MENU

Шабунін: У парламенті хочуть знешкодити НАБУ й посилити ГПУ та СБУ

2739 0

Наступного сесійного тижня у Верховній Раді спливе на поверхню коаліційний законопроект №6220 "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та підстав закриття кримінального провадження".

Це – чергова спроба правлячої "еліти" відправити НАБУ в нокаут.

Законопроект із легкістю подолав перше читання, й тепер правоохоронний комітет Кожемякіна готує його до другого – останнього. З великою вірогідністю парламент ухвалить проект, бо покликаний остаточно встановити міцний генпрокурорський контроль за всіма справами детективів Антикорупційного бюро.

Ось в який спосіб.

Автори законопроекту пропонують дві прості речі:

1. заборонити правоохоронцям, зокрема НАБУ, розслідувати кримінальні справи, якщо розслідування за тими ж обставинами було відкрито і закрито іншим правоохоронним органом;

2. зобов'язати правоохоронців, НАБУ зокрема, закривати справу, якщо вона вже раніше була закрита за цими ж фатами.

Для бізнесу, який постійно кошмарять правоохоронці за надуманими приводами, ці норми можуть видаватися позитивними. Чому це не так – пояснимо далі.

Читайте також: Антикорупційна декларація: контрреволюція у боротьбі із корупцією відкидає Україну назад

Насамперед проект №6220 рятує не підприємців, а дупи "елітних" корупціонерів та їх прокурорських друзів. Так, ГПУ чи СБУ достатньо буде лише відкрити кримінальну справу щодо корупційних дій і швиденько закрити її після формального розслідування. Й тоді НАБУ не матиме права розслідувати ті самі обставини й / або муситиме закрити власне провадження.

Частково ця схема вже відпрацьована прокурорськими на практиці. Наприклад, у справі Гречківського, коли ГПУ почало розслідувати хабарництво (підслідність НАБУ) як шахрайство (підслідність ГПУ) і цим перешкодило детективам розслідувати хабар як хабар. Якщо норми проекту №6220 будуть ухвалені, детективи будуть позбавлені права самостійно розслідувати цей злочин.

Інший приклад – кримінальне провадження щодо сорокамільйонного доларового платежу нардепа Котвіцького. Після гучного публічного розголосу однопартієць Котвіцького Княжицький написав заяву про злочин до прокуратури Києва щодо цього факту. "Сумлінний" прокурор провів деякі формальні дії з імітації розслідування справи, після чого успішно її закрив. Це легалізували судовим рішенням: Княжицький оскаржив постанову прокурора про закриття справи, й суд йому відмовив. Нові норми з проекту №6220 змусять детективів закрити своє провадження, адже паралельно цю оборудку розслідується й НАБУ.

Отже, законопроект створений саме для того, щоб приборкати незалежне та самостійне Бюро й убезпечити високопосадових корупціонерів від кримінального переслідування незалежним антикорупційним органом. Іншої мети в нього немає. Політики довго шукали, як скасувати виняткове право НАБУ розслідувати корупційні злочини топ-посадовців, запроваджене при його створенні як умова отримання грошей МВФ і безвізового режиму з ЄС.

Торік у парламенті було зареєстровано щонайменше чотири законопроекти, які мали дати прокуратурі змогу обходити такі незручні для корупціонерів вимоги щодо виняткової підслідності корупційних злочинів НАБУ. Кожен із цих законопроектів отримав негативні відгуки з боку міжнародних партнерів та громадськості.

Законопроектом №6220 політики нарешті знайшли більш витончений спосіб знищити підслідність НАБУ без корегування норм кримінального процесуального кодексу про підслідність, адже за цими нормами все ще пильно стежать і МВФ, і ЄС. Подейкують, що цей проект – особиста ініціатива гаранта.

Читайте також: Нову прекрасну Україну не зведуть чистими руками люди в білих шатах

Як уже зазначалося, законопроект геть не захищає бізнес. Так може здаватися на перший погляд, адже №6220 забороняє вносити в ЄРДР провадження за обставинами, за якими попередньо були закриті справи. Одначе рішення про відкриття справи ухвалює прокурор, СБУшник чи мент на власний розсуд. Він сам вирішує, "помітити" існування раніше закритої справи чи ні; вважати обставини раніше закритої справи "тотожними" новим обставинам чи ні. ЄРДР не передбачає і не може передбачати пошуку "за обставинами", а отже, дає цілком легітимну можливість не виконати пропоновану законопроектом норму, а навпаки – зловживати нею.

Так само й із закриттям справи. Як і зараз, це вирішує прокурор або суд, і норми №6220 ніяк не змінюють цього в кращій бік.

У підсумку, бізнес і далі страждадитеме від наїздів правоохоронців, а от корупціонери – ні.

Можливо, окремі автори проекту не зрозуміли всіх його загроз, коли ставили під цими нормами свій підпис. Єдиний спосіб виправити це – передбачити, що норми №6220 про підстави закриття проваджень не поширюватимуться на справи, підслідні НАБУ.

Ці правки, а також безліч інших, розглядатиме комітет наступної середи – 17 травня. І вже 18 травня законопроект може опинитися в сесійній залі. Не виключено, що під час розгляду правок до другого читання із проектом №6220 розпочнеться така ж вакханалія, як і з законом про е-декларування антикорупційних організацій. Правки будуть перепідтверджуватися, заперечуватися й у результаті із зали вийде черговий монстр, керувати яким будуть з Генпрокуратури за чіткими інструкціями з Банкової.

Віталій ШАБУНІН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини