обсерваторія станом на 1939 рік. Тут і далі – світлини з Wikipedia

Так чи так, але спостереження через телескоп за зоряним небом точно не було завданням, задля якого з бюджету Другої Речі Посполитої виділили б один мільйон злотих.

Інша річ – функціонування метеорологічної станції, на основі даних якої можна було би складати прогнози погоди – важливі для польотів авіації. А заразом – і прикордонної застави (прикордонників на об’єкті перебувало більше, аніж науковців).

Читайте також: Час апокаліпсису: 39 років тому це ФОТО прирекло червону Москву на смерть

Цікаво, що назва "Білий Слон", яку зараз часто використовують для цього об’єкту, початково мала негативно-іронічний підтекст. Польська громадська думка вважала його будівництво безсенсовним і марнотратним, чимось на кшталт заведення на холодну гірську вершину гігантської тварини із прерій і тропіків.

Фактично обсерваторія-застава пропрацювала лише трохи більше року (із липня 1938-го по вересень 1939-го). У цей короткий проміжок часу вмістилося перетворення Чехословаччини на Чехо-Словаччину, а потім – і зникнення цієї держави з політичної карти. Оголошення незалежності Словаччини, коротка історія автономної та незалежної Карпатської України, окупація частини Закарпаття Угорщиною.

17–18 вересня 1939 року, після того, як стало відомо про вторгнення в Польщу радянських військ, науковий персонал станції демонтував частину найціннішого обладнання й перейшов із ним до території, контрольованої угорцями. Прикордонники відступили до Румунії.

Покинутою будівлею в подальшому спорадично послуговувалися як військовим спостережним пунктом, метеорологічною станцією та прикордонною заставою. Спочатку радянською (НКВДисти притягнули в гори колючий дріт і прожектори), а з 1941-го – угорською. Все цінне наукове обладнання, яке не встигли вивезти поляки, повивозили наступні "квартирант".

В 1944-му радянська комісія (за участі вчених із Академії наук) з’ясувала, що особливо поживитися там уже немає чим, й об’єкт визнали зруйнованим.

Читайте також: Руїни, які треба зберегти – для наших політиків. ФОТО

Тоді прийшла черга мешканців найближчих сіл, які демонтували для своїх потреб мідний дах, проводку, двері, частково – вікна. Загалом – усе, що можна було пристосувати в домашньому господарстві. Це, звісно, був не одномоментний акт – скелет "Білого Слона" обдирали роками й десятиліттями.

Одним із побічних наслідків цього стало те, що туристи, які прямують на Піп Іван, можуть, не знаючи того, почати ознайомлюватися з непересічною пам’яткою ще на прилеглій полонині. Адже чани, в яких місцеві вівчарі готують сири та бринзу, часто зроблені з мідних листів, якими колись було перекрито будівлю обсерваторії…

Пам’яткою архітектури місцевого значення руїни колишньої обсерваторії визнані у вересні 1989-го. Останнє десятиліття (із 2010-го) там тривають ремонтно-відновлювані роботи (проєкт реалізують Варшавський і Прикарпатський університети). У декількох відремонтованих кімнатах розмістився Чорногірський пошуково-рятувальний пост.

Час від часу мовиться про повне відновлення наукового функціоналу та початок спостережень із Піп Івана за зірками через телескопи.

Але коли це станеться й чи станеться взагалі – можуть знати лише астрологи, не астрономи.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Андрій СТАРОДУБ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини