Дріжджі для Туреччини: чи постане альтернатива Ердоганові?
Реджеп Таїп Ердоган
У Туреччині оприлюднено остаточні результати референдуму про внесення поправок в конституцію країни, пише у своєму блозі на "Новому часі" директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. Після оголошення результатів незгодні вийшли із протестом на вулиці.
Я залишаюся при думці, що ці протести навряд чи призведуть до серйозних змін. Це радше демонстрація незгоди з результатами і свідчення розколу турецького суспільства. І це власне та передумова, в якій Ердогану доведеться тепер правити, спираючись з одного боку на результати референдуму. А з іншого, розуміючи, що вони накладають на нього набагато більше зобов'язань, ніж раніше.
Читайте також: Ердоган здійснив нереалізовану мрію Кучми: Туреччина пішла шляхом, із якого зійшла Україна
Мені здається, що ключовим питанням сьогодні для турецького суспільства є поява в майбутньому, а я сподіваюся, що це станеться, нових політичних сил, які не обтяжені минулими проблемами і гріхами, які б могли чіткіше і зрозуміліше сформулювати претензії та визначити альтернативне майбутнє для Турецької республіки. Якщо порівняти всі ці протести зі бродінням тіста та випічкою хліба, то Туреччина ще далека від процесу появи власне кінцевого продукту. Видається так, що скоріше мова йде про пошук придатних дріжджів, які б могли підняти ті прошарки і структурувати їх, дати їм новий поштовх, нове усвідомлення та нове бачення.
Навяна опозиція не справляє враження тієї політичної сили, що спроможна не просто очолити протести, а стати і бути альтернативною політичною силою Ердоганові. У принципі це незадоволення має системний характер. І це незадоволення, яке неможливо просто перебити економічним зростанням, якого теж найближчим часом чекати не варто, залишиться. У цій системі суперечності існуватимуть і надалі, і проблема в тому, хто цим скористається і хто зможе запропонувати цю альтернативу.
Образно кажучи, Туреччина вагітна до певної міри якимось новим політичним рухом. Якщо згадати, що Ердогана опоненти часто називають Абдулгамид II, який сконцентрував владу у своїх руках, був кривавим диктатором тощо. Але не слід забувати, що Конституція та всі права були відновлені младотурками, яких на момент кінця танзимату практично не існувало. То чи з'являться нові младотурки – нова сила, яка зможе запропонувати альтернативу? Оце – ключове питання.
Читайте також: Одне "але", яке може знищити Туреччину зсередини
А питання сьогоднішніх протестів – вторинне. Ердоган може по-різному реагувати. Найпростіший спосіб – оголосити мобілізацію своїх прихильників і так само вивести на вулиці. Однак ц Туреччині демонстрації розганяються і за менших причин, тому сказати точно, чи таке відбудеться, неможливо. Але не думаю, що можна повторити Таксім.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки