MENU

Нервовість у стосунках між США та Росією. І для цього є серйозні підстави

2516 0

Шеф зовнішньої політики США Рекс Тілерсон під час свого візиту до Москви таки зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним, хоча за два дні до візиту повідомлялося, що таку зустріч скасовано. Зустріч відбулася після тригодинних переговорів з міністром закордонних справ Росії Сергеєм Лавровим. Подібні несподівані зміни у графіку давно запланованого візиту можуть свідчити про нервовість у стосунках між двома державами. І для цього є серйозні підстави.

Хоча після візиту Трамп на спільній конференції з очільником НАТО Єнсом Столтенбергом назвав візит Тіллерсона успішним, але відвідини Москви де факто продемонстрували, що стосунки між Вашингтоном і Москвою стають дедалі напруженішими. Виникають нові розбіжності між двома країнами, а якщо брати ширше між усім західним світом, позицію якого в даному випадку озвучують США, і Росією, яка кинула виклик світовому порядку, інформують Економічні Відомості.

Нагадаю, що за кілька днів до візиту президент США Дональд Трамп віддав наказ здійснити ракетний удар по сирійській авіаційній у відповідь на використання силами президента Сирії Башара Асада забороненої газової зброї, в результаті якої загинуло майже 90 людей, в тому числі маленькі діти. Президент РФ Володимир Путін назвав цей удар агресією проти суверенної держави на порушення норм міжнародного права.

Читайте також: Ніякої любові між Москвою і Вашингтоном. Путін далі буде клеїти дурня - експерт

Тіллерсон прилетів до російської столиці з пропозиціями від країн великої сімки, з міністрами закордонних справ яких він напередодні обговорював це питання. Пропозиції полягали у вимогах Володимиру Путіну відмовитися від підтримки Асада в обмін на перспективу повернутися до кола цивілізованих країн.

Міністри великої сімки не домовилися про санкції щодо Росії. Тому нічого суттєвішого, ніж вербальні аргументи, Тіллерсон до Москви не привіз. А події останнього часу довели, що на Кремль слова не впливають. Він може реагувати лише на аргументи з позиції сили.

Власне, Росія під час візиту показала, що вона не збирається відмовлятися від політики «іх там нєт»: буде вдавати, що вона не розуміє, хто здійснив ту хімічну атаку на Сирію. Вимагатиме доказів, що це зробив саме Асад, якого вона підтримує. Володимир Путін навіть заявив про нібито нові газові атаки, що готуються в Сирії і відповідно нові ракетні удари по цій країні. Він дав зрозуміти, що газові атаки нібито організують США.

Аналогічні тези озвучив Сергей Лавров на спільній з Рексом Тіллерсоном прес-конференції. Тут треба зробити ремарку. Кремль вкрай знахабнів. Його представник Лавров, сидячи поруч з Держсекретарем США, уголос звинувачує його країну, що вона має намір організовувати авантюри з газовою зброєю, від якої у муках помирають люди.

Москва продовжуватиме таку риторику. При цьому вона не буде встрявати у пряму конфронтацію з США, адже сили явно не рівні. Вона гадитиме тишком-нишком, організовуючи якісь локальні провокації і теракти. Прагнутиме дестабілізувати ситуацію в світі, а сама ніби залишатиметься осторонь.

Нині важко спрогнозувати дії Сполучених Штатів. На вже згадуваній прес-конференції з керівником НАТО Трамп, як і раніше, уникав критики Путіна. Він говорив, що Північно-атлантичний альянс має діяти спільно з Росією.

Якщо уявити, що газові атаки триватимуть, то США муситимуть відповідати, як мінімум, на такому самому рівні. Інакше позиція Вашингтону виглядатиме як слабка і незрозуміла. Навряд чи Вашингтон піде на пряму конфронтацію з Москвою. США можуть, але не хочуть.

Тим часом, у самих Штатах звучать критичні голоси щодо рішення Трампа про ракетний удар. Наймолодший сенатор Конґресу демократ Кріс Марфі заявляє, що зухвалість Асада і посилення військової напруженості на Сході України є наслідком політики Дональда Трампа і його адміністрації. Мовляв, оскільки Тіллерсон зовсім недавно заявив, що долю Асада має вирішити сирійський народ, то Асад відчув свого роду підтримку і розперезався. Так само Трамп, на думку Марфі, не вжив належних жорстких заходів проти Путіна і той посилив конфронтацію в Україні.

Засоби масової інформації в США ставлять питання, чи є у Трампа план на випадок подальшого напруження в Сирії. Висловлюють припущення, що нема.

Читайте також: Москва та Вашингтон вже почали гру "хто моргає першим" - політолог

Україна також не була забута під час візиту. Рекс Тілерсон на прес-конференції з Лавровим заявив, що поки Росія не виконає Мінські угоди, доти ситуація в Україні залишатиметься перешкодою для покращання відносин між США і Росією.

Попри відсутність прогнозованої раніше русофільської політики Вашингтона, Києву не варто розслаблятися. Нова адміністрація заявляє тверду підтримку Києва. Але в той же час на перемовинах міністрів великої сімки Рекс Тілерсон запитав, чому американські платників податків мають перейматися проблемами України, де сепаратисти відкололи шматок території. На що отримав відповідь, що стабільна Європа є в інтересах американських платників податків.

Слухаючи обнадійливі заяви Білого дому, українцям не треба забувати, що Трамп, Тіллерсон і члени їхньої команди мали зв'язки з Росією. І раніше робили прихильні до Росії заяви. Від русофільської політики їх утримує консенсус американських еліт, які вважають Москву однією з найбільших загроз. Але якби раптом ситуація змінилася не на користь України, то не можна виключати, що Трамп і його команда легко здасть нас на поталу Москві.

Юрій ЛУКАНОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини